دشواری‌های دانشجویان افغان در قزاقستان؛ از کم‌پولی تا نبود بیمه‌ی صحی

حدود هفت ماه پیش، ۳۰ تن جوانان افغان، برای ادامه‌ی تحصیلات‌شان در مقطع لیسانس، ماستری و دکترا در یک بورسیه‌ی تحصیلی از قزاقستان ره یافتند. از آن‌جا که دشواری‌های فراوانی را در رسیدن به این بورسیه، متقبل شده بودند، کم‌تر به چالش‌هایی که در آن کشور انتظارشان را می‌کشید، فکر می‌کردند. بی‌خبر از آن‌که، تحصیل در خارج، درد سرهایی نیز خواهد داشت.

رفیع سجاد، (نام مستعار)، دانشجوی افغان در قزاقستان، می‌گوید که پیش آغاز دوره‌ی تحصیلی، در مورد شرایط و امتیازات این بورسیه، از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به دانشجویان معلومات داده نشده است. آقای سجاد می‌افزاید که این دانش‌جویان با پیش‌زمیه‌ی معلوماتی که از سوی دانش‌جویان پیشین افغان در قزاقستان، به آن‌ها داده شده، این کشور را برای تحصیل برگزیده‌اند. اما هنگامی که درس‌ها آغاز می‌شود، تمام پیش‌بینی‌ها چیز دیگری از آب در می‌آیند.

به گفته‌ی آقای سجاد، پولی که از سوی دانشگاه، برای دانشجویان در نظر گرفته شده و پرداخت می‌شود، حدود ۴۷ دالر در ماه است. شکایت دانش‌جویان این است که دانش‌جویانی که پیش از این به قصد تحصیل وارد قزاقستان شده‌اند، دو برابر این پول را می‌گیرند. آقای سجاد، که سال چهارم دانشگاهش است، می‌گوید که از جمله‌ی دانشجویانی است که با شرایط و امتیازات متفاوت‌تر از سی دانشجوی اخیر، درس می‌خواند. وی از امتیازات راضی است و عنوان می‌کند که طی یک قرارداد خوب، در قزاقستان درسش را آغاز کرده است.

شمار دانشجویانی که اخیراً به قزاقستان رفته‌اند، ۳۰  تن است که شش تن آنان دختر اند. آنان می‌گویند که دو دانشجو، پس از آن‌که با شرایط دشوار و امتیازات کم تحصیل در قزاقستان آشنا شدند، آن‌جا را ترک کردند.

شبیراحمد حیات، یکی از این ۳۰ دانشجو، می‌گوید که تمام امتیازات و شرایط آنان، با دانشجویانی که پیش از این به قزاقستان رفته‌اند، فرق می‌کند. آقای حیات می‌افزاید که به آنان گفته شده است که باید پول ویزای سالانه‌ و تکت رفت‌وبرگشت به کشور را نیز خودشان بپردازند، در حالی دانشجویان افغان که پیش‌تر رفته‌اند، از این هزینه‌ها معاف‌اند.

در این روزها، چالش‌های بسیاری فراراه تحصیل دانشجویان افغان در قزاقستان است. دغدغه‌های این روزهای آن‌ها، تنها چپتر و کتاب و امتحان نیست. آنان، برای سپری کردن روز و شب در آلماتا، به پول بیش‌تری نیز دارند و این مقدار در اختیارشان نیست. سیما شهامت، یکی دیگر از دانشجویان می‌گوید که در این شش ماه، همواره از سوی فامیلش پول درخواست کرده است. سیما می‌افزاید که با این کار، بسیار وقت‌ها خانواده‌اش را نیز به تنگ می‌آورد و آنان به سختی می‌توانند این پول را بفرستند.

خانم شهامت نیز تأکید می‌کند که هیچ معلوماتی در زمینه‌ی امتیازات این بورسیه، از سوی وزارت تحصیلات عالی به آنان داده نشده بود. به گفته‌ی او: «باید به ما معلومات داده می‌شد که می‌فهمیدیم آیا توانایی درس خواندن با این امکانات را داریم یا خیر. حالا نمی‌توانیم با این شرایط درس بخوانیم و راه دیگری هم نداریم.»

از سویی هم وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید هنگامی که بورسیه‌ای برای علاقه‌مندان اعلام می‌شود، تمام شرایط و امتیازات آن نیز با متقاضیان در میان گذاشته می‌شود.

ضیا ساحل رییس مطبوعات وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید که برای متقاضیان بورسیه‌ها هنگام نام‌نویسی‌شان، از سوی این وزارت گفته می‌شود که در کشور میزبان، با چه شرایط و امتیازاتی درس خواهند خواند. آقای ساحل می‌افزاید در صورتی که امتیازات بورسیه، از سوی کشور بورسیه‌دهنده پرداخت نشود، وزارت تحصیلات عالی نظر به قوانین و مقررات، با دانشجویان کمک نقدی می‌کند.

مددمعاش از سوی حکومت افغانستان پرداخته نشده است

در کنار معاشی که از سوی حکومت قزاقستان، همان ۴۷ دالر برای دانشجویان افغان در آن کشور پرداخت می‌شود. مددمعاشی نیز از سوی حکومت افغانستان برای‌ دانشجویان در جریان تحصیل در نظر گرفته می‌شود. شبیراحمد حیات، می‌گوید که این امتیاز که حدود ۱۲۰ دالر می‌شود، در شش ماه گذشته به دانش‌جویان از سوی حکومت افغانستان پرداخت نشده است. یکی دلایلی که دانش‌جویان را با مشکلات شدید مالی مواجه کرده نیز، نپرداختن مددمعاش عنوان می‌شود. آقای حیات می‌افزاید که آنان بابت پرداخت معاش‌شان نیز بارها به کنسول‌گری افغانستان در قزاقستان، مراجعه کرده‌اند، اما به آنان فقط گفته شده است: «می‌آید.»

مسوولان وزارت تحصیلات عالی در این مورد می‌گویند که این معاش‌های دانشجویان مقیم در خارج، نظر به شرایط داخلی و وضع اقتصادی کشورها، برای دانشجویان مقیم در آن کشورها پرداخت می‌شود.

ضیا ساحل رییس مطبوعات وزارت تحصیلات عالی، دیروز سه‌شنبه، سی دلو، به ۸صبح گفت که این وزارت فهرست دانشجویان را به وزارت مالیه و امور خارجه می‌فرستد و از سوی این وزارت‌خانه‌ها طی مراحل می‌شود. آقای ساحل می‌افزاید که در صورتی که در این زمینه مشکل پیش بیاید و دانشجویان به وزارت تحصیلات عالی مراجعه کنند، آنان مسأله را با وزارت‌های مالیه و امور خارجه در میان خواهند گذاشت.

کنسول‌گری افغانستان در قزاقستان هم‌کاری نکرده است

شبیراحمد حیات، دانشجوی افغان در قزاقستان می‌گوید که آنان بارها به کنسول‌گری افغانستان در آن کشور برای حل مشکلات‌شان مراجعه کرده‌اند، اما برای دانشجویان گفته شده است که هیچ کاری در توان‌شان نیست و این بورسیه، با ذکر تمام امتیازات و شرایط آن، طی یک قرارداد رسمی میان دو دولت افغانستان و قزاقستان امضا شده است.

آقای حیات می‌افزاید که آنان هیچ شکایتی از دولت قزاقستان و مسوولان دانشگاه ندارند، مشکل از وزارت تحصیلات افغانستان بوده که در مورد جزییات و امتیازات بورسیه، به آنان توضیح داده نشده است.

دانش‌جویان بیمه‌ی صحی نشده‌اند

سیما شهامت، دانشجوی افغان در قزاقستان می‌گوید که یکی دیگر از مشکلاتی که دانشجویان با آن مواجه اند، بیمه‌ی صحی است. خانم شهامت می‌افزاید که دانشجویانی که پیش از آنان به قزاقستان برای تحصیل آمده‌اند، از بیمه‌ی صحی برخوردار اند.

در همین حال عاطفه وارث، یکی دیگر از دانشجویان افغان در قزاقستان، می‌گوید که مدتی پیش یک از هم‌صنفی‌های‌شان که دختر است، بیمار شده و با مراجعه به شفاخانه، پول هنگفتی را در این زمینه هزینه کرده است.

دانشجویان به رشته‌ی دل‌خواه‌شان راه نمی‌یابند

دانشجویانی که اخیراً به قزاقستان برای تحصیل فرستاده شده‌اند، هنوز رشته‌های تحصیلی‌شان معلوم نیست. آنان در صنف‌های آماده‌گی و یادگیری زبان درس می‌خوانند. 

رفیع سجاد، دانشجوی افغان در قزاقستان می‌گوید که هنگامی که چهارسال پیش به قزاقستان سفر کرد، او نتوانست موفق شود تا در رشته‌ی دلخواهش درس بخواند. آقای سجاد تأکید می‌کند که آرزو دارد دانشجویانی که تازه آمده‌اند نیز، مانند او قربانی نشوند. وزارت تحصیلات عالی افغانستان، در زمینه چیزی نمی‌گوید.

۳۰ دانشجوی افغان که به قزاقستان فرستاده شده‌اند، قرار است در رشته‌های مختلف در دانشگاه الفارابی به تحصیلات‌شان ادامه بدهد.

در مورد شکایت‌های دانشجویان افغان در قزاقستان و عدم توجه کنسول‌گری افغانستان، خواستیم دیدگاه وزارت امور خارجه را نیز داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن