پوشش لحظه به لحظه اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

 حزب جمعیت نتیجه ابتدایی انتخابات را کودتا علیه دموکراسی توصیف کرد

 • ۸صبح، کابل: حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که نتیجه ابتدایی اعلام‌شده از جانب کمیسیون مستقل انتخابات را قبول ندارد. کمیسیون مستقل انتخابات نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را امروز یک‌شنبه، یکم جدی، اعلام کرد.
 • محمداشرف غنی با کسب ۵۰٫۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرای پیشتاز این انتخابات هستند. این نتیجه ابتدایی است و احتمال تغییر در آن متصور است.
 • حزب جمعیت اسلامی در اعلامیه خود این نتیجه را «کودتا علیه دموکراسی نوپای افغانستان» توصیف کرده است. این حزب مدعی است که کمیسیون مستقل انتخابات بیش از ۳۰۰ هزار رأی «غیرمعتبر» را از جمع آرای سالم بیرون نکرده و آرای بیش از ۹۰۰ محل رأی‌دهی را که یا کاملاً بی‌اعتبار است و یا بخشی از آن بی‌اعتبار است، برای بلند نشان دادن آرای یک «تکت انتخاباتی مشخص» در جمع نتایج ابتدایی به حساب آورده است.
 •  این حزب سیاسی این اقدام را خلاف قانون، طرزالعمل‌ها و لوایح انتخاباتی توصیف کرده و گفته است که اعتراضات مستدل و مستند دسته‌های انتخاباتی در این زمینه مورد توجه قرار نگرفته است. حزب جمعیت اسلامی تأکید کرده است که از همه امکانات مشروع در راستای جلوگیری از شکل‌گیری «حکومت برخاسته از تقلب» استفاده خواهد کرد. این حزب از جانب دیگر ابراز امیدواری کرده است که کمیسیون شکایت انتخاباتی بتواند با شفافیت به شکایات نامزدان رسیده‌گی کند.

غنی: کسی با زور تفنگ بر مردم حکومت نمی‌تواند

 • ۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کنونی ساعاتی پس از آن‌که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات براساس نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری برنده اعلام شد، در سخنانی اعلام نتیجه ابتدایی را «جشن پیروزی» مردم خواند و تأکید کرد که دولتی شایسته «ملت عظیم»، ساخته می‌شود. او هم‌چنان تأکید کرد که زمان حکومت با میل تفنگ پایان یافته است و فکر این‌که کسی با میل تفنگ حکومت کند، «خواب و خیال» است. او استعمال مشروع قوه را منحصر به نیروهای امنیتی عنوان کرد و گفت که از هرنوع استفاده غیرمشروع قوه جلوگیری خواهد شد.

«کمیسیون مستقل انتخابات به آرای مردم خیانت کرد»

Image may contain: 1 person, sitting

 • ۸صبح، کابل: حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمدمحقق از اعضای ارشد دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله در واکنش به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات را به خیانت در آرای مردم متهم کرد.در اعلامیه این حزب که شام امروز یک‌شنبه، یکم جدی نشر شد، آمده است که کمیسیون مستقل انتخابات با «فشار تهدید و تطمیع تیم ارگ بیش از سه صد هزار راى باطل و فاقد اعتبار و مشکوک» را شامل چرخه شمارش آرا کرد و به این ترتیب به آرای مردم خیانت کرده است. این حزب سیاسی حامی عبدالله عبدالله از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است که به شکایات «ثبات و هم‌گرایى» و دیگر دسته‌های انتخاباتی رسیده‌گی جدی کند و آرای «باطل و مشکوک» را از حساب آرای «پاک» جدا کند. حزب وحدت هشدار داده است، در صورتی که به شکایات به صورت قانونی رسیده‌گی نشود، افغانستان به بحران خواهد رفت.

میزان آرای هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ولایت‌های کشور

 

عبداللطیف پدرام: نتیجه‌ی انتخابات «سرشار از تقلب» قابل قبول نیست

 • ۸صبح، کابل: عبداللطیف پدرام، نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است که نتیجه‌ی انتخابات «سرشار از تقلب» پذیرفتنی نیست. پیش‌تر عبدالله عبدالله و رحمت‌الله نبیل نیز نتیجه ابتدایی انتخابات را غیرقابل قبول خوانده بودند. لطیف پدرام گفته است که مطابق گزارش ناظرانش از هنگام شمارش رای در مرکز، باید اکنون در مقام چهارم می‌بود. طبق اعلام کمیسیون مستقل انتخابات، عبداللطیف پدرام ۰.۶۹ درصد آرا را در انتخابات ششم میزان به دست آورده است.

رحمت‌الله نبیل: کمیسیون مستقل انتخابات آخرین میخ را بر پیکر نیم‌جان دموکراسی کوبید

 • ۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل در واکنش به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات بدون توجه به «اصل بی‌طرفی و چهارچوب‌های حقوقی» به شکل جانب‌دارانه آمار و ارقام‌هایی را زیر نام نتیجه‌ ابتدایی اعلام کرد و با این کارش آخرین میخ را بر پیکر «نیم جان دموکراسی» کوبید. در اعلامیه این دسته انتخاباتی نشر نتیجه ابتدایی بدون رسیده‌گی به خواست‌های نامزدان معترض، کودتا علیه دموکراسی و «نتیجه تقلب سیستماتیک» توصیف شده است. امنیت و عدالت تأکید کرده است که این نتیجه برای مردم و اعضای این دسته انتخاباتی قابل قبول نیست. دسته انتخاباتی رحمت‌الله نبیل از جانب دیگر گفته است که با اعلام نتیجه ابتدایی، کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک آموزن خطیر قرار گرفته است. این دسته انتخاباتی ابراز امیدواری کرده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی با بی‌طرفی «آرای سفید را  از سیاه» جدا کند و عاملان و ذینفعان «تقلبات ساز مان‌یافته  انتخاباتی» را از فهرست نامزدان حذف و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

عطامحمد نور از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ابتدایی  استقبال کرد

 • ۸صبح، کابل: عطامحمد نور، والی پیشین بلخ از اعلام نتایج ابتدایی ریاست جمهوری استقبال کرده و آن را یک گام به پیش خوانده است. او با انتشار پیامی در صفحه‌ی فیس‌‎بوکش، برای محمداشرف غنی و دسته انتخاباتی‌اش به دلیل پیش‌تازی در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفته است. عطامحمد نور که در انتخابات گذشته از حامیان قدرت‌مند عبدالله عبدالله به شمار می‌رفت، این‌بار از محمداشرف غنی حمایت کرده است.

۳:۴۰ عبدالله عبدالله: از آرای مردم به هر قیمتی دفاع می‌کنیم

 • ۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در صفحه رسمی فیس‌بوکش، نوشت که از آرای مردم تحت هر شرایطی دفاع می‌کند. او نوشته است: «به مردم عزیز خود اطمینان می‌دهیم که مبارزه ما براى تحکیم مردمسالارى دوام دارد و از آرای پاک‌شان به هر قیمت دفاع می‌کنیم و نمی‌گذاریم بار دیگر یک گروه بی‌ریشه و متقلب به سرنوشت آنان حاکم گردد.» عبدالله عبدالله در این نوشته فیس‌بوکی گفته است که مردم سهم خود را در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ادا کردند، اما آن‌هایی ‌که به گفته او به «حق انتخاب مردم و مردم‌سالاری اعتقاد ندارند»، با تقلب گسترده و سازمان‌یافته شفافیت انتخابات را خدشه‌دار کردند و به اعلام نتایج ابتدایى «تقلبی» انتخابات پرداختند.

۲:۵۰ کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برای رسیده‌گی به اعتراضات درباره نتیجه ابتدایی اعلام آماده‌گی کرد

 • ۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برای ثبت و رسیده‌گی به شکایت‌ها و اعتراضات در پیوند به نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام آماده‌گی کرد. زهره‌بیان شینواری، رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواست تا در صورتی که درباره اعلام نتایج ابتدایی شکایت و اعتراض داشته باشند آن را با اسناد و شواهد در این کمیسیون ثبت کنند. او افزود که نامزدان معترض سه روز فرصت دارند تا شکایت‌های‌شان را ثبت کنند. روند ثبت شکایات در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ساعت هشت صبح روز دوشنبه، دوم جدی آغاز می‌شود و برای سه روز ادامه می‌یابد.

دولت‌ساز: همه طرف‌هاى انتخاباتى باید نتیجه ابتدایی را بپذیرند

 • ۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی، ضمن استقبال از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، از همه طرف‌های انتخاباتی خواسته است که نتیجه ابتدایی را بپذیرند. عمر داوودزی، رییس ستاد انتخاباتی «دولت‌ساز» با انتشار پیامی در فیس‌بوکش گفته است، نامزدانی که نسبت به نتیجه ابتدایی شاکی و معترض هستند، شکایت‌های‌شان را با مراجع مربوط و مسوول در میان بگذارند.  رییس ستاد انتخاباتی دولت‌ساز تأکید کرده است که در انتخابات هیچ کس بازنده نیست. او پیش‌تازی محمداشرف غنی را در نتیجه ابتدایی انتخابات یک «پیروزی بزرگ» اعلام کرده است.

۱۲:۲۳یوناما از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرده است.

این نهاد در اعلامیه‌ای از همه مقام‌های مسوول و جوانب ذیدخل انتخابات خواسته است که باید تعهد خود را برای حفاظت انتخابات و محافظت از درستی مرحله نهایی این روند انجام دهند.  تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «هر تصمیمی که توسط نهادهای مدیریت انتخاباتی در مرحله نهایی این روند گرفته شود، باید دارای توجیهات قانونی و فنی باشد و به طور روشن برای مردم افغانستان توضیح داده شود.»

رییس جمهور غنی ساعت پنح عصر سخنرانی می‌کند

 • محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور ساعت پنج عصر امروز از طریق تلویزیون دولتی افغانستان به مردم افغانستان سخنرانی خواهد کرد. آقای غنی در توئیتر خود نوشته است:‌ من در مورد انتخابات،‌ساعت ۵ امروز با مردم سخن خواهم زد.

نور رحمن اخلاقی مسوول بخش نظارت تیم ثبات و همگرایی:

 • سقف تایید شده از سوی درمالوگ ۲۴۱۶۸ محل گزارش شده است. کمیسیون انتخابات سقف عمومی را ۲۴۲۸۱ محل اعلان کرد. تنها ۱۱۳ محل تقلبی در همین یک مورد دارد خودنمایی می‌کند. طی روزهای پیشرو عمق فاجعه تقلب و رای شویی را که کمیسیون انتخابات به آن دست زده است، خدمت شما به معرفی خواهیم گرفت. اقدام کمیسیون و اعلان این نتیجه تقلبی شرم‌ناک بود.

۱۲:۲۱ تمنا از نتایج انتخابات استقبال کرد:

 • فرامرز تمنا، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که از نتایج ابتدایی انتخابات استقبال می‌کند.

چند نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کردند؟

 • حوا علم نورستانی گفت در روز انتخابات شمار رای دهندگان به گونه تخمینی ۲.۶ میلیون اعلام شد. پس از دریافت آمار اشتراک کنندگان، اطلاعات ۱.۹ میلیون رای دهنده در مرکز معلومات ثبت شد.

۱۲:۰۹ – خبر تازه: عبدالله نتایج انتخابات را نپذیرفت

 • تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله،‌ نتایج انتخابات را نپذیرفت. ثبات و همگرایی گفته است که کمیسیون انتخابات «جانب‌دارانه»عمل کرده و «آرای پا را از ناپاک» جدا نکرده است. این تیم گفته است:‌ «می‌خواهیم به صراحت و روشنی یکبار دیگر به شهروندان عزیز کشور، حامیان ثبات و همگرایی، کمیسیون‌های انتخاباتی و متحدان بین‌المللی افغانستان اعلان نماییم که ثبات و همگرایی نتیجه‌ی استوار برتقلب را بدون رسیدگی به خواست‌ها و تقاضاهای قانونی این جریان هرگز قبول نمی‌کند.«ثبات و همگرایی اعلان کرده است: که این تیم «حق دفاع از آرای پاک مردم افغانستان را با استفاده از تمام ابزار و وسایل قانونی برای خود محفوظ می‌داند.»

نامزدان فرصت شکایت دارند

 • حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که نتایج نهایی پس از رای کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی اعلان می‌شود. خانم نورستانی می‌گوید که نامزدان سه روز فرصت دارند تا شکایت‌های خود را درج فورم‌های شکایات در کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی کنند.

نتایج ابتدایی اعلام شد

 • کمیسیون انتخابات افغانستان،‌نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را نهایتا پس از دو نیم ماه، اعلام کرد. بر این اساس، محمد اشرف غنی با  ۵۰.۶۴ درصد کل آؤا برنده نتایج ابتدایی اعلان شده است. مجموع آرای آقای غنی ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای است. عبدالله عبدالله دیگر نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با به دست آوردن ۳۹.۵۲ درصد کل آرا در ردیف دوم قرار دارد. مجموع آرایی که آقای عبدالله به دست آورده، ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای است.

دکمه بازگشت به بالا