فساد و فرار مالیاتی در گمرک اسلام‌قلعه هرات

سیدحسن حسینی

گمرک هرات چند روزی است که به منطقه اسلام‌قلعه در مرز با ایران انتقال یافته است. حالا یافته‌های ۸صبح حکایت از فساد گسترده در گمرک مرزی اسلام‌قلعه دارد. جایی که حالا مانند سابق زیر نظر نهادهای کشفی نیست.

 اسناد رسیده به روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که به تازه‌گی دست‌کم پنج موتر باربری که تخلفات گمرکی داشتند از طریق گمرک اسلام‌قلعه وارد هرات شده‌اند.

در اسناد ذکر شده که علاوه بر اضافه وزن، تغییر جنس در بار یک موتر دیده می‌شود که از نظر قانون جرم بوده و فرار از مالیات محسوب می‌شود.

در همین حال کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات نیز  مدعی است که گمرک اسلام‌قلعه فساد گسترده وجود دارد. در اسنادی که به دسترس روزنامه ۸صبح قرار گرفته، آمده که به تاریخ دوم ثور ۱۳۹۸ اسناد دولتی پنج عراده موتر باربری که تخلفات گمرکی داشتند، توسط کارمندان گمرک سرحدی اسلام‌قلعه طی مراحل شده است.

در این اسناد تخلف گسترده در بخش افزایش تُناژ و فرار عواید دیده می‌شود. شرح بخش‌هایی از این اسناد  قرار ذیل است:

تیلر دارنده‌ی پلیت شماره ۲۸…. در سند ۱T  و بارنامه آن که از طریق مدیریت گمرک سرحدی اسلام‌قلعه ترتیب گردیده است، درج شده که این موتر حامل ۲۵۰۰ کارتن رول ظروف شیشه‌ای و پلاستیک می‌باشد و وزن مجموعی خالص آن ۳۹ تن ذکر گردیده است. در حالی که بعد از تشریح و بررسی توسط هیأت موظف مشاهده گردید که تنها ۱۱ کارتن ظروف شیشه‌ای نوع گیلاس به داخل آن موجود است و بقیه مکمل رول پلاستیک است که وزن مجموعی موتر ۶۸۱۹۰ کیلو گرام است. با این حساب، حدود ۱۲ تن در سند گمرکی کم ذکر شده و فرار محصول دارد.

هم‌چنان تریلی دارنده نمبر پلیت ۱۸…. در سند ۱T و بارنامه آن که از طریق مدیریت گمرک سرحدی اسلام‌قلعه ترتیب گردیده، درج شده که وسیله‌ی مذکور حامل ۲۸ تن سمنت می‌باشد اما طوری که بررسی صورت گرفت، وزن مجموعی وسیله‌ی فوق مقدار ۵۷۸۴۰ کیلو گرام می‌باشد. با این حساب حدود ۱۶ تن اضافه بار و فرار از محصول دارد.

هم‌چنان موتر دارنده‌ی پلیت شماره ۲۸…. در سند ۱T و بارنامه آن که از طریق مدیریت گمرک سرحدی اسلام‌قلعه ترتیب گردیده، درج شده که واسطه‌ی نقلیه‌ی فوق حامل مقدار ۲۸ تن گچ می‌باشد ولی طوریکه بررسی صورت گرفت، وزن مجموعی وسیله‌ی مذکور ۵۳۹۱۰ کیلو رام می‌باشد. با این حساب، ۱۳ تن اضافه بار و فرار از محصول دارد.

به همین ترتیب تیلر دارنده‌ی نمبر پلیت شماره‌ی ۱۹۲… در سند ۱T و بارنامه آن که از طریق مدیریت گمرک سرحدی ترتیب گردیده، ذکر شده است که ۲۳ پلیت کاشی و ۱۵ بسته بوتل پلاستیکی دارد ولی برعلاوه‌ی کاشی‌ها به تعداد ۴۰ بوجی بوتل پلاسیتکی داخل وسیله‌ی فوق بود. هر پلیت کاشی شامل ۶۰ کارتن بود. وزن مجموعی اموال مذکور، ۱۳ تن در سند ذکر گردیده ولی بعد از وزن مجدد وسیله‌ی مذکور، ۵۱۰ هزار کیلو است که در وزن کدام تفاوتی ندارد.

و در نهایت تیلر دارنده‌ی نمبر پلیت ۲۷۸…. در سند ۱T و بارنامه‌ی آن که از طریق مدیریت گمرک سرحدی اسلام‌قلعه ترتیب گردیده، ذکر شده که وسیله‌ حامل ۴۱۰ رول و کارتن فرش، موکت و ظروف شیشه‌ای به وزن خالص ۴۰ تن است اما بعد از بررسی‌های انجام شده، مشخص گردید که وسیله‌ی مذکور حامل ۲۸۵ تخته فرش ۱۲ متره، ۲۳۰ تخته فرش شش متره و ۱۱۵ رول موکت که هر رول حدود ۱۵۰ متر می‌باشد، است. مجموع فرش‌ها و موکت‌ها به ۶۳۰ تخته و رول می‌رسد ولی در سند گمرکی آن ۴۱۰ تخته ذکر گردیده است و در وسیله‌ی فوق که از جانب مدیریت گمرک سرحدی اسلام‌قلعه، ظروف شیشه‌ای ذکر گردیده است، در آن هیچ نوع ظروف شیشه‌ای به ملاحظه نرسیده است. با این حساب تغییر جنس دارد.

این بررسی‌ها توسط برخی از اعضای شورای ولایتی هرات صورت گرفته و توسط عبدالرحیم صالحی، نماینده‌ی شورای ولایتی هرات، عبدالحق صمیم، کارمند مدیریت بررسی گمرک، میراجمل صادق، کارمند گدام، رضوان‌الله خاموش، مدیریت مراقبت ریاست گمرک امضا شده است.

در این اسناد محل امضای بشیراحمد ابراهیمی کارشناس انکشاف سکتور خصوصی و عبدالواسع خادمی رییس خدمات تخنیکی و سکتوری مقام ولایت هرات سفید است.

کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح تصریح کرد که این اسناد را به سارنوالی هرات فرستاده است.

 او گفت که مسوولان دولتی مکلف به پی‌گیری شکایت‌ وی هستند و دولت باید برای برچیدن فساد، جدی عمل کند.

 او می‌افزاید که باید متخلفان به پنجه‌ی قانون سپرده شوند و اگر قرار باشد این روند ادامه یابد، روزبه‌روز عواید گمرک کاهش می‌یابد.

او افزود با آن که این قضیه با عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در جریان قرار داده شده اما تا کنون والی هرات در زمینه‌ی شکایت وی، رسیده‌گی به پرونده‌ی متخلفان و مبارزه با فساد در گمرک اقدامی نکرده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که با رسیدن این گزارش به اداره‌ی محلی، والی هرات به اداره‌های مربوطه هدایت داده است تا به آن رسیده‌گی کنند. آقای فرهاد می‌افزاید که ریاست گمرک هرات و سایر اداره‌ها موظف به پی‌گیری این شکایت هستند.

 او هم‌چنین تأکید کرد که اداره‌ی محلی هرات با فساد در هر سطحی که باشد، مبارزه خواهد کرد.

اعمال فراقانونی رییس شورای ولایتی هرات

با تمام این‌ها اما همین قضیه، هم از سوی نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی هرات و هم از سوی فعالان مدنی مورد انتقاد قرار گرفته است.

چندی قبل شماری از اعضای شورای ولایتی هرات با ایجاد جرگه‌ای در موضع مخالف با کامران علی‌زایی رییس شورای ولایتی هرات قرار گرفتند. در آن جرگه‌، چهره‌هایی از شورای ولایتی مقابل رییس شورا قد علم کرد که طی چهار دوره‌ی گذشته به نفع وی در سمت ریاست رأی داده بودند. آنان حتا از رییس شورای ولایتی هرات طی نامه‌ای به رییس جمهوری کشور و والی هرات شکایت کردند. «زورگویی، اعمال خلاف قانون و سواستفاده از صلاحیت وظیفه‌ای» از مهم‌ترین نکاتی بود که جرگه‌ی مخالف آقای علی‌زایی بر آنان تکیه می‌کرد. شماری از فعالان مدنی هم در گفت‌وگو با رسانه‌ها، معاملات اقتصادی پنهان در شورای ولایتی را دلیلی برای تنش بین اعضای شورای ولایتی و رییس این شورا عنوان کردند. رییس شورای ولایتی هرات هم بارها در حضور رسانه‌ها اعلان کرده که برخی از وکلای مردم در شورای ولایتی، عملا در فساد گسترده در گمرک هرات دخیل هستند. همین اتهام از سوی شورای ولایتی هرات به آدرس کامران علی‌زایی هم بارها وارد شده است.

با تمام این‌ها اما بنا بر آن‌چه که گزارش می‌شود، فساد در گمرک اسلام‌قلعه گسترده جریان دارد. صمیم (نام مستعار) یکی از کمیشین‌کاران در گمرک هرات با حفظ هویت خود می‌گوید که دامنه‌ی فساد با انتقال گمرک از هرات به بندر اسلام‌قلعه گسترده‌تر شده است. او می‌افزاید که سران دولت در مرکز کشور و والی هرات در اداره‌ی محلی، هیچ تلاشی برای جلوگیری از فساد اداری کارمندان گمرک ندارند. «فرار از مالیات، اخذ آزادانه‌ی رشوه، اضافه‌بار، سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای، تعلل در ترخیص کالا» از مهم‌ترین نکاتی است که به باور این کمیشین‌کار در گمرک اسلام‌قلعه، سبب آزار و اذیت تاجران و واردکننده‌گان می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن