باشنده‌گان دایکندی: حکومت کشتار مهاجران افغان در پاکستان را پی‌گیری کند

۸صبح، بامیان: شماری از باشنده‌گان و فعالان مدنی در ولایت دایکندی، روز سه‌شنبه، شانزدهم جدی، طی یک گردهم‌آیی اعتراضی خواهان مجازات عاملان قتل ۱۱ کارگر معدن زغال‌سنگ در پاکستان شدند.

فعالان مدنی و باشنده‌گان ولایت دایکندی، با نشر یک قطع‌نامه‌ی سه ماده‌ای، قتل یازده تن از کارگران معدن در پاکستان را «جنایت ضدبشری» خوانده و از حکومت‌های افغانستان و پاکستان خواسته‌اند تا این قضیه را از راه‌های قانونی پی‌گیری کنند.

در بخشی از این قطع‌نامه از سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع حقوق بشری خواسته شده است که بر حکومت پاکستان فشار وارد کنند تا عاملان این رویداد تروریستی شناسایی و به پنجه‌ی قانون سپرده شوند.

رسانه‌های پاکستانی روز یکشنبه، چهاردهم جدی، گزارش داده بودند که یازده کارگر معدن در حمله‌ی افراد مسلح در ایالت بلوچستان این کشور کشته شده‌اند.

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان این رویداد را تروریستی خوانده و ضمن محکوم کردن آن گفته بود که به نیروهای امنیتی دستور داده تا از هر روش ممکن، عاملان این رویداد را شناسایی کنند.

وزارت خارجه تأیید کرده است که هفت تن از جان‌باختگان این رویداد افغان بوده‌اند. طبق گزارش‌ها، قربانیان باشنده‌گان ولایت دایکندی بودند که در یک معدن زغال‌سنگ در حدود ۵۰ کیلومتری شهر کویته کار می‌کردند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن