تخریب سینما پارک؛ مشاور فرهنگی غنی: به نهادهای مربوط یک‌هفته فرصت داده شود

۸صبح، کابل: شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رییس جمهور در امور فرهنگی، در پیوند به تخریب «سینما پارک» گفته است که نگرانی‌های شماری از فرهنگیان، هنرمندان و فرهیخته‌گان کشور را درک می‌کند.

مرتضوی در توییتی نوشته است که او به سهم‌اش این موضوع را با مسوولان در میان گذاشته است و پیشنهاد کرده است که برای یک هفته به وزارت اطلاعات و فرهنگ، شهرداری کابل و افغان‌فلم فرصت داده شود.

مشاور رییس جمهور غنی در امور فرهنگی در ادامه افزوده است که نهادهای یادشده در مشورت با فرهنگیان، سینماگران و هنرمندان روی بازسازی و نوسازی و یا طرح‌های بدیل مشورت و طرح‌های مکتوب بدهند.

مرتضوی در پایان گفته است که حمایت جمعی از فرهنگ و میراث‌های تاریخی قابل ستایش است.

شهرداری کابل می‌گوید که روند تخریب ساختمان «سینما پارک» را روز دوشنبه، نزدهم عقرب آغاز می‌کند. این سینما که در پارک شهر نو موقعیت دارد، بنا بر دستور امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری قرار است تخریب شود.

بخش‌هایی از این سینما روز گذشته تخریب شده است.

تخریب سینما پارک با واکنش‌های گسترده و عمدتاً منفی روبه شده است.

فرهاد دریا، هنرمند و خواننده مشهور کشور تخریب این سینما را با تخریب بودای بامیان مقایسه کرده است.

 دریا در نامه‌ا‌ی به امرالله صالح نوشت که از او انتظار دارد تا به‌جای تخریب این خانه‌ی فرهنگی دستور بدهد آن را ترمیم و احیا کند.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری بار دیگر بر تخریب آن تأکید کرده است.

صالح گفته است:«در جای سینما پارک، یک محل فرهنگی که در آن نشست‌های فرهنگی به بهترین وجه آن برگزار شود، ساخته خواهد شد. جایی‌ که شهروندان کابل اعم از زن و مرد در رفتن به آن عار نداشته باشند و از حضور در آن لذت معنوی ببرند و تمام سهولت‌های شهری و مدنی در آن وجود داشته باشد، اعمار می‌شود.»

به گفته صالح، آخرین باری که در تعمیر کنونی خانواده‌ای برای دیدن فلم رفته‌اند، به دوران داوودخان بر‌می‌گردد. صالح می‌گوید که پس از آن، سینما پارک محلی متروک و مکانی برای فروش مواد مخدر و استراحت‌گاه معتادان شده است.

دکمه بازگشت به بالا