استقرار نیروهای طالبان در آب کلان بلخاب؛ منابع از احتمال قریب‌الوقع درگیری خبر می‌دهند

۸صبح، کابل: در ادامه نشر خبرها از تنش‌های اخیر میان طالبان و نیروهای وابسته به مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار این گروه در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، منابع می‌گویند که طالبان حدود سه‌ هزار نفر را برای جنگ در نزدیکی این ولسوالی جابه‌جا کرده‌اند.

یک‌ منبع نزدیک به مولوی مهدی روز پنج‌شنبه، ۲ جوزا، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که طالبان در سه طرف ولسوالی بلخاب نیرو مستقر کرده‌اند. به گفته او، بخشی از نیروها در منطقه آب‌کلان مستقر شده‌، تعدادی از استقامت دره‌صوف به منطقه گلوله‌ساحه جا گرفته و گروه سوم از طریق کوهستانات به ساحات ترپچ و‌ سولج جابه‌جا شده‌اند. او می‌افزاید که طالبان حدود سه هزار نیرو را برای حمله بر نیروهای مولوی مهدی آماده کرده‌اند.

به گفته منبع، رهبری جنگ قریب‌الوقوع در بلخاب را ملا فاضل، معاون وزیر دفاع طالبان، قاری فصیح‌الدین، رییس ستاد ارتش طالبان و والیان این گروه برای فاریاب و‌ جوزجان رهبری خواهند کرد و ممکن است جنگ امشب یا فردا آغاز شود.

این منبع نزدیک به مولوی مهدی در مورد حضور جنگ‌جویان داعش در صفوف ‌طالبان اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

منبع می‌گوید که مولوی مهدی و نیروهایش آماده‌گی دفاع از خود را دارند‌: «مردم ناچار هستند برای دفاع از خود پیر و جوان به سنگر بروند.»

او‌ در مورد مذاکرات میان طالبان و‌ مولوی‌ مهدی می‌گوید که اصلا مذاکره‌ای انجام نشده است؛ زیرا هیأتی که قرار بود تحت رهبری آیت‌الله واعظ‌زاده بهسودی و ترکیبی از شورای علمای اهل تشیع به بلخاب بیاید، با گذشت یک هفته تا هنوز حاضر نشده‌ است حرکت کند.

این در حالی است که از چندی به این سو در پی اختلافات میان طالبان و‌ مولوی مهدی، نیروهای زیادی برای مقابله با این فرمانده پیشین طالبان به بلخاب اعزام شده‌اند و‌ مردم نگران درگیری‌های بیش‌تر هستند.

دکمه بازگشت به بالا