باشنده‌گان پایتخت: جرایم بر روح و روان ما اثر منفی گذاشته است‌

مرید مودودی

شهریان کابل از قتل‌های هدف‌مند و سرقت‌های مسلحانه‌ای که در این آواخر در شهر اتفاق می‌افتد، شکایت دارند. شماری از این شهریان می‌گویند که آنان از ترس دزدان‌، حتا از برگشتن به خانه‌های‌شان در پایان روز مطمین نیستند. این شهریان از گسترش حمله‌های مسلحانه و دزدی‌های دوام‌دار در این شهر شکایت می‌کنند. آن‌ها ‌هم‌چنان از افزایش شمار معتادان به مواد مخدر در جاده‌های کابل نگران هستند و حضور آن‌ها را در بلند بردن گراف جرایم جنایی در شهر مهم می‌دانند.

داکتر محمد‌اکبر عزیزی، استاد و رییس دانشکده ستوماتولوژی در یکی از دانشگاه‌های طبی خصوصی در شهر کابل است. این داکتر جوان خودش را قربانی نا‌امنی‌‌هایی که در پایتخت و تمام نقاط کشور وجود دارد، می‌داند. داکتر محمد‌اکبر عزیزی در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «در یکی از شب‌هایی که کارم در معاینه‌خانه تمام شد، به سوی خانه در حرکت شدم. در قسمت‌هایی از سرک پنجم تایمنی افراد تفنگ‌دار ناشناس به سوی من و موترم حمله مسلحانه کردند. شیشه‌ی موترم با مرمی شلیک شده شکست و من موفق به فرار شدم. من خود را به پوسته‌ی پولیس که برایم نزدیک بود، رساندم و افراد تفنگ‌دار فرار کردند. من خوش‌بختانه به طور تصادفی از این حادثه نجات یافتم.»

داکتر اکبر عزیزی که ۲۹ سال سن دارد، از تاثیرات بد این حادثه بر روانش نگران است. او می‌گوید که این حادثه وحشت‌ناک بر روان وی تاثیر منفی گذاشته است و هر باری که از خانه به منظور کمایی کردن روزی حلال بیرون می‌شود، ترس بر نگشتن به خانه را احساس می‌کند.

در چند ماه گذشته برخی شهروندان از افزایش حملات مسلحانه و جرایم جنایی در شهر کابل و ولایات شکایت کرده‌اند. آنان می‌گویند که با این حال حمله‌های تعقیبی و مسلحانه بر موتر‌، مبایل و پول جیب شهروندان از سوی دزدان انجام شده است که این حمله‌ها در صورت اندک مقابله با دزدان می‌تواند جان یک شهروند تهدید شده را با مرگ مواجه سازد.

مطیع‌الله احمدی، کارمند یکی از نهاد‌های خارجی در کابل است. این جوان که سند ماستری در دست دارد و چندین سال کار را در نها‌د‌های مختلف تجربه کرده است، از سوی دزدان تهدید شده است.

مطیع‌الله حکایت می‌کند که او ناوقت‌های شب از یک سالون عروسی که در محفلی دعوت شده بود، با موتر خود به سوی خانه‌‌اش حرکت می‌کند. در قسمتی از راه متوجه می‌شود که او با موتری در عقب موترش تعقیب می‌شود و در خلوتی می‌خواهد سرعت بگیرد. راننده‌ای که موتر مطیع‌الله را تعقیب می‌کند، در قسمتی از سرک سیلو مربوط به حوزه پنجم امنیتی به پیش روی موتر مطیع‌الله ایستاد می‌کند و چهار مرد مسلح از موتر با مخابره و تفنگ پایین می‌شوند. در اول می‌گویند که آنان کارمندان جنایی‌اند و موتر مطیع‌الله برای‌شان مشکوک است و می‌خواهند موتر را بازرسی کنند. وقتی این مردان به موتر نزدیک‌ می‌شوند، بر سر مطیع‌الله تفنگ را می‌گیرند و او را از موتر بیرون می‌کشند، پول و مبایلش را با زور و وحشت می‌گیرند و برایش می‌گویند که صدایش را بلند نکند و برود پشت کارش. دزدان به موتر خود‌شان و موتر کرولای ۲۰۰۶ که از مطیع‌الله می‌گیرند، تقسیم می‌شوند و به سرعت فرار می‌کنند. مطیع‌‌الله بر سر سرک می‌ماند و بی‌چاره می‌شود. او می‌گوید که وقتی به پولیس مراجعه می‌کند، کسی به دادش نمی‌رسد و این قضیه از چند ماه به این سو تا امروز روشن نشده است.

میلاد، باشنده گردنه بهارستان مربوط ناحیه دوم شهر کابل است. او از رفتن به خانه‌اش بعد از ساعت ۶ شام ترس دارد. میلاد می‌گوید: «من بعد از این‌که تاریکی می‌شود، به مشکلات زیادی با ترس که از دزدان مسلح این منطقه دارم کوشش می‌کنم قبل از شام به خانه بروم و از گیر دزدان در امان بمانم.»

این باشنده ناحیه دوم شهر کابل می‌گوید که دزدان این منطقه به حدی ظالم‌اند که اول حمله فزیکی و مسلحانه‌شان را بالای مردم انجام می‌دهند و بعد مبایل‌ و پول جیب آن‌ها را به زور می‌گیرند.

یکی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از چور شدن مبایلش توسط دزدان در قلب پایتخت شکایت کرده است. این کاربر فیس‌بوک در صفحه‌اش نوشته است زمانی که او در پیاده‌رو سرک قلعه ‌فتح‌الله قدم می‌زده و در موبایلش مصروف کاری بوده است، دزدان سوار بر موترسایکل موبایل وی را چور کرده فرار می‌کنند.

این جوان گفته است که با تماس‌های مکرر با پولیس، چیزی به دستش نیامده است.

در همین حال محمد‌مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله،‌ هفته‌ی گذشته در برنامه‌ای که زیر نام «چالش‌ها و فرصت‌های اصلاحات پایدار در وزارت امور داخله» در انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شده بود، بزرگ‌ترین چالش‌ها را برای پولیس کشور تامین امنیت شهروندان، کاهش جرایم جنایی در سطح شهر، فساد اداری، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و حفظ تأسیسات دولتی خوانده است.

‏فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «با راه‌اندازی چندین عملیات اوپراتیفی در ساحات مختلف این شهر، شمار زیادی از مظنونین را در پیوند به جرایم جنایی مانند قتل، مجروحیت، دزدی موبایل، سرقت پول و ره‌زنی بازداشت نموده‌اند و این عملیات‌ها به طور ۲۴ ساعته در تمام نواحی شهر کابل ادامه دارد.»

رویدادهای جرمی‌ در شهر کابل در حالی نگرانی باشنده‌گان این شهر را برانگیخته است که بازار خرید و فروش انواع و اقسام سلاح‌ بدون مجوز در این شهر هم‌چنان گرم است. یک میل تفنگچه پاکستانی در بازار سیاه کابل تا شش‌هزار افغانی نیز خرید و فروش می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن