تنقیص در تشکیلات شورای مصالحه؛ صدها کارمند بدون پرداخت معاش هفت‌ماهه رخصت شده‌اند

برخی از کارمندان سپیدار که از تشکیل جدید شورای عالی مصالحه ملی باز مانده‌‌، می‌گویند که از هفت ماه به این سو معاش دریافت نکرده‌اند. این کارمندان ادعا دارند که در زمان تشکیل شورای عالی مصالحه ملی به آنان وعده داده شده بود که در تشکیل جدید در بست‌های خالی استخدام ‌می‌شوند، از این رو تا تشکیلات جدید به کارشان ادامه دهند. این کارمندان می‌افزایند که با تشکیل این شورا، آنان از لیست کارمندان حذف شده و اکنون با گذشت هفت ماه، معاش‌ دریافت نکرده‌اند. کارمندان سپیدار تصریح می‌کنند که اکثرشان در خانه‌های کرایی زنده‌گی می‌کنند و در صورت پرداخت نشدن معاش‌شان، با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه خواهند شد. آنان از شورای عالی مصالحه ملی می‌خواهند که معاش‌شان را پرداخت کند تا بتوانند مایحتاج زنده‌گی‌شان را تامین کنند. در همین حال شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که کارمندان این اداره نسبت به ریاست اجراییه تنقیص شده، از این رو شماری از کارمندان سابق در شورای عالی مصالحه استخدام نشده‌اند. از سوی دیگر این شورا ادعای کارمندان سابق ریاست اجراییه را رد می‌کند و می‌گوید که این کارمندان از مدت شش ماه به این سو در شورای عالی مصالحه وظیفه اجرا نکرده‌اند، از این رو به آنان معاش پرداخت نمی‌شود.

با وجودی‌ که از لغو ریاست اجراییه پیشین نزدیک به نه ماه می‌گذرد، اما شمار زیادی از کارمندان این ریاست تاکنون معاش دریافت نکرده‌اند. این کارمندان که به دلیل مشکلات امنیتی و حساسیت موضوع نمی‌خواهند نامی از آنان گرفته شود، به روزنامه ۸صبح می‌گویند که با مشکلات زیاد اقتصادی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. آنان می‌افزایند، علی‌رغم این‌که بارها به مقام‌های مسوول در شورای عالی مصالحه ملی مراجعه کرده‌اند، اما جواب قناعت‌بخش دریافت نکرده‌اند و مشکل آنان هم‌چنان پابرجا است. علاوه بر این، کارمندان پیشین سپیدار مدعی‌اند که به آنان وعده داده شده بود تا در تشکیلات جدید شورای عالی مصالحه ملی در بست‌های خالی استخدام می‌شوند، اکنون اما در تشکیلات این شورا استخدام نشده‌اند و در حالت بی‌سرنوشتی قرار دارند.

یکی از کارمندان سپیدار که نخواست نامی از وی گرفته شود، گفت که با لغو ریاست اجراییه از سوی حکومت، او و شماری دیگر از کارمندان این ریاست به کارهای‌شان ادامه‌اند. اکنون که نزدیک به نه ما از آن زمان می‌گذرد، معاش‌ آن‌ها اجرا نشده است. به گفته این کارمند، مسوولان ریاست اجراییه وقت، به این کارمندان وعده سپرده بودند که به کارشان تا زمان نهایی شدن تشکیل شورای عالی مصالحه ملی ادامه دهند، پس از آن در این تشکیل استخدام و معاش‌شان اجرا می‌شود. وی بیان کرد که در حال حاضر نه در تشکیل جدید جذب شده‌اند و نه معاش‌ هفت‌ ماه‌شان پرداخته می‌شود. او پرداخت نشدن حقوق‌شان از سوی حکومت را «ظلم بزرگ» توصیف کرد و گفت: «ما در جریان شیوع ویروس کرونا هفت ماه کار کردیم، به ما معاش نمی‌دهند. ما را از وظیفه هم کشیده‌ و به جای ما کارمندان جدید استخدام کرده‌اند. این ظلم بزرگ است. ما مشکلات خانواده‌ خود را چگونه حل کنیم؟» این کارمند تصریح کرد، با وجودی‌ که چندین بار به مقام‌های نزدیک به عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، مراجعه کرده‌اند، اما جواب قناعت‌بخش دریافت نکرده‌ و معاش‌شان اجرا نشده است. او گفت که بیش از ۳۰۰ کارمند این اداره از وظیفه برکنار شده و به حالت بی‌سرنوشتی قرار دارند. وی هفت ماه معاش‌ را حق قانونی‌ کارمندان این ریاست خواند و گفت باید این حقوق پرداخت شود. این کارمند هشدار داد، در صورتی که حقوق‌شان پرداخت نشود، ممکن دست به اعتراضات مدنی بزنند.

یک کارمند دیگر ریاست اجراییه که او نیز نخواست نامش فاش شود، به روزنامه ۸صبح گفت اکثر کارمندانی که در تشکیلات جدید راه نیافته‌اند، از ولایات‌اند و مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند. او گفت که شمار این کارمندان به بیش از ۳۰۰ نفر می‌رسد و از هفت ماه به این سو معاش دریافت نکرده‌اند. وی افزود که خانواده‌اش هشت نفر جمعیت دارد و تنها نان‌آور خانواده او است. این کارمندان خاطر‌نشان کرد که به دلیل پرداخت نشدن حقوقش، با مشکلات زیاد اقتصادی مواجه است. او افزود: «در خانه کرایی زنده‌گی می‌کنم. از هفت ماه به این سوم معاشم پرداخت نشده است. به ما وعده داده شده بود که در تشکیل جدید جذب می‌شویم، اکنون ما در یک حالت بی‌سرنوشتی قرار داریم. حالا باید معاش ما پرداخت شود تا به مشکلات زنده‌گی خود رسیده‌گی کنیم.»

این کارمند خاطرنشان کرد که بارها به سپیدار مراجعه کرده است، اما موفق نشده با مقام‌های مسوول دیدار کند و مشکلاتش را در جریان بگذارد. او گفت که اکنون به آنان اجازه داخل شدن به سپیدار داده نمی‌شود تا در مورد پرداخت حقوق‌شان با مقام‌های ذی‌ربط صحبت کنند.

در همین حال ریاست شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که در تشکیلات این ریاست نسبت به ریاست اجراییه تنقیص آمده، از این رو شماری از کارمندان از پروسه جذب باز مانده‌اند. فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی، اما به روزنامه ۸صبح گفت که این ریاست در تلاش است تا به کمک سایر ادارات، زمینه جذب کارمندان تنقیص شده را در سایر ادارات دولتی فراهم کنند. خوزون در مورد پرداخت معاش این کارمندان گفت که طی ماه‌های گذشته در این ریاست کدام کاری نبوده و این کارمندان در این نهاد کار نکرده‌اند. او گفت: «در تشکیلات کار نبود، از این خاطر معاش داده نمی‌شود.»

گفتنی است که ریاست اجراییه پیشین در بیست‌ویکم حوت سال گذشته از سوی محمداشرف غنی، رییس جمهور، لغو شد. کارمندان ریاست اجراییه اما برای دو ماه و حدود ده روز به کارشان در سپیدار ادامه دادند. در ماده سوم فرمان لغو این نهاد زیر نام «سرنوشت کارکنان»، آمده است که این کارمندان پس از لغو ریاست اجراییه در وضعیت انتظار با معاش قرار گرفته‌اند تا زمینه جذب‌شان در بست‌های کمبود از سوی کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی فراهم شود. سرانجام توافق‌نامه سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در بیست‌وهشتم ثور سال جاری امضا شد. با نهایی شدن تشکیل شورای عالی مصالحه ملی، شمار زیادی از کار برکنار و به جای‌شان افراد جدید استخدام شده‌اند. اکنون این کارمندان در حالت بی‌سرنوشتی قرار دارند و هفت ماه معاش‌شان اجرا نشده است.

دکمه بازگشت به بالا