سرور دانش: گروه طالبان برای حکومت و مردم راهی جز دفاع نگذاشته است

۸صبح، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، می‌گوید که گروه طالبان تاکنون به گفت‌وگوی مستقیم صلح حاضر نشده است و در چنین حالتی حکومت، مردم و نهادهای امنیتی و دفاعی کشور راهی جز دفاع از بقا، استقلال‌، حاکمیت ملی، جان و نوامیس مردم ندارند.

آقای دانش که روز چهارشنبه، بیست‌ونهم جوزا، در سمپوزیم بین‌المللی امام ابوحنیفه صحبت می‌کرد، گفت که در حال حاضر در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی اجماع نظر برای برقراری صلح در افغانستان به وجود آمده است و تلاش‌ها برای برقراری صلح ادامه می‌یابد.

معاون دوم ریاست جمهوری افزود که حکومت تاکنون در کمال حسن نیت از هیچ فرصت و اقدامی که به اعتمادسازی منجر شود، دریغ نکرده است، اما گروه طالبان به رغم همه‌ی این‌ها حاضر به گفت‌وگوی مستقیم نشده است و در چنین حالتی راهی جز دفاع نیست.

محمدسرور دانش در این سمپوزیم، ابوحنیفه را بنیان‌گذار مکتب فقهی اعتدال‌گرا و خردگرا در جهان اسلام توصیف کرد و خطاب به گروه طالبان گفت، در صورتی که خود را پیرو ابوحنیفه می‌دانند، دست از کشتار و ادامه جنگ و خشونت‌ورزی بردارند. به باور معاون دوم ریاست جمهوری، در مکتب فقهی ابوحنیفه جایی برای خشونت‌ورزی وجود ندارد و این مکتب به کثرت‌گرایی در جهان اسلام احترام عمیق دارد.

گفتنی است که در سمپوزیم بین‌المللی ابوحنیفه، عالمان دین از ۱۵ کشور شرکت کرده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا