شورای عالی صلح:
سفر هیات طالبان به چین کلیدی نیست

شورای عالی صلح‌ سفر هیاتی از دفتر طالبان در قطر به چین را تایید کرده اما می‌گوید که این یک سفر کلیدی به‌منظور آغاز گفتگوهای صلح نیست. این شورا می‌افزاید که سفر هیات طالبان به چنین به‌منظور ایجاد روابط و ملاقات با مقام‌های دولت چین صورت گرفته است.
اخیرا شماری از رهبران گروه طالبان در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته‌اند که هیاتی از سوی این گروه از دفتر قطر در ماه نوامبر گذشته به‌منظور بحث روی روابط دوجانبه و بیان موضع طالبان، به چین سفر کرده است. گروه طالبان در قطر یک دفتر نمایندگی سیاسی دارد که نزدیک به دو سال پیش به‌منظور داشتن یک آدرس مشخص و آغاز گفتگوهای صلح میان این گروه و دولت افغانستان در دوحه باز شد.
با این‌حال، شورای عالی صلح سفر هیات طالبان از دفتر قطر به چین را تایید کرده اما می‌گوید که گفتگوهای اساسی صلح باید بین‌الافغانی باشد.
شهزاده شاهد، یکی از اعضای شورای عالی صلح، در گفتگو با روز نامه ۸صبح، گفت که این شورا در جریان سفر هیات طالبان به چین قرار داشته و از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به‌منظور تامین صلح در افغانستان استقبال می‌کند. آقای شاهد می‌افزاید: «شورای عالی صلح از هرتلاشی که به‌منظور تامین صلح صورت می‌گیرد، استقبال می‌کند. اما، هیاتی که به چین سفر کرده و در این باره گزارش‌هایی هم در مطبوعات منتشر شده، طالبان در این مورد ابراز تردید نکرده و شورای عالی صلح هم تایید می‌کند که این سفر صورت گرفته است. البته به‌نظر ما این سفر آنقدر کلیدی به‌خاطری نبوده که سفری به‌خاطر رابطه و ملاقات بوده است. چون مسایل اساسی که مطرح می‌شود،‌ باید در مذاکرات بین‌الافغانی مطرح شود.»
شورای عالی صلح می‌افزاید که مشکل میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح زمانی حل می‌شود که مذاکرات بین‌الافغانی صورت بگیرد. شهزاده شاهد نسبت به آغاز گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح، ابراز امیدواری کرده می‌گوید که با آغاز حاکمیت جدید و خروج کامل نیروهای جنگی بین‌المللی، زمینه‌های بهتری برای آغاز گفتگوهای مستقیم مساعد شده است. او گفت که با خروج کامل نیروهای جنگی بین‌المللی از افغانستان، برای گروه طالبان هیچ بهانه‌ای برای ادامه جنگ نمانده و این گروه ممکن است این مساله را در سیاست‌های بعدی خود در نظر داشته باشد. شهزاده شاهد افزود: «به‌جز از صلح دیگر راهی وجود ندارد و به همین دلیل شماری از افراد طالبان در ولایات برای آغاز مذاکرات صلح در سطح محلی اعلام آمادگی کرده‌اند.»
با این‌حال، شورای عالی صلح می‌گوید که شماری از رهبران گروه طالبان تلاش دارند تا کشورهای مهم را قناعت دهند که این گروه خواهان ناامنی در تمام کشورها نیست. به‌گفته‌ی شهزاده شاهد، آنعده از رهبران گروه طالبان که در دفتر قطر حضور دارند، با جنگجویان این گروه در داخل افغانستان، دیدگاه‌های متفاوت دارند.
سفر هیات گروه طالبان به چین پس از آن صورت گرفته است که اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور، چین را به عنوان یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در روند صلح افغانستان برگزیده است. آقای غنی، در نخستین روزهای آغاز به کارش به‌عنوان رییس‌جمهور، به چین سفر کرد. دولت چین با دولت پاکستان روابط نزدیک دارد و دولت افغانستان امیدوار است که بتواند از تاثیرگذاری چین بالای پاکستان، به آغاز روند گفتگوهای مستقیم صلح با گروه طالبان استفاده کند.
اشرف‌غنی بارها به موثریت نقش چین در آغاز گفتگوهای صلح تاکید کرده است. در آخرین مورد رییس‌جمهور غنی در سخنرانی خود در روز پنج‌شنبه، در مراسم تجلیل از پایان ماموریت نظامی نیروهای بین‌المللی در افغانستان، بار دیگر به نقش چین در تلاش‌های صلح تاکید کرد و اقدامات چین را در این راستا امیدوارکننده خواند. آقای غنی در این مراسم گفت: «شرایط بین‌المللی را در طی سه ماه گذشته آماده ساخته‌ایم. ما بی‌کار نه نشستیم و برای شرایط بین‌المللی هم چوکات واضح ساخته‌ایم. اقدامات ما مشخصا با چین امیدوارکننده است اما نکته اساسی که به آن رسیده‌ایم طرح افغانی است و از طرف افغان‌ها عملی می‌شود.»
اشرف‌غنی هم‌چنین گفت که روی شرایط منطقوی به‌منظور تامین صلح نیز کارهای جدی در جریان است. رییس‌جمهور غنی در سخنرانی روز پنج‌شنبه خود تاکید کرد که هدف اصلی در مذاکرات صلح حفظ حاکمیت و اقتدار ملی است.

دکمه بازگشت به بالا