آیا شفاخانه غور برای نابودی اسناد فساد آتش گرفت؟

خلیل رسولی

در پی آتش‌سوزی در شفاخانه کووید-۱۹ ولایت غور، بیش‌تر از دو میلیون افغانی وسایل اداری این مرکز درمانی در آتش سوخت. کنش‌گران مدنی این رویداد را مشکوک دانسته و از احتمال «عمدی بودن» آن برای نابود کردن اسناد مهم فساد مالی نگران هستند. براساس ادعای موجود، در شفاخانه ولایتی کووید-۱۹ غور، بودجه کرونا حیف‌ومیل شده و احتمال دارد برای سرپوش گذاشتن بر فساد مالی، آتش‌سوزی به گونه عمدی انجام شده باشد. اداره بازرس می‌گوید بررسی‌هایش نشان می‌دهد که در مصرف بودجه کرونا در غور، «منفعت عامه» در نظر گرفته نشده و برخی مقام‌های محلی به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند. اداره محلی غور پافشاری دارد که شماری از کارکنان شفاخانه کووید-۱۹ به دلیل غفلت وظیفه‌ای به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌اند. ریاست صحت عامه غور، می‌پذیرد که بخشی از امکانات اداری شفاخانه کووید-۱۹ در آتش سوخته، اما این رویداد عمدی نبوده است. برخی نماینده‌گان غور در شورای ولایتی و مجلس نماینده‌گان کشور خواهان بررسی دقیق این رویداد هستند و تأکید می‌کنند که هرگونه قضاوت پیش از تکمیل تحقیقات هیأت تعیین شده، قابل پذیرش نیست و باید بررسی‌ها به پایان برسد.

چند روز پیش شفاخانه‌ کووید-۱۹ ولایت غور به گونه‌ مرموز آتش گرفت. فعالان مدنی آتش‌سوزی شفاخانه ویژه کرونا را پرسش‌برانگیز می‌دانند. نثاراحمد کوهین، از فعالان مدنی این ولایت، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که دلیل آتش‌سوزی «پنهان کردن فساد مالی» در مصرف بودجه این مرکز درمانی است. او پافشاری دارد که نگرانی‌هایی در پیوند به مصرف بودجه کرونا در غور وجود دارد و ریاست صحت عامه معلومات چگونه‌گی مصارف بودجه را با مردم شریک نکرده است.

حسن حکیمی، یکی دیگر از فعالان مدنی غور، از حکومت مرکزی خواهان تعیین هیأتی بی‌طرف برای بررسی دقیق رویداد آتش‌سوزی شفاخانه کووید-۱۹ است. از دید او، فعالیت این مرکز درمانی برای مهار ویروس ضروری است، اما بخش بزرگی از امکانات شفاخانه طعمه آتش شد و هیأت مرکزی باید این رویداد را بررسی کند و اصل قضیه را با مردم و فعالان مدنی در میان بگذارد. برخی اعضای شورای ولایتی غور، خواهان بررسی جدی این رویداد هستند و تأکید دارند که حکومت باید به مردم در پیوند به این رویداد وضاحت بدهد.

فضل‌الحق احسان، رییس شورای ولایتی غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که دلیل آتش‌سوزی غفلت وظیفه‌ای کارکنان شفاخانه است. کرام‌الدین رضازاده، عضو مجلس نماینده‌گان، در صحبت با روزنامه ۸صبح از آتش گرفتن بخش مهمی از امکانات این شفاخانه ابراز نگرانی می‌کند. به گفته او، هنوز دلیل آتش‌سوزی مشخص نیست و ابراز نظر قبل از مشخص شدن نتیجه بررسی‌های هیأت، زود است.

ریاست سارنوالی غور پافشاری می‌کند که به محض رسیدن پرونده رویداد آتش‌سوزی شفاخانه ۲۰ بستر کووید-۱۹ به این نهاد، بررسی‌ها در پیوند به وقوع حادثه آغاز می‌شود. عبدالمعروف فایق، رییس سارنوالی غور، می‌گوید که هنوز بررسی هیأت اداره محلی در این زمینه نهایی نشده و با رسیدن پرونده به سارنوالی، تحقیقات در این زمینه به گونه جدی آغاز می‌شود. ریاست صحت عامه غور پافشاری دارد که به دنبال آتش‌سوزی در شفاخانه ۲۰ بستر درمان بیماران کرونا، بیش‌تر از دو میلیون افغانی امکانات اداری این مرکز در آتش سوخته، اما آتش‌سوزی عمده نبوده است. جمعه‌گل یعقوبی، رییس صحت عامه غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که عامل آتش‌سوزی غفلت وظیفه‌ای کارکنان بوده است. او می‌افزاید که در این حادثه تمام امکانات اداری شفاخانه که در «هشت کانتینر» نگهداری می‌شد، در آتش سوخت، اما به اسناد مصارف بودجه ویژه کرونا که حدود ۲۰ میلیون افغانی است، بیماران بستری در شفاخانه و کارمندان، آسیبی نرسیده است.

بر مبنای معلومات مقام‌های محلی غور، بازجویی از هشت کارمند و پزشکان شفاخانه برای مشخص شدن چگونه‌گی رویداد آغاز و عامل اصلی آتش‌سوزی به زودی مشخص می‌شود، اما رییس صحت عامه غور تأکید دارد که عامل آتش‌سوزی، سوختن بخاری بخش اداری شفاخانه است.

اداره محلی غور می‌گوید که تحقیقات یک هیأت متشکل از نهادهای گوناگون دولتی در پیوند به این قضیه جریان دارد. عارف عابر، سخنگوی والی غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که هنوز علت دقیق رویداد مشخص نیست، اما پس از بررسی‌ها مشخص خواهد شد.

بر‌اساس یافته‌های اداره بازرس ریاست جمهوری، در مصرف بودجه ویژه کرونا در ولایت غور «منفعت عامه» در نظر گرفته نشده است. فیروز بشری، سخنگوی این نهاد، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد بخشی از بودجه برای خریداری‌های غیرضروری مصرف شده است. به گفته او، شماری از مقام‌های محلی این ولایت در پیوند به مصارف نادرست بودجه کرونا به سارنوالی معرفی شده‌اند. از جانب دیگر، فعالان مدنی غور پافشاری دارند که آتش‌سوزی عمدی است و برای نابود کردن اسنادی که نشان‌گر فساد مالی بود، شفاخانه آتش گرفته است.

با گذشت حدود سه هفته از آتش‌سوزی در شفاخانه کووید-۱۹ غور، هنوز اطلاعات دقیقی از چگونه‌گی این رویداد در دست نیست و روایت‌ مقام‌های محلی و فعالان مدنی در پیوند به این حادثه متفاوت است، اما به نظر می‌رسد نیاز است که پیوند آتش‌سوزی با فساد در مصرف بودجه کرونا باید به گونه دقیق بررسی شود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن