محرومیت دختران از آموزش؛ ۵۰۰ میلیون دالر به اقتصاد افغانستان صدمه وارد شده است

۸صبح، کابل: تحلیل صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته با محرومیت دختران از آموزش، حداقل ۵۰۰ میلیون دالر به اقتصاد افغانستان صدمه وارد شده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف روز دوشنبه، ۲۴ اسد، با نشر گزارشی گفته است که محروم کردن دختران در افغانستان از حق آموزش تأثیر مخربی بر اقتصاد این کشور داشته و دور نگه‌داشتن دختران از آموزش، ۲٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان هزینه گرفته است.

به گزارش یونیسف، اگر سه میلیون دختر بتوانند آموزش خود را تکمیل کنند و در بازار کار شرکت کنند، می‌توانند حداقل ۵٫۴ میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان کمک کنند.

داکتر آیویا، مسوول یونیسف گفته است: «افغانستان درگیر یکی از پیچیده‌ترین و چندبعدی‌ترین بحران‌های کودکان در سراسر جهان است.»

او افزوده است که حقوق دختران مورد حمله قرار گرفته و دوران کودکی آنان با محرومیت خدشه‌دار شده است.

یونیسف گفته است: «تصمیم ۲۳ مارچ مبنی بر عدم اجازه بازگشت دختران به مکاتب تکان‌دهنده و عمیقاً ناامیدکننده بود. نه تنها حق اساسی دختران برای آموزش را نقض می‌کند، بلکه آن‌ها را در معرض اضطراب شدید و خطر بیشتر استثمار و سوءاستفاده از جمله قاچاق کودک، کودک‌همسری و ازدواج اجباری قرار می‌دهد.»

تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که افغانستان قادر نخواهد بود تولید ناخالص داخلی (GDP) از دست رفته در دوران گذار را به دست آورد و بدون احراز حقوق دختران برای دسترسی به آموزش، به پتانسیل بهره‌وری واقعی خود دست یابد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که در یک‌ساله‌گی تسلط طالبان بر افغانستان دختران بالاتر از صنف ششم هنوز هم اجازه رفتن به مکاتب را ندارند.

دکمه بازگشت به بالا