نشست امنیتی منطقه‌ای دهلی در مورد افغانستان؛ تأکید بر رویکرد مشترک در مبارزه با تهدیدات فزاینده تروریسم

۸صبح، کابل: هند میزبان نشست امنیتی منطقه‌ای در مورد افغانستان بود. هفت کشور در این نشست بر تلاش‌ها  برای رویکرد مشترک در مبارزه با تروریسم در افغانستان تأکید کردند.

در نشست امنیتی منطقه‌ای دهلی در مورد افغانستان که روز چهارشنبه، نزدهم عقرب برگزار شد، کشورهای منطقه با ابراز نگرانی از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کردند و افزودند که کشورهای منطقه‌ باید بر مبارزه با تروریسم و چالش‌های امنیتی تمرکز کنند.

هندوستان تایمز نوشته است که در این نشست، آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند گفته است که تحولات اخیر در افغانستان پیامدهای مهمی نه تنها برای مردم این کشور بلکه برای کشورهای همسایه و منطقه نیز دارد.

دووال افزوده است: «زمان آن فرا رسیده است که رای‌زنی‌های نزدیک، همکاری و هم‌آهنگی بیشتر در مورد وضعیت افغانستان داشته باشیم.»

در همین حال، نماینده‌ای از افغانستان در این نشست دعوت نشده بود و چین و پاکستان از اشتراک در این نشست منصرف شدند.

مشاور امنیت ملی هند افزوده است که برگزاری این نشست با اشتراک مشاوران امنیت ملی هفت کشور از جمله روسیه و ایران به  مردم افغانستان و افزایش امنیت جمعی کمک می‌کند.

تلاش برای ایجاد رویکرد مشترک در مقابله با تهدیدات فزاینده تروریسم، رادیکال‌سازی و قاچاق مواد مخدر پس از روی کار آمدن حکومت سرپرست طالبان در کابل از جمله محورهای مهم این نشست بوده است.

در نشست امنیتی منطقه‌ای در دهلی، مشاوران امنیت ملی و دبیران شوراهای امنیت ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در این گفت‌وگو شرکت کرده‌اند.

این نشست امنیتی در سطح مقامات امنیتی کشورهای منطقه در حالی برگزار شده است که افغانستان در پی تحولات اخیر فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش در خاک افغانستان بیشتر شده است.

دکمه بازگشت به بالا