داوودزی: کشورهای منطقه در مورد چگونه‌گی مذاکره با طالبان اختلاف نظر دارند

۸صبح، کابل: محمدعمر داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور اجماع منطقه‌ای برای صلح و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح می‌گوید که کشورهای منطقه در مورد چگونه‌گی مذاکره با گروه طالبان اختلاف نظر دارند و این موضوع سبب شده است که هر کشور ابتکارات ویژه خود را در مورد صلح افغانستان داشته باشد.

آقای داوودزی، روز یک‌شنبه، چهارم حمل، در یک نشست خبری گفت که کشورهای منطقه روی ختم جنگ و برقراری صلح در کشور اجماع اما در مورد راهبرد مذاکره با گروه طالبان تفاوت نظر دارند. او افزود: «در این‌که با گروه طالبان چه نوع مذاکره شود، از کدام آدرس مذاکره شود و تا کدام حدود پیش برویم، در منطقه تفاوت وجود دارد و این تفاوت‌های نظر در کشورهای منطقه باعث تعدد ابتکارات شده است که اکثراً باهم هماهنگ نیست.» آقای داوودزی یک بار دیگر تأکید کرد که تأمین اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح افغانستان از «ناممکنات» است، اما دولت افغانستان و شورای صلح تلاش می‌کنند تا ابتکارات کشورهای منطقه را در روند صلح، هماهنگ سازند.

با این حال، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افزود که اراده سیاسی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای ختم جنگ و آوردن صلح در افغانستان وجود دارد. آقای داوودزی که به تازه‌گی از سفر منطقه‌ای خود از ایران برگشته است، گفت که کشورهای منطقه در مورد حفظ قانون اساسی و نظام مبتنی بر این قانون اجماع نظر دارند. نماینده ویژه رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، حفظ نظام سیاسی و دست‌آوردهای حکومت و مردم افغانستان را در جریان گفت‌وگوهای صلح از مشترکات  دیدگاه‌های کشورهای منطقه عنوان کرد.

آقای داوودزی که ریاست کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را نیز برعهده دارد، در این نشست در مورد پیش‌رفت‌ها در راستای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح جزئیات داد.

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح به هدف تعیین «حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و « تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح» در نهم ثور سال جاری برگزار شود. رییس کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گفت که این لویه‌جرگه در زمان مشخص آن برگزار خواهد شد و زمان برگزاری آن به تعویق نخواهد افتاد. او افزود که آماده‌گی‌های لازم برای تدویر لویه‌جرگه مشورتی صلح گرفته شده است. به گفته او، فهرست اشتراک‌کننده‌گان لویه‌جرگه مشورتی صلح تا ۲۰ حمل نهایی خواهد شد. 

آقای داوودزی افزود که اشتراک‌کننده‌گان لویه‌جرگه مشورتی صلح بر اساس یک کارشیوه شبه‌انتخابی برگزیده خواهند شد. او تصریح کرد که این جرگه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتراک‌کننده خواهند داشت که دست‌کم ۳۰ درصد آن زنان خواهند بود و به جوانان نیز سهم قابل ملاحظه در نظر گرفته خواهد شد. به گفته او، نماینده‌گان مهاجران نیز در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت خواهند کرد.

از جانب دیگر، رییس کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گفت که تصمیم نهایی در مورد دعوت نماینده‌گان گروه طالبان گرفته نشده است. او افزود، در صورتی که نماینده‌گان گروه طالبان در لویه‌جرگه مشورتی صلح اشتراک کنند، شورای عالی صلح از آن‌ها استقبال می‌کند. آقای داوودزی تصریح کرد: «برخی از ولسوالی‌هایی که زیر حاکمیت طالبان است، اگر کسانی از گروه طالبان به صورت مرئی یا نامرئی از این ولسوالی‌ها در جرگه مشورتی صلح اشتراک کنند، ما از شرکت آنان استقبال کرده و نظرات‌شان را خواهیم شنید.»

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح در مورد گفت‌وگوهای قطر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان نیز اشاره کرد و آن را نمونه‌ای از اراده سیاسی بین‌المللی برای برقراری صلح و ختم جنگ در کشور عنوان نمود. آقای داوودزی افزود که جزئیات گفت‌وگوهای قطر به صورت دوامدار با حکومت افغانستان در میان گذاشته می‌شد. این در حالی است که پس از پایان پنجمین دور گفت‌وگوهای قطر، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی با انتقاد از زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته بود که حکومت در جریان مذاکرات امریکا و گروه طالبان قرار ندارد و مقام‌های حکومتی از آخرین کسانی هستند که از جزئیات این گفت‌وگوها مطلع می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا