خطر گسترش کرونا در میان معتادان مواد مخدر در نیمروز

محمدحسین نیک‌خواه

افزایش شمار معتادان خیابانی در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز، چالش بزرگ اجتماعی را پدید آورده است. حالا با گسترش ویروس کرونا، نگرانی‌ها از حضور معتادان خیابانی بیش‌تر شده است.

وکیلان مردم در شورای ولایتی و مقام‌های بهداشتی، نگران مبتلاشدن معتادان به کرونا و گسترش ویروس در نقاط گوناگون شهر هستند. طرح مسوولان محلی این است که در گام نخست، تمام معتادان خیابانی جمع‌آوری و سپس افراد غیربومی به ولایت‌های‌شان انتقال داده شوند.

خبر خوش برای نیمروزیان این است که تا کنون، موارد مثبت ویروس کرونا، میان معتادان خیابانی ثبت نشده است. روند جمع‌آوری معتادان بی‌سرپناه، از چند روز پیش آغاز شد و برای اسکان حداقل ۵۰۰ نفر، مکان ویژه‌ای اختصاص یافته است.

آمار مقام‌های محلی نشان می‌دهد، در نیمروز حدود چهار هزار معتاد خیابانی وجود دارد، که شمار قابل ملاحظه‌ای از آنان، مهاجران رد مرزی از ایران و افراد غیربومی هستند.

معتادان خیابانی از سوی مسوولان شفاخانه‌ی درمان معتادان، پس از جمع‌آوری از خیابان‌ها بررسی می‌شوند و نشانه‌های بیماری کویید-۱۹ و حرارت بدن آنان، توسط پزشکان کنترل می‌شود.

سونامی خاموش زیر پوست شهر

شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز، در روزهایی که مردم در خانه‌های‌شان حبس شده‌اند، میزبان مهمانان ناخوانده است. در گوشه و کنار شهر، معتادان مواد مخدر حضور پررنگ دارند. افراد بی‌سرپناهی که سکوت‌ قرنطین خیابان‌های شهر را شکسته و از سیمای‌شان هویدا است، در گودال اعتیاد به مواد مخدر گیر افتاده‌اند.

شفاخانه‌ی ولایتی درمان معتادان مواد مخدر، سال ۱۳۸۵ در نیمروز گشایش یافت، اما امکانات درمانی و کارمندان آن، در مقایسه با شمار معتادان ناچیز است. این مرکز درمانی، با کم‌بود شدید دارو و امکانات درمانی مواجه است.

ساکنان نیمروز، افزایش شمار معتادان مواد مخدر را، معضلی بزرگ در این ولایت نسبتاً کوچک می‌پندارند. افرادی که از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب کشور، همه با هم زیر آسمان نیمروز، گردآمده‌اند.

مسأله‌ای که پیچیده‌گی معضل اعتیاد به مواد مخدر را در نیمروز، از دیگر ولایات کشور دشوارتر کرده، رد مرز شدن معتادان از ایران است. مقام‌های بهداشتی نیمروز می‌گویند ۶۰ تا ۷۰ درصد معتادان خیابانی، کسانی هستند که از ایران رد مرز شده‌اند.

برخی شهروندان ایرانی هم، زیر نام معتادان افغان از این کشور به نیمروز رد مرز می‌شوند، اما طی سال‌های اخیر، شماری از آن‌ها پس از شناسایی، از سوی مقام‌های افغان، دوباره به ایران رد مرز شده‌اند.

با افزایش معتادان مواد مخدر، جرایم جنایی و دزدی‌ هم در شهر زرنج افزایش یافته و این مسأله، هم برای مردم و هم برای مسوولان، نگران‌کننده است.

خطر گسترش ویروس توسط معتادان

مهم‌ترین نگرانی مردم و مقام‌های محلی نیمروز، رخنه‌کردن ویروس کرونا، میان معتادان خیابانی در این ولایت است. افرادی که بدون داشتن سرپناه، شب و روز در خیابان‌های شهر پرسه می‌زنند و ممکن است، ویروس را به بخش‌های گوناگون شهر پخش کنند.

نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید اگر معتادان مواد مخدر به ویروس کرونا آلوده شوند، کار نبرد با ویروس بسیار دشوار می‌شود.

از نظر او، این افراد به دلیل فقر و مشکلات اقتصادی، بدون رعایت موارد بهداشتی، در فاصله‌ی بسیار اندک از یک‌دیگر زنده‌گی می‌کنند. این خودش خطر انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر را افزایش داده است.

عبدالشکور حیدری، رییس صحت عامه نیمروز، مانند اعضای شورای ولایتی، نگران گسترش ویروس کرونا بین معتادان خیابانی در شهر زرنج است. او در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح هشدار می‌دهد، که مبتلا شدن معتادان به کرونا، می‌تواند سبب گسترش آن در سطح شهر شود.

از جانب دیگر، سیدخلیل کاظمی، رییس شفاخانه درمان معتادان مواد مخدر نیمروز، می‌گوید تاکنون موارد مثبت کرونا، در معتادان خیابانی ثبت نشده است. به گفته‌ی او، برای جلوگیری از گسترش ویروس میان معتادان، روند جمع‌آوری آنان از چند روز پیش آغاز شده است.

افزایش بهای مواد خوراکی و دارو، روند امدادرسانی به معتادان خیابانی را دشوار کرده، قرار است حدود ۵۰۰ معتاد بی‌سرپناه، از خیابان‌های شهر جمع‌آوری و در یک مرکز ویژه اسکان داده شوند.

برنامه‌ای که مقام‌های محلی نیمروز قصد اجرای آن را دارند چنین است، که ابتدا تمام معتادان خیابانی بررسی ‌می‌شوند، معتادان بومی به خانواده‌های‌شان تحویل ‌می‌شوند و معتادان غیربومی، با همکاری ریاست ترانسپورت، به ولایت‌های‌شان فرستاده ‌می‌شوند.

نیمروز را دریابید

در حالی که نگرانی از گسترش ویروس میان معتادان مواد مخدر پابرجاست، شمار مبتلایان کویید-۱۹ در نیمروز، روبه‌افزایش است. آخرین آمار نشان می‌دهد، تعداد مبتلایان از مرز ۳۰ نفر گذشته است.

در نیمروز تا کنون بیش‌تر از ۲۰۰ نمونه‌ی مشکوک گرفته شده است که از این میان، حدود ۱۷۰ نفر آزمایش‌شان منفی بوده است. از نظر مقام‌های بهداشتی ویروس وارد چرخه‌ی اجتماعی شده و بی‌پروایی مردم به قرنطین‌، خطر گسترش آن را افزایش داده است.

شفاخانه قرنطین و درمان بیماران کرونا با ظرفیت ۱۰۰ بستر در این ولایت ایجاد شد، اما نیاز فوری به دستگاه‌ «ونتلاتور»، برای درمان بیمارانی که وضعیت‌شان وخیم است، وجود دارد.

حکومت مرکزی برای جمع‌آوری معتادان خیابانی، ۱۲ میلیون افغانی اختصاص داده است، اما این پول در مقایسه با چهار هزار معتاد، ناچیز است.

اعضای شورای ولایتی و مقام‌های صحت عامه نیمروز، از حکومت می‌خواهند، بودجه مبارزه با کرونا را افزایش دهد و برای جلوگیری از گسترش ویروس میان معتادان مواد مخدر، آزمایشگاه کرونا را در این ولایت ایجاد کند.

در اوضاعی که کم‌بود بودجه و امکانات روند مهار کرونا را دشوار کرده، حضور هزاران معتاد خیابانی و خطر گسترش ویروس کرونا از سوی آنان، بار نبرد با کویید-۱۹ را بر دوش مسوولان محلی نیمروز سنگین‌ و راه‌ مقابله با آن را دشوارتر کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن