انفو‌دمیک (INFODEMIC) کرونا خطر‌افزا است!

‌مسیح عبدالله رستاقی، متخصص رسانه اجتماعی

همان‌گونه که همه می‌دانند، شیوع  ویروس کرونا و گسترش آن در جهان باعث ایجاد اضطراب عمومی گشته است و رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی همه به دنبال معلومات جدید درباره اتفاقات جدید ناشی از این ویروس هستند.

پس از شیوع ویروس کرونا در چین و گسترش آن به اکثر کشورهای جهان، سازمان جهانی صحت ویروس کرونا را همه‌گیر عنوان کرد.

رسانه‌هایی مانند شبکه‌های تلویزیونی، رادیو و روزنامه‌ها منابع مسلکی و معتبر خبر و معلومات هستند که معلومات را مسوولانه و با دقت به ‌خورد مخاطبان می‌دهند؛ اما از آن‌جایی که در جهان امروزی پدیده‌ی دیگری به نام «رسانه‌های نو» یا رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب کاربران بیش‌تر دارند، مردم در خطر بیش‌تر در مقابله با ویروس کرونا قرار دارند.

سازمان جهانی صحت (WHO) بعد ار مطالعات در بخش روابط عامه و افکار عموعی شیوع ویروس کرونا برای تعریف وضعیت اطلاع‌دهی را به اصطلاح «انفودمیک» بیان کرد. این سازمان انفودمیک را چنین تعریف کرده است: «فراوانی بیش از حد اطلاعات که برخی دقیق و برخی دقیق نمی‌باشند و این امر سبب می‌شود که مردم برای رهنمایی‌های قابل اعتماد دچار مشکل گردند.»

به بیان ساده انفودمیک عبارت از همان وضعیتی است که در کنار نهاد‌های معتبر مانند سازمان جهانی صحت و منابع دولتی کشور‌ها، کاربران شبکه‌های اجتماعی تعبیرات، پیشنهادات و راه‌حل‌های صحی، تدابیر پیش‌گیرانه و سایر معلومات که دقیق و مسلکی نیست را به خورد سایر کاربران رسانه‌های اجتماعی می‌دهند.

انفودمیک خطرات کرونا را بیش‌تر می‌سازد. از آن‌جایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی همه دارای تحصیل و فهم بالا نیستند تا بتوانند معلومات دقیق و مشوره‌های مسلکی را از معلومات نا‌دقیق و مشوره‌های غیر‌مسلکی تفکیک، امکان آن می‌رود که با پیروی از معلومات و مشوره‌های نا‌درست خود را در معرض ویروس کرونا قرار دهند.

خطرات انفودمیک در جامعه‌های سنتی و کم‌سواد مانند افغانستان بیش‌تر است. از آن‌جایی که در این نوع جوامع افراد (مانند پیر، ملک، سرقبیله، اشخاص مذهبی و غیره) دارای اعتبار و تاثیر‌گذاری بیش‌تر بالای افراد وابسته به خود هستند، حرف‌ها و کردار آن‌ها سرمشق پیروان و وابسته‌گان‌شان قرار می‌گیرد.

نمونه مشهور این نوع برخورد را می‌توان از کشور هند مثال آورد. همان‌گونه که در رسانه‌های خبری گزارش داده شد، در هند یک شخص مذهبی محافل «نوشیدن ادرار گاو» را برای جلوگیری از ویروس کرونا برپا کرد. براساس گفته‌های او، هر کسی که ادرار گاو را بنوشد، در مقابل ویروس کرونا در امان است. گاو در دین هندویزم موجودی قابل پرستش گماشته می‌شود و بنیاد منطق این شخص از این کار همین بوده است و بس.

آن‌چه را که من در رسانه‌های اجتماعی میهنم افغانستان مشاهده کردم، این بود که شماری از کاربران توصیه‌هایی برای جلوگیری از مصاب شدن به این ویروس می‌کنند که اساس علمی و طبی ندارد و هنوز نه تجربه شده است و نه ثابت. به گونه‌ی مثال یک داکتر پیشنهاد کرده بود که خوردن مرچ، پیاز و سیر از آن‌جایی که ضد عفونی‌کننده هستند، خطرات ویروس کرونا را کم می‌سازد. این در حالی است که این موضوع را هیچ نوع تحقیقی ثابت نکرده است و در حد یک حدس و گمان است. خطری که نشر این موضوع در رسانه‌های اجتماعی ایجاد می‌کند، به قیمت جان یک نفر نه بلکه صد‌ها نفر می‌انجامد. چون هرگاه از تمام کسانی که به این پیام غیرمسلکی و غیرمسوول روبه‌رو می‌شوند یک نفر هم فقط به همین نکته اکتا کرده و تدابیر دقیق و مسلکی پیشنهاده شده توسط سازمان جهانی صحت و دولت را مد نظر نگیرد و به ویروس کرونا آغوشته شود، سایر افرادی که با او تماس می‌شوند را نیز آغوشته می‌سازد.

پیشنهادها:

دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای مدیریت انفودمیک کرونا در افغانستان باید یک تیم تشکیل دهد که از رسانه‌های اجتماعی نظارت دقیق انجام دهد. از امکانات شورای ملی امنیت ملی در این امر می‌شود کار گرفت.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان در پهلوی آگاهی‌دهی در مورد ویروس کرونا و شیوه‌های جلوگیری از آن، در مورد انفودمیک کرونا و استفاده از معلومات دقیق نیز کمپین‌های رسانه‌ای را طرح و تطبیق کند.

افرادی که برای سوءاستفاده‌های اقتصادی و شخصی به نشر معلومات و پیشنهاد‌های غیر‌مسلکی در مورد ویروس کرونا در رسانه‌های اجتماعی می‌پردازند، باید جریمه نقدی و یا هم با تکلیف دیگری از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان مواجه شوند.

خواننده‌های محترم و کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز باید در این بخش اقدام کرده و افرادی که دست به نشر معلومات غیرمسلکی می‌زنند را اطلاع دهند و مانع این رفتار کشنده گردند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن