به‌رغم تهدید کرونا بامیان در روزهای عید میزبان ۲۵ هزار گردش‌گر بوده است

۸صبح، کابل: به رغم تهدید و نگرانی از شیوع ویروس کرونا، بامیان و ساحات تفریحی و باستانی این ولایت در سه روز عید قربان میزبان حدود ۲۵ هزار گردش‌گر داخلی بوده است.

لطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان، روز دوشنبه، سیزدهم اسد، به روزنامه ۸صبح گفت که در روزهای عید حدود ۲۵ هزار نفر از بامیان و به ویژه پارک ملی بند امیر بازدید کرده‌اند.

سخنگوی والی بامیان گفت که پس از رفع قرنطین که در بامیان به هدف پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا وضع شده بود، بیش از ۷۰ هزار گردش‌گر داخلی و ۴۵  گردش‌گر خارجی از بامیان بازدید کرده‌اند.

گردش‌گران از کمبود هتل و مهمان‌خانه در بامیان شکایت دارند

لطیف عظیمی افزود که با سرازیرشدن گردش‌گران، برای باشنده‌گان ولایت بامیان زمینه کار فراهم شده و کسانی که در جریان قرنطین کارشان را از دست داده بودند، دوباره صاحب کار شده‌اند.

سخنگوی والی بامیان می‌گوید که براساس برآورد ابتدایی، هر گردش‌گری که به بامیان سفر می‌کند، روزانه به صورت میان‌گین ۷۰۰ افغانی مصرف می‌کند که این پول در بازار بامیان در گردش‌ می‌آید.

بخشی از درآمد ناشی از صنعت گردش‌گری در بامیان به حساب عواید دولت واریز می‌شود و برآورد دقیقی از میزان آن امسال صورت نگرفته است.

لطیف عظیمی گفت که افزایش حضور گردش‌گران در بامیان سبب رشد اقتصادی باشنده‌گان این ولایت می‌شود و هدف اداره محلی نیز رشد اقتصادی مردم است.

براساس معلومات اداره محلی بامیان، بیش‌تر بازدیدکننده‌گان ساحات باستانی و تفریحی بامیان را باشنده‌گان کابل، هرات، ننگرهار، قندهار و هلمند تشکیل می‌دهند.

بامیان یکی از ولایت‌های باستانی و دارای جاذبه‌های طبیعی برای گردش‌گران داخلی و خارجی است. همه سال شمار قابل توجه از شهروندان کشور برای سیاحت به بامیان سفر می‌کنند و نیز جاذبه‌های توریستی این ولایت سالانه پای شمار زیادی از گردش‌گران خارجی را به بامیان می‌کشاند. به دلیل سردسیر بودن ولایت بامیان از فصل تابستان به عنوان فصل طلایی گردش‌گری بامیان یاد می‌شود. هر سال مردم از نقاط مختلف کشور در این فصل سال به بامیان سفر می‌کنند.

با این حال، گردش‌گران از کمبود هتل‌ها و مهمان‌ها شکایت دارند. به گفته‌ی گردش‌گران، ظرفیت مهمان‌خانه‌های بامیان به اندازه‌ای نیست که جمعیت عظیم چندین هزار نفری را بتواند میزبانی کند.

امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا شمار بازدیدکننده‌گان از ساحات باستانی و تفریحی بامیان، کاهش یافته است. با آن‌هم شماری کسانی که در روزهای عید از بامیان بازدید کرده‌اند، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سال گذشته شمار گردش‌گرانی که از بامیان در روزهای عید بازدید کرده بودند، ۱۰ هزار اعلام شده بود. در آن زمان مقام‌های محلی شمار گردش‌گرانی را که در یک هفته از بامیان بازدید کرده بودند، حدود ۱۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

در ماه ثور امسال محمدطاهر زهیر، والی پیشین بامیان اعلام کرد که «وضعیت کرونایی» و تداوم آن، بیش از ۲۵۵ میلیون افغانی به صنعت گردش‌گری در بامیان زیان وارد کرده و سبب توقف گردش حدود ۱.۷ میلیارد افغانی در بازار شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن