فساد حکومت پیشین در قرارداد امنیت میدان‌های هوایی؛ شرکت اماراتی با دخالت غنی برنده شده است

معلوماتی که در اختیار روزنامه ۸صبح قرار گرفته، نشان می‌دهد که پس از لغو قرارداد شرکت «اُلیف گروپ» که مسوول تأمین امنیت میدان‌های هوایی کشور بود، به دستور محمداشرف غنی «خلاف اصول تدارکات» قرارداد تازه‌ای با یک شرکت اماراتی امضا شد که تجربه‌ای در بخش امنیت هوانوردی نداشت و در زمینه «فناوری معلوماتی/آی‌تی» کار کرده بود.

معلومات موجود نشان می‌دهد که این شرکت اماراتی وابسته به یکی از مقام‌های ارشد امنیتی حکومت امارات متحده عربی است که روابط نزدیکی با محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین کشور، دارد و در انتقال او از شهر ترمذ اوزبیکستان به شهر ابوظبی امارات متحده عربی نقش داشته است.
در همین حال، صدها کارمند این شرکت خصوصی پس از سقوط حکومت پیشین تاکنون معاش دریافت نکرده‌اند و در بی‌سرنوشتی کامل به سر می‌برند. کارمندان این شرکت که تأمین امنیت و بازرسی مسافران در میدان‌های هوایی کابل، قندهار، بلخ و هرات را بر‌عهده دارند، هشدار می‌دهند که اگر معاش‌شان پرداخت نشود، اعتصاب می‌کنند.
با این وجود، اعتراض‌های پی‌هم آنان برای دریافت معاش نتیجه‌ای در پی نداشته و حکومت سرپرست طالبان برای رفع مشکل آن‌ها اقدامی نکرده است. منابع آگاه ادعا دارند که مشکلات سیاسی موجود در افغانستان سبب بی‌سرنوشتی این کارمندان شده است.
برخی منابع مدعی‌اند که امضای قرارداد با شرکت اماراتی به دستور مستقیم شخص رییس جمهور پیشین انجام شده است.
با لغو قرارداد شرکت «اُلیف گروپ»، امنیت میدان‌های هوایی مهم کشور به یک شرکت اماراتی که در زمینه «فناوری معلوماتی/آی‌تی» فعالیت دارد واگذار شد، اما این شرکت هیچ‌گونه تجربه و سابقه فعالیت در بخش امنیت هوانوردی نداشت و با امضای قرارداد دیگری، امنیت میدان‌های هوایی مهم کشور را به شرکت «HART» واگذار کرد. این شرکت به‌عنوان شرکت قراردادی با شرکت اماراتی، مسوولت امنیت میدان‌های هوایی را برعهده گرفت.
گزارش‌هایی وجود دارد که این شرکت اماراتی وابسته به شیخ طحنون، از مقام‌های ارشد امنیتی حکومت امارات متحده عربی است و شخص رییس جمهور پیشین «خلاف اصول تدارکاتی» قرارداد تأمین امنیت میدان‌های هوایی کشور را به این شرکت واگذار کرده است.
به‌تازه‌گی زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، در جریان یک مصاحبه تلویزیونی به شیخ طحنون اشاره کرد. منابع آگاه روایت می‌کنند که شیخ طحنون روابط بسیار نزدیک با محمداشرف غنی رییس جمهور و حمدالله محب، مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان، داشت و با همکاری او، محمداشرف غنی در مسیر فرار از افغانستان
از شهر ترمذ اوزبیکستان به شهر ابوظبی امارات متحده عربی انتقال یافته است.
یک منبع معتبر که نمی‌خواهد نامش ذکر شود، در صحبت با روزنامه ۸صبح مدعی است که شرکت «HART» به‌عنوان شرکت قراردادی با شرکت اماراتی، با ارسال درخواستی به حکومت سرپرست طالبان، خواهان آزادسازی پول ضمانت خود از نزد حکومت افغانستان شده است؛ اما کارمندان این شرکت از حکومت سرپرست خواسته‌اند که معاش‌ آن‌ها باید از پول ضمانت شرکت کسر شود.
برمبنای معلوماتی که روزنامه ۸صبح به آن دست‌ یافته، شرکت امنیت هوانوردی بیش‌تر از یک ‌هزار کارمند امنیتی و اداری در چهار ولایت افغانستان داشته، اما شماری از کارمندان آن در جریان ماه‌های اخیر کشور را ترک کرده‌اند. این شرکت حدود ۶۰۰ کارمند در کابل، حدود ۲۰۰ کارمند در قندهار، حدود ۱۴۰ کارمند در بلخ و حدود ۹۰ کارمند در ولایت هرات داشته است.
با وجود بی‌سرنوشتی صدها کارمند این شرکت در افغانستان، فساد و زدوبند حکومت پیشین و دادن قرارداد به شرکت اماراتی خلاف اصول تدارکاتی، سبب شده که مشکل پرداخت معاش کارمندان پابرجا بماند و افرادی که چند ماه بدون معاش کار کرده‌اند، از اعتصاب کاری و ترک وظیفه هشدار بدهند. با این‌همه، به ‌نظر می‌رسد بررسی بیش‌تر قرارداد شرکت اماراتی با حکومت پیشین‌، زاویه‌های تازه‌ای از فساد در این قرارداد غیرقانونی را نمایان کند.

دکمه بازگشت به بالا