تظاهرات در بیروت؛ نخست‌وزیر لبنان خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات شد

پس از آن‌که ساختمان وزارت‌های امور خارجه و اقتصاد لبنان به تصرف معترضان خشمگین درآمد، حسن دیاب، نخست‌وزیر آن‌ کشور خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی شده و آن را تنها راه بیرون رفت بحران دانسته است.

وی روز شنبه، هژدهم اسد در یک بیانیه تلویزیونی گفت که تنها راه حل بحران عمیق لبنان، فراخواندن انتخابات زودهنگام پارلمانی است.

حسن دیاب افزود که وی مقصر مشکلات اقتصادی کنونی لبنان نیست و این کشور برای خروج از بحران، به برگزا‌ری انتخابات زودهنگام پارلمانی، نخبه‌های سیاسی تازه و پارلمان جدید نیاز دارد.

پیش‌تر، برخی از معترضان خشم‌گین لبنانی تعمیر وزارت‌های امور خارجه و اقتصاد آن کشور را تصرف کرده و آن را «مکان انقلاب» نامیدند.

هم‌زمان با این، معترضان به تعمیرهای وزارت انرژی و اتحادیه بانک‌های لبنان هجوم برده و برای تصرف آن تلاش کردند.

این معترضان که از سوی افسران بازنشسته ارتش لبنان رهبری می‌شوند، معتقدند که حکومت میشل عون، رییس جمهور لبنان مقصر انفجار بزرگ در بیروت است و مسوولانی که در انفجار اخیر مقصر دانسته شده‌اند، باید در ملای عام به دار آویخته شوند.

ارتش بامداد روز شنبه هنگامی با معترضان درگیر شد که شماری از آن‌ها تلاش کردند تا از دیوارها وارد پارلمان لبنان شوند و تعمیر آن را کنند.

بر اساس گزارش‌ها، شمار معترضان روز شنبه در بیروت به حدود هفت هزار نفر می‌رسد و ارتش لبنان برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور نیز استفاده کرده است.

به گزارش رسانه‌ها، صلیب سرخ لبنان گفته است که ۲۳۸ تن در جریان اعتراض‌ها زخم برداشته‌ و از این میان، ۶۳ زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده‌اند.

ارتش لبنان ضمن همدردی با معترضان، از آن‌ها خواسته است که هنگام اعتراض، به اموال عمومی و خصوصی آسیب نرساند و به شکل صلح‌آمیز اعتراض‌های‌شان را دنبال کنند.

لبنان سه‌شنبه، چهاردهم اسد شاهد یک انفجار بزرگ بود که در نتیجه آن، ۱۵۸ تن کشته و حدود شش هزار تن زخمی شده‌اند.

این انفجار در نتیجه آتش‌گرفتن ذخیره‌گاه دو هزار و ۷۵۰ تُنی امونیم نایتریت رخ داد. این میزان از امونیم نایتریت شش سال پیش ضبط شده بود و در آن‌جا نگه‌داری می‌شد. هنوز دلیل اصلی آتش‌سوزی در این ذخیره‌گاه روشن نشده است.

این در حالی است که لبنان سال گذشته نیز شاهد اعتراض‌های گسترده در سطح این کشور بود. محور اعتراض‌های سال گذشته لبنان را بحران اقتصادی و اتهام‌های فساد بر مقامات حکومتی تشکیل می‌داد.

بر اساس نظام سیاسی لبنان، پارلمان این کشور ۱۲۸ عضو دارد و برای چهار سال برگزیده می‌شود.

رییس جمهور لبنان با دو سوم رای نماینده‌گان مجلس این کشور برای یک دوره شش ساله برگزیده و سپس در مشوره با نماینده‌گان، نخست وزیر را با رای پنجاه درصد به علاوه یک انتخاب می‌کند.

بر اساس ساختار حکومت لبنان، رییس جمهور باید مسیحی، نخست‌وزیر مسلمان سنی و رییس مجلس نیز مسلمان شیعه باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن