وزارت دفاع: در مورد سرنوشت داعشی‌های تسلیم شده پس از بازجویی تصمیم گرفته می‌شود

حسیب بهش

وزارت دفاع ملی می‌گوید افراد داعشی‌ای که در روزهای اخیر به حکومت تسلیم می‌شوند، زیر بازجویی امنیت ملی قرار دارند و پس از پایان این بازجویی‌، در مورد سرنوشت آنان تصمیم گرفته می‌شود. در روزهای اخیر، شمار تسلیم‌شده‌گان گروه داعش به دولت افزایش یافته است. به تازه‌گی ۹۳ عضو گروه داعش در ولسوالی اچین ننگرهار به حکومت تسلیم شدند. زلمی خلیل‌زاد نیز در توییتی گفته که عملیات نیروهای افغان، امریکایی و طالبان منجر به تصرف ساحات تحت کنترول گروه داعش شده است. شماری از مسوولان امنیتی اما در صحبت با رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان علاوه بر نقش نداشتن در شکست گروه داعش، زمینه را برای فعالیت‌های تروریستی سایر گروه‌ها فراهم کرد‌ه‌اند.

پس از شکست داعش در ننگرهار و تسلیم شدن صدها جنگ‌جوی این گروه به حکومت، وزارت دفاع ملی می‌گوید که داعشی‌های تسلیم شده زیر بررسی امنیت ملی قرار دارد. فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت روز سه شنبه، ۱۴ میزان در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این اعضای گروه داعش در حال حاضر زیر بازجویی امنیت ملی قرار دارد و پس از تکمیل شدن روند بازجویی، در مورد سرنوشت آنان تصمیم گرفته خواهد شد. گفتنی است صدها عضو گروه داعش، از جمله مردها، زن‌ها و کودکان پس از عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی در شرق کشور، به حکومت تسلیم شدند.

وزارت دفاع ملی حدود ۲۰ روز پیش از شکست کامل گروه داعش در شرق کشور خبر داده بود. این مسوول وزارت دفاع در آن زمان به روزنامه ۸صبح گفته بود که گروه داعش در شرق کشور به صورت کامل شکست خورده و این گروه حتا توان شلیک یک مرمی را هم به سوی نیروهای دولتی ندارد. گفته می‌شود که تمامی مواضع و تأسیسات جنگی داعش در ننگرهار، به ویژه در ولسوالی اچین این ولایت، از بین رفته و راه‌های اکمالاتی این گروه نیز توسط نیروهای دولتی بسته شده است. مسوولان در وزارت دفاع گفته بودند که جنگ‌جویان داعش در ننگرهار در شرایطی قرار دارند که اگر خودشان را به دولت تسلیم نکنند، کشته می‌شوند. مسوولان در ولایت شرقی ننگرهار نیز تایید کرده بودند که گروه داعش در این ولایت شکست خورده است.

هم زمان با این، زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان روز سه شنبه، ۱۱ قوس با نشر یک توییت گفته عملیات‌های نیروهای امنیتی افغان، ایالات متحده و طالبان منجر شده تا جنگ جویان داعش اراضی زیر اداره شان را از دست دهند. آقای خلیل‌زاد گفته است: «کمپاین اخیر در ننگرهار یک مثال است. عملیات‌های موثر ایالات متحده/ائتلاف و نیروهای امنیتی افغان، همچنان طالبان، منجر شد که داعش-خراسان اراضی و جنگ‌جویان را از دست بدهد. صدها نفر تسلیم شده‌اند. داعش-خراسان محو نشده است اما این پیشرفت واقعی است.»

شماری از مسوولان نهادهای امنیتی اما در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان در شکست گروه داعش نقش نداشته و حتا راه را برای فعالیت‌های تروریستی سایر گروه‌ها فراهم کرده‌اند. پیش از این، گروه طالبان، حکومت را به «نجات» جنگ جویان داعش از کام مرگ متهم کرده بود. سخنگوی این گروه گفته بود که داعشی‌ها به دولت تسلیم نشده‌، بلکه توسط دولت از مرگ حتمی در جنگ با طالبان نجات داده شده‌اند. این ادعا اما آن زمان توسط مقامات محلی ننگرهار و وزارت دفاع ملی تکذیب شد. این مقامات گفته‌ بودند که شاهد جنگ طالبان با داعش در اچین نبوده‌اند و ادعای طالبان مبنی بر محاصره داعش در این ولسوالی، نادرست و بی‌بنیاد بوده است.

عملیات تهاجمی هوایی و زمینی نیروهای دولتی در برابر گروه داعش در ننگرهار و کنر از دو ماه پیش آغاز شد و بیش‌ترین تمرکز آن در ولسوالی اچین ننگرهار بود. علاوه بر وزارت دفاع ملی، مسوولان در وزارت امور داخله نیز از شکست «کامل» گروه داعش در افغانستان خبر داده بود. آمارهای وزارت دفاع ملی نشان می‌دهد که بیش از ۶۰۰ عضو داعش در شرق کشور به حکومت تسلیم شده اند. نهادهای امنیتی در حالی از شکست داعش در شرق کشور خبر داده اند که حدود یک ونیم ماه پیش، ابوبکر البغدادی، بنیان گذار این گروه در شهر ادلب سوریه خودکشی کرد. البغدادی پس از محاصره کامل از سوی نیروهای امریکایی، جلیقه انتحاری خود را منفجر کرد و کشته شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن