داوودزی‌: صلح در افغانستان، صلح در منطقه است

۸صبح، کابل: محمدعمر داووزی، نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، گفته است که کشورهای منطقه در روند صلح نقش حیاتی دارند و این کشورها باید بدانند که صلح در افغانستان، صلح در منطقه است.

آقای داوودزی، این مطلب را روز یک‌شنبه، ۲۶ حوت، در دومین روز سفر خود به ایران در سخنرانی در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه این کشور مطرح کرده است. براساس یک خبرنامه شورای عالی صلح، آقای داوودزی گفته است: «صلح در افغانستان، به معنای صلح در منطقه است‌ و کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان نقش عظیم دارند.»

عمر داوودزی پیش از این در کابل اعلام کرده بود که دست‌یابی به اجماع منطقه‌ای در پیوند به پروسه صلح افغانستان ناممکن است، زیرا به گفته او، کشورهای منطقه هر‌کدام برای خود ابتکارات ویژه در زمینه صلح افغانستان دارد.

از جانب دیگر، آقای داوودزی، بار دیگر بر رهبری، محوریت و مالکیت حکومت افغانستان در پروسه صلح تأکید کرده است. او گفته است: «هیچ راه برای تأمین صلح جز گفت‌وگوهای مستقیم و رسمی میان تحریک طالبان و دولت افغانستان وجود ندارد.»

آقای داوودزی روز شنبه کابل را به قصد تهران ترک کرد. هدف از این سفر، جلب همکاری عملی ایران در زمینه پروسه صلح افغانستان خوانده شده است. نماینده ویژه رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح تاکنون با وزیر خارجه ایران و دیگر مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

ایران یکی از کشورهایی است که ارتباط خود را با گروه طالبان به گونه رسمی اعلام کرده است. این کشور هم‌چنان گفته است که دولت افغانستان در جریان تماس‌های ایران با گروه طالبان قرار دارد و ایران به این تماس‌ها با آگاهی دولت افغانستان ادامه می‌دهد. در نیمه‌های ماه جدی این کشور، میزبان هیأتی از گروه طالبان نیز بود. افزون بر ارتباط داشتن ایران با گروه طالبان، مقام‌های امریکایی این کشور را به حمایت از گروه طالبان نیز متهم کرده‌اند.

آقای داوودزی پس از انتصابش به سمت ریاست دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، به کشورهای پاکستان و چین نیز سفر کرده است. هدف این سفرها، تحکیم اجماع منطقه‌ای در پیوند به صلح افغانستان خوانده شده است. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن