انتقاد مردم و آگاهان از «امکانات کم» در شفاخانه شماره یک کووید-۱۹ در هرات

سیدحسن حسینی

وحشت از کرونا و مردن برخی از بیماران در هرات روزبه‌روز اوج می‌گیرد. برخی صحبت‌ها و نقل قول‌های مردم از شفاخانه‌ی شماره یک کووید-۱۹ هرات حاکی از ترسی است که با گذشت هر روز در این ولایت بیش‌تر بین مردم جان می‌گیرد. شفاخانه کووید۱ در منطقه شیدایی، تنها مرکز درمانی با ۱۰۰ بستر است که بیماران وخیم کرونایی را در آن نگهداری می‌کنند. ۱۰ بستر این شفاخانه مختص بیمارانی است که در حالت بسیار خراب با بیماری کووید۱۹ برای زنده ماندن مبارزه می‌کنند. آمار رسمی دولتی حاکی از جان باختن ۱۰۸ بیمار کرونایی در شفاخانه کووید۱ شیدایی است. آگاهان امور پزشکی اما مسوولان و کادر پزشکی شفاخانه کووید۱ هرات را به ناکارایی، نداشتن تخصص و تجربه‌ی کافی متهم می‌کنند. هم‌چنان کمبود و یا نبود تجهیزات پزشکی عامل دیگری است که از سوی آگاهان پزشکی در شفاخانه کووید۱ شیدایی مشکل‌آفرین شده است. در آن طرف ریاست صحت عامه، وضعیت فعلی در شفاخانه کووید۱ هرات را قابل قبول دانسته و از تلاش‌ها برای برطرفی نیازمندی‌های این مرکز خبر می‌دهد.

روایت‌های مردم از شفاخانه کووید۱

«مایع دست‌شویی و آب کافی در شفاخانه کووید۱ برای شستن دست‌های‌مان نبود.» این روایت سید مسعود، از باشنده‌گان هرات است که هفته گذشته هنگام تشییع جنازه یکی از نزدیکانش، با دوستان و همراهان در میان می‌گذاشت. او می‌گفت وقتی برای عیادت از بیماری به این شفاخانه رفته بوده، ناامیدی و ترس را در چهره بیمار دیده بوده است. رسیده‌گی اندک به وضعیت بهداشتی در داخل سالن‌ها و اتاق‌های بیماران کرونایی هم نگرانی دیگری بود که او با همراهانش در میان می‌گذاشت.

سید مسعود می‌گفت: «وقتی که پس از عیادت از بیمار به سالن انتظار در هوای باز قدم گذاشتیم، آب کافی و مایع دست‌شویی برای شست‌وشو نبود.» مسعود ادامه می‌داد: «برای ما که امکانات شست‌وشو را فراهم نکنند، برای بیماران کرونایی هم خدمات خوبی ارائه نمی‌کنند.»

محمد، یکی دیگر از باشنده‌گان هرات در مسیری دکان دارد که در نهایت به منطقه شیدایی، جایی که شفاخانه کووید۱ در آن قرار دارد، وصل می‌شود. او می‌گوید که در سه هفته گذشته همه روزه موترهای آمبولانس حامل اجساد بیماران کرونایی از شفاخانه کووید۱ شیدایی به سمت شهر در حرکت بوده است. به گفته خودش، ترسی که از دیدن موترهای آمبولانس حامل جنازه‌های بیماران کرونایی بر او و همکارانش وارد شده، شیرینی زنده‌گی را از کام وی گرفته است.

بر علاوه سید مسعود و محمد، اکثر باشنده‌گان هرات روایت‌های ناراحت‌کننده‌تری از شفاخانه کووید۱ شیدایی دارند. بحث اصلی صحبت اوضاع کرونایی در فضای مجازی هراتیان هم گاه‌گاه به انتقاد از چگونه‌گی کارکرد کادر پزشکی در شفاخانه کووید۱ شیدایی خلاصه می‎شود.

رد روایت‌های مردمی

در پاسخ به این نگرانی‌ها، ریاست صحت عامه هرات همه را شایعه خوانده و از ارائه خدمات به بهترین شکل ممکن به بیماران کرونایی خبر می‌دهد.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامه هرات به ۸صبح می‌گوید که وضعیت در شفاخانه کووید۱ شیدایی هرات در کنترل است. آقای شیرزی می‌افزاید که از نخست، این شفاخانه مختص درمان و بستری کردن بیمارانی شد که در وضعیت وخیم بیماری کووید۱۹ به سر می‌برند. به گفته وی، از مجموع ۱۰۰ بستر در این شفاخانه، ۱۰ بستر برای آی‌سی‌یو مدنظر گرفته شده که بیماران دارای حالت وخیم را با کمک دستگاه تولید اکسیجن مصنوعی و سایر خدمات پزشکی در آن نگه‌داری می‌کنند. به گفته او، ۹۰ بستر دیگر برای نگه‌داری بیماران کرونایی اختصاص داده شده که وضعیت نسبت به حالت عادی مبارزه با کرونا، در شرایط وخیم‌تری قرار دارند. وی تصریح می‌کند که پس از نشر شایعات مبنی بر رسیده‌گی اندک به وضعیت بهداشتی بیماران و نبود امکانات پزشکی در این مرکز، هیأت دفتر والی هرات برای بررسی اوضاع وارد عمل شد. او تاکید می‌کند که پس از دیدار هیأت از شفاخانه کووید۱ شیدایی، گزارش شد که همه‌چیز بر وفق مراد است و روند خدمت‌رسانی به بهترین شکل ممکن وجود دارد.

با این وصف آقای شیرزی می‌گوید که از آغاز بحران کرونا در هرات تا کنون، ۱۰۸ نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید۱۹ در شفاخانه کووید۱ شیدایی هرات جان باخته‌اند. از دید آقای شیرزی، همه جان‌باخته‌گان کسانی هستند که با بیماری‌های زمینه‌ای دست و پنجه نرم می‌کردند و ویروس کرونا بر آن‌ها جدی‌تر تاثیر کرده بود.

انتقاد آگاهان امور پزشکی

هم‌گام با مردم و در نقطه مقابل گفته‌های ریاست صحت عامه هرات، اتحادیه داکتران این ولایت از کارکرد کادر پزشکی و نحوه مدیریت شفاخانه کووید۱ شیدایی انتقاد می‌کند.

داکتر نثاراحمد مصدق، رییس اتحادیه‌ی داکتران هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که نگرانی‌های زیادی از چگونگی کارکرد داکتران جوان و افراد کم‌تجربه در شفاخانه کووید۱ شیدایی هرات وجود دارد. او می‌افزاید که سومدیریت، ناآگاهی، تجربه کم، نبود امکانات، کمبود اکسیجن و بی‌توجهی کادر پزشکی در قبال وظیفه‌ای که بر دوش داشتند، سبب شده که جان افراد زیادی در شفاخانه کووید۱ شیدایی گرفته شود. آقای مصدق تصریح می‌کند که برای مبارزه با کرونا، نیاز بود افراد با تجربه وارد عمل می‌شدند اما ترکیب کادر پزشکی و نرس‌های شفاخانه کووید۱ شیدایی با افراد جوان چینش شده بود. او می‌افزاید که در کنار نبود تجهیزات، نبود روحیه لازم برای مبارزه با بحران کرونا در کادر پزشکی سبب شد که مرگ‌ومیرهای زیادی در هرات رخ دهد. آقای مصدق اضافه می‌کند که برای جلوگیری از گسترش دامنه بحران کرونا در هرات، نیاز است که همه کادر پزشکی دل‌سوزانه وارد عمل شوند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه در سفر به هرات، وعده کرده که برای رسیده‌گی به وضعیت بیماران کرونایی این ولایت، توجه بیش‌تری می‌شود. آقای عثمانی در دیدار از شفاخانه کووید۱ شیدایی هرات، وعده کرده که به فهرست نیازمندی‌های کادر پزشکی و بیماران این مرکز درمانی به زودترین فرصت ممکن رسیده‌گی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا