‌داوود سلطانزوی خواهان تصفیه افغانستان شد – طنز

موسی ظفر

داوود سلطانزوی، یکی از سیاست‌مداران جدی افغانستان کنونی و خلبان (یکطرفه) قبلی، خواهان تصفیه افغانستان شد. وی روز دوشنبه در یک نشست خبری از سخنان خود پرده برداشت و به خبرنگاران اجازه داد تا از سخنانش که همیشه زیر پرده هستند عکس بگیرند. آقای سلطانزوی با اشاره به مشکلات افغانستان گفت، «متاسفانه گمش کن. همه جا غول در غول است. هوا آلوده است. آب آلوده است. رای آلوده است. بعض نوشابه‌ها تا حدود ۴۰ فی‌صد آلوده هستند و آدم را اووردوز می‌کنند. تا همه این آلوده‌گی‌ها تصفیه نشوند افغانستان یک کشور غیرقابل‌سکونت برای بچه‌های سیاست‌مداران افغانستان باقی خواهد ماند.»

یکی از خبرنگاران از آقای سلطانزوی در مورد محل سکونت خانواده‌اش سوال نمود. وی در پاسخ به این سوال دهن آن خبرنگار را از سه دندان تصفیه نموده به محافظانش اجازه داد تا کامره‌ آن خبرنگار را از تصویر، ذهن او را از سوال و مثانه او را از آب گرم تصفیه نمایند. وی سپس خبرنگار تصفیه‌شده را به بقیه خبرنگاران نشان داد و گفت، «هیچ کس به اندازه ما در کارش جدی نیست. ما به آن‌چه می‌گوییم عمل می‌نماییم.»

در این نشست آقای سلطانزوی به مساله موجودیت اقوام مختلف در ادارات دولتی افغانستان نیز پرداخت و آن را غیرقابل قبول خواند. وی گفت، «جنجال از همین‌جا شروع می‌شود. اگر در یک اداره تاجیک و ازبیک و پشتون و هزاره یک‌جا کار کند، در حقیقت هیچ کس کار نمی‌کند. همه کارمندان در پی توطئه علیه هم‌دیگر برخواهند آمد. بهترین راه این است که ادارات را از لوث بقیه اقوام تصفیه نموده فقط به یک قوم اجازه دهیم که با دل جمع و خاطر آرام کار نماید.» وی به موفقیت‌ وزارت اقوام و قبایل اشاره نموده گفت، «از بس کارهای داخل کشور را خلاص کرده، حالا برای شهروندان پاکستان که در مرز با افغانستان زنده‌گی می‌کنند خدمات ارائه می‌کند. بورسیه مورسیه کار داشتید خبر کنید.»

آقای سلطانزوی ولایت غزنی را یکی از نمونه‌های بارز بدبختی، فسادپروری، عدم‌هماهنگی و بدمدیریتی دانست. او از جمعیت پراکنده و چندملیتی این ولایت شکایت کرد و گفت، «ولایت نیست، مسافرخانه است. هر کس از هر کجا آمده برای خودش یک ولسوالی زده. ما از اول فکر می‌کردیم این مردم برای چند روز هستند و پی کارشان می‌روند. حالا دو هزار سال است که بعض اقوام این‌جا زنده‌گی می‌کنند. به خدا ریشخندی است. اگر دولت، دولت باشد باید این مردم را تصفیه کند.»

در پاسخ به یکی از خبرنگاران که تصفیه اقوام از ادارات دولتی و در مجموع از افغانستان را هزینه‌بر خواند، آقای سلطانزوی افزود، «هزینه ندارد. باز هم اگر هزینه داشته باشد من منبعی را سراغ دارم که می‌توانیم این هزینه را از آن‌جا پُره کنیم. پول حجاج گرامی برای چیست؟ سالانه میلیاردها دالر از این کشور به عربستان سعودی می‌رود و شیوخ عرب با آن پول‌های باد آورده کشتی کج زنانه می‌بینند. ما می‌توانیم بخشی از پول‌ حجاج را، مخصوصاً از کرایه طیاره‌ آن‌ها بزنیم و روی تصفیه ملی خرج کنیم. هیچ کس نمی‌فهمد.»

داوود سلطانزوی در بخش پایانی نشست خبری خود از ایجاد یک کمیسیون برای تصفیه افغانستان خبر داد. وی گفت در صورتیکه تیم دولت‌ساز برنده شود وزارتی را برای مبارزه با هم‌دیگرپذیری تأسیس خواهد کرد. به قول آقای سلطانزوی، این وزارت وظیفه خواهد داشت تا شهروندان تصفیه‌شده را به بیرون از افغانستان راهنمایی کند. آقای داوود گفت، «ما برای انتقال این‌ها از منابع ملی کار خواهیم گرفت. شرکت آریانا تعهد سپرده است که طیاره‌های خود را بدین منظور در اختیار ما قرار دهد. در صورتی که لازم باشد، بنده خودم طیاره‌ها را از کابل انتقال می‌دهم و به راولپندی می‌برم. من این مسیر را خیلی بلد هستم.»

این گفته‌های آقای سلطانزوی با واکنش جدی سیاست‌مداران افغانستان روبه‌رو شده است. اشرف غنی، رئیس‌جمهور وقت اضافی افغانستان اظهارات آقای سلطانزوی را افشاگرانه خوانده است و به لوی‌سارنوالی دستور داده است تا دهن آقای سلطانزوی را الی معلوم شدن نتیجه انتخابات ببندد. وی از لوی‌سارنوالی خواسته است تا با کسانی که نفاق قومی را دامن می‌زنند برخورد جدی نموده عبدالرزاق وحیدی را زندانی و محاکمه نماید.

داکتر عبدالله عبدالله گفته‌های آقای سلطانزوی را مغایر دستورات دین مبین اسلام و مخالف ارزش‌های اسلامی و ملی دانسته است. وی در بیانیه خود نگاشته است، «ما اجازه نخواهیم داد که یک بار دیگر دشمنان قسم‌خورده افغانستان در برابر آرزوهای شهدای پاک این کشور که از گوشه‌گوشه این خاک برای دفاع از آزادی و شرافت مردم‌شان با شکم‌های گرسنه و قبول هر نوع خطر جانی به پای صندوق‌های رای رفتند و به ددمنشان گرگ صفت نه گفتند. ما از تیم رقیب می‌خواهیم که کشور را بیش‌تر از این به بحران نبرد و آن‌گونه که حضرت علی کرم الله وجه حاضر نبود اسمی از پیامبر گرامی ببرد ولی به‌خاطر بعضی مصلحت‌ها این را تحمل کرد. ما به مردم خود اطمینان می‌دهیم که ان‌شاالله و تعالی دیگر هیچ کسی افغانستان را به گذشته برگردانده نمی‌تواند، ولو به هر قیمتی.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن