داوودزی در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود این بار به ایران می‌رود

۸صبح، کابل: شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که قرار است محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ این شورا و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود، این بار به ایران سفر کند.

احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، روز سه‌شنبه ۲۳ دلو به ۸صبح گفت: «آقای داوود‌زی در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود قرار است تا چند روز آینده به ایران سفر کند، پس از سفر به ایران به کشورهای عربی نیز سفر خواهد کرد.»

 سخنگوی شورای عالی صلح هم‌چنان گفت که تاکنون تاریخ دقیق سفر آقای داوودزی به ایران مشخص نشده است اما افزود که هدف سفر رییس دبیرخانه شورای عالی صلح به این کشور، تحکیم اجماع منطقه‌ای در پیوند به پروسه صلح افغانستان است.

به گفته وی، شورای عالی صلح تلاش می‌کند تا کشورهای منطقه را متقاعد کند که صلح افغانستان به نفع منطقه است و تداوم جنگ و بی‌ثباتی در افغانستان به نفع هیچ‌ کشوری در منطقه نیست. او تصریح کرد که این شورا خواستار حمایت و همکاری عملی و صادقانه کشورهای منطقه در پروسه صلح افغانستان است تا زمینه گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان فراهم شود.

 ایران یکی از کشورهایی است که ارتباط خود را با گروه طالبان به گونه رسمی اعلام کرده است. این کشور هم‌چنان گفته است که دولت افغانستان در جریان تماس‌های ایران با گروه طالبان قرار دارد و به این تماس‌ها با آگاهی دولت افغانستان ادامه می‌دهد. در پانزندهم جدی این کشور میزبان هیأتی از گروه طالبان نیز بود. افزون بر ارتباط داشتن ایران با گروه طالبان، مقام‌های امریکایی این کشور را به حمایت از گروه طالبان نیز متهم کرده است.

آقای داوودزی پس از تقرری‌اش در سمت ریاست دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، تاکنون به کشورهای پاکستان و چین سفر کرده است. هدف این سفرها تحکیم اجماع منطقه‌ای در پیوند به صلح افغانستان خوانده شده است.

از سوی دیگر، در حالی که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در حال انجام پنجمین دور از سفرهای خود به منطقه و شماری از کشورهای اروپا در پیوند به پروسه صلح افغانستان است، گروه طالبان هیأت مذاکراه‌کننده خود را برای انجام گفت‌وگوهای بعدی اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا