خطر انتقال دوباره کرونا از ایران: آیا موج دوم همه‌گیری در راه است؟

محمدحسین نیک‌خواه

افزایش شمار مبتلایان کرونا، به دنبال آغاز «موج دوم همه‌گیری» در شهرهای گوناگون ایران، از جمله مشهد در نزدیکی افغانستان، نگرانی‌ها از بروز موج دوم همه‌گیری ویروس در هرات را افزایش داده است.

آمار ریاست مهاجرین هرات نشان می‌دهد، روزانه ۸۰۰ تا یک‌هزار و ۲۰۰ شهروند افغانستان از ایران وارد کشور می‌شوند. رد مرز شدن اجباری شهروندان افغانستان و رفت‌وآمد مسافران به ایران، نگرانی مقام‌های محلی هرات را از اوج‌گیری دوباره کرونا، برانگیخته است.

مقام‌های صحی از بروز نشانه‌هایی مبنی بر آغاز موج دوم همه‌گیری ویروس، ابراز نگرانی می‌کنند. به باور اداره محلی هرات، پیش‌بینی دقیق در مورد آغاز موج دوم  دشوار است، اما خطر بروز آن و افزایش شدید مبتلایان و مرگ‌ومیر بیماری کووید-۱۹ ضعیف است.

برخی اعضای شورای ولایتی هرات، بازگشت شهروندان کشور و رد مرز شدن آنان از ایران را نگران‌کننده دانسته و از حکومت افغانستان می‌خواهند، اوج‌گیری دوباره ویروس را مهار کند.

خطر انتقال دوباره ویروس از ایران

حدود پنج ماه پیش، نخستین بیماران آلوده به ویروس کرونا، از ایران وارد افغانستان شدند و هرات، اولین ولایتی بود که موارد مثبت بیماری در آن ثبت شد. حکومت ایران چندی پیش به دلیل وضعیت ناگوار اقتصادی حاکم بر این کشور، مجبور شد باوجود خطر گسترش ویروس، محدودیت‌های وضع شده برای مهار کرونا را لغو کند.

بیش‌تر شهرهای بزرگ ایران به شمول مشهد، در نزدیکی افغانستان، با اوج‌گیری دوباره ویروس و آغاز موج دوم، وضعیت‌شان در حالت «قرمز/سرخ» قرار دارد و آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در هر ۲۴ ساعت، بالای ۱۰۰ نفر است.

در اوضاعی که هرات پس از سپری کردن روزهای سخت افزایش مرگ‌ومیر و مبتلایان بیماری کووید-۱۹ با کاهش چشم‎گیر مبتلایان و قربانیان وضعیت بهتری دارد، اما هم‌زمان نگرانی‌ها نسبت به ورود دوباره ویروس از ایران پابرجا است.

اداره محلی، ریاست صحت عامه، ریاست مهاجرین و شورای ولایتی هرات، بیم آن را دارند که مسافران آلوده به کرونا، ویروس را دوباره از ایران به هرات انتقال دهند؛ نگرانی مهم‌تر رد مرز شدن دسته‌جمعی مسافران از ایران است.

جاوید نادم، رییس امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان هرات، می‌گوید روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ شهروند افغانستان از ایران رد مرز می‌شوند و یا خودانگیخته به کشور می‌آیند. سردار بهادری، عضو شورای ولایتی هرات، هشدار می‌دهد، این اقدام می‌تواند سبب اوج‎گیری دوباره ویروس در هرات شود. اداره محلی هرات، بر ایجاد سازوکاری برای انتقال مسافران بازگشتی به ولایت‌های اصلی‌شان و منع توقف آنان در هرات تأکید دارد.

مشاهده‌ نشانه‌هایی از موج دوم کرونا در هرات

ریاست صحت عامه هرات، از مشاهده شدن نشانه‌هایی مبنی بر احتمال آغاز موج دوم همه‌گیری کرونا، در این ولایت خبر می‌دهد. داکتر عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات، روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، با حضور در یک نشست خبری، از احتمال آغاز موج دوم در این ولایت خبر داد.

به گفته‌ی او، همه‌گیری موج دوم در افغانستان، مانند ایران و دیگر کشورهایی که شاهد بازگشت ویروس بودند نیست، اما باید اقدامات پیش‌گیرانه برای مهار آن عملی شود. از دید رییس صحت عامه هرات، کرونا هنوز تمام نشده و مردم نباید با این تصور که ویروس ریشه‌کن گشته، زنده‌گی عادی خود را از سر گیرند.

آقای تمنا می‌افزاید، شمار مبتلایان جدید و میزان مرگ‌ومیر نسبت به روزهای گذشته تفاوت چشم‌گیری دارد و اوج همه‌گیری ویروس در هرات، سپری شده است. وی تأکید می‌کند محدودیت‌هایی برای انجام آزمایش کرونا، در سطح کشور لحاظ شده و جز افراد بالای ۵۰ سال، کارمندان صحی و افرادی که وضعیت‌شان وخیم باشد، از افراد عادی آزمایش گرفته نمی‌‌شود.

ریاست صحت عامه هرات، برنامه بررسی «خانه‌‌به‌‌خانه» افراد مشکوک به کرونا را، از روز شنبه هفته‌ی روان آغاز کرد تا مشخص شود چه میزان از ساکنان این ولایت به بیماری کووید-۱۹ گرفتار شده‌اند و نشانه‌های بیماری را دارند.

از دید آگاهان امور پزشکی، پیش‌بینی در مورد آغاز موج دوم همه‌گیری ویروس دشوار است و شرایط افغانستان با کشورهای دیگر متفاوت می‌باشد، اما وضعیت گسترش کرونا در کشور، به «قُله‌ی دامنه‌دار موج اول» همه‌گیری ویروس شباهت دارد.

برای مقابله با موج دوم آماده‌ایم

داکتر داوود هاشمی، معاون والی هرات، روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، با حضور در نشستی خبری، احتمال بروز موج دوم همه‌گیری کرونا، در این ولایت را ضعیف عنوان کرد. به گفته‌ی او، با نزدیک شدن عید قربان، احتمال مزدحم شدن بازارها وجود دارد و رفت‌وآمد‌های عیدانه ممکن است سبب گسترش ویروس گردد.

این مقام محلی هرات افزود، در نشست اضطراری کمیته ولایتی مبارزه با کرونا، احتمال بروز موج دوم بررسی شد و نهادهای حکومتی و جامعه‌ی پزشکی برای مهار آن، اقدامات لازم را اجرایی می‌کنند.

به گفته‌ی او، بر اساس دیدگاه متخصصان پزشکی و «اپیدمیلوژی» احتمال آغاز موج دوم همه‌گیری ویروس در هرات بسیار کم است، اما مردم باید موارد بهداشتی را اجرایی و توصیه‌های پزشکان را جدی بگیرند.

خروج بیماران مشکوک از قرنطین خانه‌گی به دلیل تصور ریشه‌کن شدن ویروس، نگرانی‌هایی را به دنبال داشته است. اعضای شورای ولایتی هرات، از حکومت می‌خواهند اجازه ندهد فاجعه‌ی مرحله اول همه‌گیری ویروس دوباره تکرار شود.

سردار بهادری، عضو این شورا، در صحبت با روزنامه ۸صبح از گسترش ویروس در ولسوالی‌ها ابراز نگرانی کرد و از «عمل‌کرد ضعیف حکومت در مهار موج اول ویروس» انتقاد دارد.

به دنبال اوج‌گیری کرونا در ایران، هزاران شهروند افغانستان از ترس ابتلا به بیماری، این کشور را ترک کردند و ورود سیل‌آسای آنان، سبب گسترش ویروس به ولایت‌های گوناگون کشور شد، حالا هم نگرانی‌ها از انتقال دوباره ویروس از ایران و آغاز موج دوم همه‌گیری در افغانستان وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن