دانش: جاگزینی رویکرد‌های افراطی در دانشگاه‌ها کشور را به بحران می‌برد

۸صبح، کابل: معاون دوم ریاست جمهوری نسبت به پی‌آمدهای جاگزینی رویکردهای افراطی در دانشگاه‌های کشور هشدار می‌دهد. محمدسرور دانش، روز پنج‌شنبه، بیستم سرطان در سخنانی در برنامه‌ای‌ تحت نام «گفتمان علمی بندر چابهار به مناسبت صدمین سالروز استقلال افغانستان» در دانشگاه کابل گفت در صورتی که رویکردهای افراطی در دانشگاه‌ها جاگزین شود، کشور بار دیگر به بحران کشیده خواهد شد.

او درعین حال، از استادان دانشگاه کابل خواست تا با استدلال و منطق در برابر جریان‌های افراطی ایستاده‌گی کنند و اجازه ندهند که ذهن‌های جوانان شکار انحرافات و افراط گرایی شود.

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان اعلام کرد که برخی از  سازمانده‌گان حملات گروه داعش را از دانشگاه کابل بازداشت کرده‌ است. این ریاست از بازداشت یک استاد و دو دانشجوی فارغ شده از دانشگاه کابل به اتهام استخدام افراد در گروه داعش و انجام برخی از «حملات تروریستی» در کابل خبر داد. به نقل از خبرنامه‌ای که ریاست امنیت ملی به نشر رسانده، مبشر مسلمیار استاد دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و احمدطارق و احمدفاروق از دانشجویان فارغ شده این دانشگاه از کسانی‌اند که در جلب و جذب افراد برای گروه داعش و انجام حملات تروریستی در کابل دخیل بوده‌ و از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده بود:«احمد‌طارق فرزند جنت‌گل، احمد‌فاروق فرزند جنت‌گل، فارغان دانشگاه کابل اعتراف نموده‌اند که توسط ظاهر داعی، محمد‌معروف راسخ، مبشر مسلمیار و ابوعبیدالله متوکل به گروه تروریستی داعش جلب و جذب گردیده بودند.»

قابل یادآوری است که ابوعبیدالله متوکل در ماه دلو سال گذشته به اتهام استخدام صدها دانشجو در گروه داعش از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شد. هم‌چنان وزارت تحصیلات عالی هفته گذشته تأیید کرد که ظاهر داعی و محمدمعروف راسخ از استادان دانشگاه کابل چندی پیش توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

از جانب دیگر، ریاست امنیت ملی گفته است که احمد طارق و احمد فاروق در سازمان‌دهی چند حمله «تروریستی» از جمله حمله انتحاری بر ورزشگاه پهلوانی میوند واقع ناحیه ششم شهر کابل، حمله انتحاری بر موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در ناحیه ششم شهر کابل و حمله بر میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی از ساحه یکه‌توت دست داشته‌اند.

حمله بر ورزشگاه پهلوانی میوند در ماه سنبله سال گذشته صورت گرفت. این حمله چندین کشته و زخمی برجای گذاشت. مسوولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفته بود. هم‌چنان حمله بر کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری در جریان ماه رمضان امسال صورت گرفت که در آن چهار کارمند این کمیسیون کشته شدند.

وجود افراطیت در دانشگاه کابل بحث تازه‌ای نیست. یک تحقیق که پیش از این از سوی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که درس‌ها و گفتارها در خصوص نظام سیاسی اسلام در دانشگاه‌های افغانستان، به نحوی گرایش‌ها به افراط‌گرایی را در میان دانشجویان ترویج می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا