مدیریت مبارزه با کرونا ضعیف است

مردم از روند مبارزه با کرونا راضی نیستند. در هرات کیت‌های آزمایشگاهی تمام شده و خدمات لابراتواری کووید-۱۹ عملاً متوقف گردیده است. در کابل شهروندانی که دارای علایم این بیماری هستند به دلیل کمبود کیت، بدون معاینات به خانه بر می‌گردند. در تورخم، صدها نفر بدون چک و بررسی از مرز رسمی وارد کشور شدند. مصرف منابع مالی در جاهایی‌که ضرورت نیست صورت گرفته است، شمار واقعی و نسبی مبتلایان به کرونا در کشور مشخص نیست. قرنطین و قیود گردش در بسیاری از شهرها به درستی تطبیق نشده است، روند کمک‌رسانی به افراد نیازمند مدیریت سالمی ندارد. بحران اقتصادی احتمال دارد کشورها را با چالش‌هایی روبه‌رو سازد، در افغانستان نرخ‌ مواد خوراکی در بازار به شدت افزایش یافته است.

در سطح کوچک‌تر، دیروز یک رادیوی محلی در هرات گزارش داد که برای خارج ساختن جسد مردی که بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان باخته، اقاربش ۷۰۰۰ افغانی پول به مسوولان یک‌ شفاخانه پرداخت کرده‌اند.

با وصف همه‌ی این موارد، ما هنوز وارد مرحله بحران نشده‌ایم. افغانستان با آمار رسمی‌ای که منتشر کرده، هنوز وارد فهرست ۱۰۰ کشور نخست دارای آمار بلند کرونا هم نیست. باید چاره‌جویی‌ها و دستورالعمل‌هایی وضع گردد که مدیریت بحران را به درستی بگیریم.

در بسیاری از کشورها، رییس‌جمهوران و یا نخست‌وزیران، ریاست کمیته‌های اضطراری مدیریت بحران کرونا را بر عهده گرفتند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که هر نوع بی‌تفاوتی می‌تواند کشور را وارد مرحله‌ی جدی‌تری از بحران سوق دهد. آن‌ها می‌دانند که هر اشتباهی می‌تواند به مرگ هزاران نفر منجر شود. هر چند در افغانستان نیز ریاست کمیته‌ی اضطرار به معاون دوم رییس‌جمهور سپرده شده اما به نظر می‌رسد که ماحصل یک‌ماه فعالیت کمیته اضطرار در افغانستان توانایی مدیریت بحران در مراحل اولیه را نیز نداشته است.

باید از همان یک‌ماه پیش برنامه‌ریزی دقیق برای جواب‌گویی به بحران موجود، صورت می‌گرفت. به نظر می‌رسد که تا اکنون از منابع بیرونی برای کمک، تقاضاهای جدی صورت نگرفته است. چین یک‌ محموله صحی فرستاده، اما سازمان‌های بین‌المللی از جمله پزشکان بدون مرز، سازمان صحی جهان و سازمان‌های موثر دیگر به کمک افغانستان نیامده آمده‌اند.

گفته می‌شود که رییس جمهور غنی و معاون نخست او گفته‌اند که دولت افغانستان برای نزدیک شدن به خودکفایی، دیگر دست به سمت سازمان‌های خارجی دراز نمی‌کند. حکومت افغانستان باید بداند که مدیریت همه‌گیری کووید-۱۹ لابراتوار تست توان‌مندی‌های حکومت نیست. هیچ کشوری به شمول ایالات متحده تا اکنون نتوانسته به تنهایی به جنگ با کرونا برود.

روند همه‌گیری کووید-۱۹ هنوز وارد مرحله بحران در افغانستان نشده است. هنوز برای مدیریت وضعیت، وقت وجود دارد.

حکومت باید از کشورهایی که می‌توانند افغانستان را در حوزه صحی کمک کنند، کمک بخواهد. از کشورهایی مانند چین و کوریا که تجربه موفقی از مبارزه با این بیماری دارند، باید کمک خواسته شود. چین بخش کلانی از تجهیزات لازم برای مبارزه با کرونا را به کشورهای مختلف می‌فرستد. حکومت افغانستان برای عبور از این وضعیت باید با چین وارد گفت‌وگوی جدی‌تری شود.

کشورهای همسایه افغانستان توانایی ارسال مواد غذایی به این کشور را دارند. حکومت افعانستان باید برای مقابله با گرانی و گرسنه‌گی از همین اکنون تلاش‌هایش را فزایش دهد.

حکومت باید به تنش‌های سیاسی‌ کابل پایان دهد تا تمرکز بر مدیریت مبارزه با کرونا افزایش یابد. حکومت باید از جریان‌های فرهنگی – سیاسی نیز مشورت بگیرد و متخصصان را برای کمک فرابخواند. مدیریت بحرانی که ابعاد سیاسی – اجتماعی و اقتصادی دارد به تنهایی با شماری از چهره‌هایی که همه‌کاره‌ی افغانستان شده‌اند، ممکن نیست.

دکمه بازگشت به بالا
بستن