ویروس کرونا؛ آغاز فاجعه انسانی و اوج فلاکت

با توجه به بالا رفتن سرسام‌آور گرفتار شده‌گان به بیماری کرونا و کمبود امکانات صحی در افغانستان، کمیته بین‌المللی نجات در اعلامیه‌ای که به روز دوشنبه نشر کرد هشدار داده است که ویروس کرونا افغانستان را با فاجعه‌ی انسانی روبه‌رو کرده است.

در این اعلامیه هم‌چنان آمده است که بیماران کووید-۱۹ در افغانستان به دلیل محدودیت امکانات آزمایش ویروس، شناسایی نمی‌شوند. هم‌چنان در این اعلامیه آمده است که با وجود افزایش سرسام‌آور مبتلایان به این بیماری در افغانستان از ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان بالقوه به کرونا، آزمایش نمی‌شوند.

معاون اول ریاست جمهوری یک روز پس از نشر اعلامیه کمیته‌ی بین‌المللی نجات در پیام تصویری‌ای که از طریق صفحه توییتر ارگ نشر شد گفت که پیش‌بینی‌های علمی نشان می‌دهند که افغانستان در دو ماه آینده با شیوع گسترده و سرسام‌آور این ویروس مهلک روبه‌رو خواهد شد. او در این پیام هم‌چنان گفت که افغانستان به نقطه‌ی «اوج فلاکت» نزدیک شده است.

او از مردم خواست که بین «قیود گشت‌وگذار و مرگ‌های دسته‌جمعی» در این مرحله یکی را انتخاب کنند.

کمیته‌ی بین‌المللی نجات و معاون اول رییس جمهور در حالی ابراز نگرانی می‌کنند که در افغانستان بیماری کرونا هر روز ابعاد فاجعه‌آمیزتری می‌یابد. شمار مرگ‌ومیرهای مشکوکی که در رسانه‌های اجتماعی هر روز نشر می‌شوند، رو به افزایش است و خانواده‌ها نیز به علت قباحت‌پنداری این بیماری، علت این مرگ‌ومیرها را پنهان می‌کنند، از سوی دیگر این خانواده‌ها به علت دست‌رسی نداشتن به بیمارستان‌ها و امکان تثبیت، خودشان نیز علت این مرگ‌ومیرها را نمی‌دانند. این فاجعه امروز چنان فراگیر شده است که حتا معاون رییس جمهور، خود بر وخامت اوضاع تاکید دارد.

طوری که بر همه‌گان روشن است در موارد بروز چنین فاجعه‌هایی، مسوولیت اول به مدیران اصلی حکومت بر می‌گردد. حکومت افغانستان با وجود آگاهی از سرعت شیوع و قدرت نابودکننده‌ی این ویروس، از همان آغاز آن‌گونه‌ای که لازم بود، اقدامات لازم را روی دست نگرفت. هرچند شماری از کشورهای پیش‌رفته‌ی جهان نیز در مدیریت این بحران صحی دست‌آورد چندانی نداشته‌اند، اما کشورهایی چون کوریای جنوبی، جرمنی، آیسلند، هند و شماری از کشورهای دیگر، با مدیریت جدی حکومت‌های‌شان توانستند از آسیب‌های گسترده این بیماری تا آن‌جا که ممکن است، جلوگیری کنند.

کشورهایی چون ایالات متحده امریکا و برازیل به علت جدی نگرفتن این بیماری از جانب سران حکومت‌های‌شان، شهروندان‌شان را با خطر جدی مواجه کردند و امروز این دو کشور از لحاظ تلفات انسانی در جمع کشورهایی‌اند که بیش‌ترین تلفات انسانی را از این بیماری متقبل شده‌اند. درست است که امکانات اقتصادی کشورها در آماده‌گی‌های تخنیکی و فراهم‌کردن ابزار اولیه بهداشتی در کنترل این بیماری تعیین‌کننده است، اما دو کشور امریکا و برازیل با وجود آن که از کشورهای قدرت‌مند اقتصادی‌اند، به علت دست‌کم گرفتن این بیماری، با بحران روزافزون ناشی از این بیماری روبه‌رو شده‌اند. تجربه جهانی از مبارزه در برابر این بیماری نشان می‌دهد، کشورهایی که روی قرنطین، فاصله‌گیری اجتماعی و آزمایش‌های تثبیت تاکید کرده‌اند از بقیه کشورها در کاهش تلفات انسانی موفق‌تر بوده‌اند.

در افغانستان در هر سه زمینه، قرنطین، فاصله‌گذاری اجتماعی و آزمایش‌های تثبیت بیماری، حکومت، مردم و وزارت صحت عامه با مشکل روبه‌رو بوده‌اند. در کنار این‌ها، بالا بودن قیمت دوا، کمبود ماشین‌های آکسیجن برای موارد حاد این بیماری نیز بر مشکلات کنونی افزوده است. بر اساس اعلامیه کمیته‌ی بین‌المللی نجات، وزارت صحت عامه ظرفیت آزمایش روزانه‌ی تثبیت کرونا را به دو هزار مورد رسانده‌ است، اما روزانه بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نمونه برای آزمایش دریافت می‌کند. به همین علت این کمیته از جامعه جهانی خواسته است تا در بالابردن ظرفیت آزمایش تثبیت، حکومت افغانستان را یاری رسانند.

از سوی دیگر پایین بودن فرهنگ بهداشتی و فراگیر بودن باورهای خرافی در میان مردم باعث آن شده است که این بحران به چنین جایگاهی برسد. همان گونه‌ای که کمیته بین‌المللی نجات یادآوری کرده است، افغانستان از مدیریت بحران کرونا به لحاظ مدیریتی و ابزاری ناتوان است و ایجاب می‌کند تا حکومت و وزارت صحت عامه در شرایط کنونی هم‌صدا با کمیته‌ی بین‌المللی نجات از جامعه‌ی جهانی طالب کمک شوند تا تلفات انسانی این بیماری تا آن‌جا که ممکن است، کاهش داده شود.

دکمه بازگشت به بالا