سایه‌ی کرونا بر ترانسپورت هوایی؛ پروازهای بین‌المللی تنها به سه کشور از سر گرفته شده است

عبدالاحمد حسینی

اداره هوانوردی ملکی از آغاز پروازهای بین‌المللی به برخی از کشورهای آسیایی خبر می‌دهد. مسوولان در این اداره می‌گویند که پس از کاهش شیوع ویروی کرونا و رفع قرنطین، پروازهای بین‌المللی به کشورهای ایران،‌ پاکستان و امارات متحده عربی از سر گرفته شده است. مسوولان اداره هوا‌نوردی ملکی اما می‌افزایند که پروازهای بین‌المللی به سایر کشورهای آسیایی به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف است و تنها در موارد استنثایی برخی پروازها صورت می‌گیرد. پرواز بین‌المللی با شیوع ویروس کرونا در کشور و گسترش آن در جهان در اکثر کشورها متوقف شد.

با شیوع ویروس کرونا در جهان و تطبیق طرح قرنطین در کشورها،‌ پروازهای بین‌المللی از افغانستان به تمامی کشورهای آسیایی و‌ عربی متوقف بود. سرانجام پس از کاهش شیوع این ویروس و آزاد شدن محدودیت‌ها، پروازها در برخی از این کشورها از سر گرفته شده است. جواد اخلاقی، معاون سخنگوی اداره هوانوردی ملکی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که به تازه‌گی پروازهای بین‌المللی به کشورهای «ایران، پاکستان و امارات متحده عربی» از سر گرفته شده و پروازها به گونه‌ی عادی در این کشورها جریان دارد. به گفته وی، در حال حاضر روزانه در حدود ۴ الی ۵ پرواز اجرا می‌شود.

در کنار این وی خاطر‌نشان کرد که پروازهای انتقال کالاهای تجارتی همانند پروازهای مسافربری قطع نشده و روند عادی‌اش را طی کرده است. او گفت که هم اکنون پروازهای کاری در اکثر کشورها جریان دارد و بدون کدام وقفه کالاهای تجاری را به کشورهای آسیایی و عربی انتقال می‌دهند.

از سوی دیگر وی تصریح کرد که شماری از کشورها هنوزهم به دلیل شیوع ویروس کرونا، پروازهای‌شان در افغانستان را از سر نگرفته‌اند. او گفت که کشورهای چین، هند، عربستان سعودی، تاجیکستان،‌ روسیه،‌ اوزبیکستان، ترکیه‌ و قطر از جمله کشورهایی‌اند که به دلیل شیوع ویروس کرونا پروازها‌ی‌شان را از سر نگرفته‌اند. او اما بیان داشت که در بعضی حالت‌های استثنایی و با توافق وزارت‌ خارجه، در این کشورها پرواز صورت می‌گیرد. او گفت: «مثلاً در هند برخی پروازهای استثنایی صورت می‌گیرد. هند به مریضان اجازه سفر را می‌دهد و همین‌طور افغان‌هایی که در کشورهای دیگر گیر مانده‌اند، براساس توافق وزارت خارجه هفته‌ای یک پرواز صورت می‌گیرد و افغان‌های گیرمانده از این کشورها را به کشور برمی‌گرداند.»

پیش از این اداره هوانوردی ملکی گفته بود که برای از‌سرگیری پروازها و فعالیت شرکت‌های هوایی، دو کار‌شیوه ترتیب کرده است. این اداره تصریح کرده بود که این کار‌شیوه‌ها براساس رهنمودهای انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی (آیاتا)، سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی (ایکاو) و رعایت توصیه‌های صحی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تهیه شده و اداره هوانوردی ملکی برای اجرای آن آماده است.

اکنون معاون سخنگوی اداره هوانوردی ملکی می‌گوید که این کارشیوه‌ها عملی می‌شود و کسانی‌ که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، باید آزمایش (PCR) را در شفاخانه‌هایی که وزارت صحت عامه اجازه چنین آزمایش‌ها را به آن‌ها داده‌ است، بدهند. او گفت: «مسافران باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز آزمایش پی‌سی‌آر یا تست کرونا را در یکی از شفاخانه‌ها بدهند و برای اجازه پرواز باید چنین تست را داشته باشند.» این در حالی است که بدون داشتن نتیجه‌ی آزمایش، اجازه‌ی پرواز‌ به مسافران داده نمی‌شود.

از جانب دیگر، معاون سخنگوی اداره هوانوردی ملکی تصریح کرد که با انتشار ویروس کرونا، وضع اقتصای سیر نزولی داشته و اداره هوانوردی ملکی نیز از این امر مستثنا نبوده است. او گفت که به دلیل متوقف بودن پروازها شرکت‌های هوایی دچار کسری عواید شده‌ و خسارات هنگفت مالی را متقبل شده‌اند. پیش‌تر اداره هوانوردی ملکی تصریح کرده بود که این اداره مبلغ هنگفتی را بابت اخذ فیس ماهوار از شرکت‌های هوایی و مستاجران دریافت می‌کرد که به خزانه ملی واریز می‌شد، اما از آغاز شیوع ویروس کرونا الی اخیر ماه جون سال جاری حدود ۴۰ میلیون دالر امریکایی کسری عایداتی داشته‌ است. هم‌چنان این اداره افزوده بود که عواید نیمه اول سال مالی ۱۳۹۹ این اداره، در مقایسه با زمان مشابه در سال ۱۳۹۷ ده میلیون دالر و در سال ۱۳۹۸ حدود ۴ میلیون دالر کسری داشته است. به همین ترتیب شرکت‌های هوایی داخلی «کام‌ایر» و «آریانا» در اثر بحران ویروس کرونا و متوقف شدن پروازها بیش از ۳۰ میلیون دالر زیان دیده‌اند.

گفتنی است که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در پنجم حوت سال گذشته در ولایت هرات به ثبت رسید. فرد مبتلا به این ویروس از ایران به کشور بازگشته بود. پس از آن، این ویروس به سراسر کشور گسترش یافت و طبق آمار رسمی وزارت صحت عامه، تاکنون بیش از ۳۸ هزار نفر را مصاب کرده است. از این میان بیش از ۲۹هزار بهبود یافته و بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن دیگر جان باخته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن