فساد در تکت ورود به تفریح‌گاه پغمان: پول اضافی به جیب کی می‌رود؟

عبدالاحمد حسینی

پغمان از ولسوالی‌های سرسبز و تفریحی ولایت کابل است که همه ساله در فصل تابستان میزبان شماری زیادی از بازدیدکننده‌گان از سراسر کشور است. در این اواخر، اما شماری از راننده‌گان از اضافه‌ستانی مسوولان در این تفریح‌گاه شکایت دارند و می‌گویند که مسوولان این تفریح‌گاه بیش‌تر از نرخ تعیین‌شده، پول می‌ستانند. به گفته آنان قیمت تکت «ورود وسایط» به تفریح‌گاه پغمان ۱۰ افغانی است، اما مسوولان این تفریح‌گاه عدد ۱۰ را با قلم خودکار به ۵۰ تبدیل می‌کنند و از راننده‌گان پنج برابر نرخ تعیین شده، پول می‌گیرند. شکایت‌های راننده‌گان از اخاذی این مسوولان هنوز نتیجه مثبتی در پی نداشته است. در همین حال شهرداری کابل می‌گوید که قیمت تکت در این تفریح‌گاه ۱۰ افغانی است و بر اساس ساعت، محاسبه می‌شود. این اداره می‌گوید، بر اساس قراردادی که صورت گرفته، مسوولان نظر به ساعت از راننده‌گان پول می‌گیرند.

احسان رضایی، یک تن از بازدیدکننده‌گان تفریح‌گاه پغمان است. وی می‌گوید که در فصل گرما، چندین بار برای تفریح به پغمان می‌آید. وی تصریح می‌کند که برای تکت ورود موترش به تفریح‌گاه و سیاحت در پغمان ۵۰ افغانی می‌پردازد، در حالی‌که قیمت اصلی تکت بر اساس نرخ‌نامه شهرداری کابل ۱۰ افغانی است. او می‌گوید که کارمندان تفریح‌گاه دولتی پغمان، قیمت تکتی را که ۱۰ افغانی روی تکت چاپ شده است،‌ با قلم خودکار به ۵۰ تبدیل می‌کنند و از ورود هر موتر ۵۰ افغانی می‌گیرند.  او افزود: «در حالی‌که تکت ۱۰ افغانی است، اما برای نیم ساعت از ما پنجاه افغانی گرفته است.»

او اشاره کرد که چندین بار با کارمندان این تفریح‌گاه جنجال کرده، اما فایده‌ای نداشته است. به باور او، در این کار، شهرداری کابل، به ویژه مسوولان ناحیه چهاردهم دست دارند.

در تفریح‌گاه دولتی پغمان روزانه ده‌ها موتر می‌آید و کارمندان این تفریح‌گاه قیمت تکت ورود وسایط را نسبت به نرخ مشخص شده‌اش پنج برابر بیش‌تر می‌گیرند.

واسع وکیلی، یک راننده‌ی دیگر است که برای سیاحت و تفریح به پغمان آمده است. وی نیز از اضافه‌ستانی مسوولان در تفریح‌گاه پغمان انتقاد می‌کند. او می‌گوید که دست فاسدان باید از شهرداری کوتاه شود. به گفته وکیلی، ‌برای جلوگیری از اضافه‌ستانی مسوولان و کارمندان شهرداری کابل، باید نظارت دولت بیش‌تر شود. او تأکید کرد که کارمندان این تفریح‌گاه به شکل بی‌شرمانه‌ای در روی تکت تقلب و فساد می‌کنند و آن را به زور بر راننده‌گان می‌قبولانند. او گفت: «ما همیشه برای تفریح‌ به پغمان می‌آییم. متاسفانه مسوولان در این‌جا فساد می‌کنند، ‌اما کسی نیست که از این کارها بازخواست کند. در تکت ۱۰ افغانی حق‌العبور تعیین شده، ولی مسوولان تفریح‌گاه با قلم، نرخ تکت را تا پنج برابر افزایش می‌دهند و از هر موتر ۵۰ افغانی حق‌العبور می‌گیرند، ما از شهرداری و مسوولان می‌خواهیم که جلو فساد در این‌جا را بگیرند.»

عنایت‌الله یکی دیگر از راننده‌گان است. او می‌گوید که پیش از این قیمت تکت ورود وسایط به تفریح‌گاه پغمان ۱۰ افغانی بود، اما از چندی به این‌سو نرخ تکت از سوی مسوولان، پنج برابر افزایش یافته است. او می‌گوید که مقام‌های مسوول در این تفریح‌گاه، نرخ تکت را با قلم خودکار تغییر داده‌اند و از مردم به گونه‌ی خودسر پول اضافی می‌ستانند. وی تصریح کرد که مسوولان تفریح‌گاه پغمان به گونه‌ی علنی فساد و از مردم اضافه‌ستانی می‌کنند، اما نهادهای مسوول واکنشی تا کنون نداشته‌اند و از تفریح‌گاه نظارت نمی‌کنند. او از ادامه‌ی بی‌توجهی شهرداری کابل انتقاد کرد و گفت که شهرداری باید بر تمامی پارک‌ها و تفریح‌گاهایش نظارت جدی داشته باشد.

در همین شهرداری کابل می‌گوید، بر اساس قراردادی که صورت گرفته قیمت تکت ورود وسایط به تفریح‌گاه پغمان ۱۰ افغانی است و بر اساس ساعت محاسبه می‌شود. نعمت‌الله بارکزی،‌ سخنگوی شهرداری کابل به ۸صبح گفت که قیمت تکت در تفریح‌گاه پغمان ۱۰ افغانی تعیین شده، اما قاعده بر آن است که مسوولان نرخ تکت را بر اساس ساعت محاسبه کنند. به این مفهوم،‌ یک موتر زمانی‌که وارد محوطه پارک می‌شود زمان ورود و خروجش قید شود و بر اساس آن از پارکینگ موتر پول اخذ می‌کنند. بارکزی به عنوان مثال گفت، «یک موتر در ایستگاه تفریح‌گاه ۵ ساعت می‌ماند و مسوولان مکلف‌اند که پنج برابر پول دریافت کنند.»

تفریح‌گاه پغمان یکی از مکان‌های مشهور شهر کابل است که در ۲۵ کیلومتری مرکز پایتخت واقع شده است. این تفریح‌گاه به علت سرسبز بودن و داشتن جاهای تفریح،‌ از محل‌های پربازدید شهر کابل به شمار می‌آید. روزانه هزاران تن از باشنده‌گان کابل و ولایات برای گردش و تفریح به این پارک می‌آیند و از آن بازدید می‌کند. درآمدی که از ورود به این پارک به دست می‌آید، مربوط شهرداری کابل است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن