گسترش ویروس کرونا در ۱۴ ولایت؛ پنج کارمند صحی نیز مبتلا شدند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که از مجموع ۸۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا که تاکنون  در ۱۴ ولایت کشور شناسایی شده‌اند، پنج نفر آن کارمندان صحی هستند. یک کارمند صحی در ولایت قندهار و چهار نفر دیگر در هرات به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

فدامحمد پیکان، معین وزارت صحت عامه، امروز پنج‌شنبه، هفتم حمل، در یک نشست خبری گفت که از مجموع ۸۰ نفری که تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شناسایی شده‌اند، ۲۸ نفر سابقه سفر به ایران را نداشته‌اند. ۲۳ نفر در هرات و پنج نفر در سایر ولایت‌ها از کسانی‌اند که به دلیل تماس با افراد آلوده به کرونا، به این ویروس مصاب شده‌اند.

ابتلای افرادی که به ایران سابقه سفر نداشته‌اند نشان می‌دهد که ویروس کرونا در کشور وارد مرحله گردش اجتماعی شده است.

طبق آخرین آمار وزارت صحت عامه، در هرات ۵۷ مورد، در کابل هفت مورد، در سمنگان چهار مورد، در لوگر سه مورد، در فراه، نیمروز، زابل و بلخ دو – دو مورد، در ولایت‌های غزنی، قندهار، غور، بادغیس، کاپیسا و دایکندی یک – یک مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند. چهار سرباز نیروهای مأموریت حمایت قاطع نیز در کابل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در حال حاضر قیود روزگردی در ولایت‌های هرات، نیمروز و فراه که مرز مشترک با ایران دارند، وضع شده است.

معین وزارت صحت عامه گفت که تاکنون از ۲۹ ولایت موارد مشکوکی از ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند. او احتمال موجودیت افراد بیش‌تر مبتلا به ویروس کرونا را رد نکرد، اما گفت که برای وزارت صحت عامه نتایج آزمایش‌های لابراتواری مهم است. تاکنون ۸۰۰ مورد مشکوک به ویروس کرونا بررسی شده است.

فدامحمد پیکان گفت که برای وضع قیود روزگردی و قرنطین کامل در صورت شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور آماده‌گی دارد.

معین وزارت صحت عامه از مردم خواست که به توصیه‌های صحی عمل کنند و در صورتی که از کشورهای درگیر ویروس کرونا به کشور باز می‌گردند، برای ۱۴ روز در خانه قرنطین شوند.

افغانستان تاکنون دو رویداد فوتی ناشی از ویروس کرونا دارد و نیز دو نفر تاکنون بهبود یافته‌اند.

یک پیش‌بینی وزارت صحت عامه که براساس معیارهای سازمان صحی جهان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که ممکن ۲۵ میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند. از این میان  احتمال مرگ ۱۱۰ هزار نفر نیز متصور است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن