سنگینی سایه کرونا؛ تکلیف تجلیل از عید فطر هنوز روشن نیست

حسیب بهش

هم‌زمان با افزایش آمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور، تکلیف تجلیل عید فطر هنوز مشخص نشده است. شماری از آگاهان صحی از مردم خواسته‌اند که عید را در خانه‌های‌شان تجلیل و از رفتن به خانه‌های دیگران خودداری کنند. به باور داکتران، رفت‌وآمدها در روز عید می‌تواند گردش اجتماعی ویروس کرونا را سرعت بخشیده که در نتیجه افراد بیش‌تری به آن مصاب شوند. برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی حتا برای دوستان‌شان خط و نشان کشیده و گفته‌اند که در روزهای عید مهمان نمی‌پذیرند. وزارت حج اوقاف اما تصریح می‌کند که این وزارت رهنمودی پیرامون چگونه‌گی تجلیل از عید فطر را در روزهای آینده همه‌گانی خواهد کرد. این در حالی است که عربستان سعودی، عراق و فلسطین از سخت‌تر شدن شرایط قرنطین در جریان روزهای عید خبر داده‌اند. نگرانی‌ها از تجلیل عید در جریان بحران کرونا در حالی افزایش یافته که مبتلایان کرونا در کشور مرز هفت هزار نفر را رد کرده است.

تجلیل از عید فطر و برگزاری نماز آن به دلیل شیوع ویروس کرونا در‌ هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. هر چند وزارت صحت عامه پیش‌تر به فاصله‌گیری اجتماعی میان شهروندان تأکید کرده و از مردم خواسته که از هر نوع تجمّعات خودداری کنند، اما بیش‌تر شهروندان تا هنوز این توصیه‌ها را نادیده گرفته‌اند. در همین حال، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با به راه انداختن کارزاری با هشتگ «#امسال_عید_برگزار_نمی‌کنیم» از مردم خواسته‌اند که به دلیل بلند بودن خطرهای ابتلای به ویروس کرونا در جریان این روزها، از رفتن به خانه‌های یک‌دیگر بپرهیزند و پول لباس‌شان را نیز به نیازمندان کمک کنند. همایون آرزویی، یکی از داکتران در صفحه فیس‌بوکش از کاربران خواسته که از حضور فزیکی و گشت‌وگذار در روز عید خودداری کرده و تجلیل از عید را به صفحات مجازی محدود سازند. وی هم‌چنان از دوستانش خواسته که از خرید میوه خشک و شیرینی باب که قابلیت ضدعفونی شدن را ندارند، خودداری کنند.

شعیب راسخ، یکی از کاربران فیس‌بوک گفته است که عید تنها با خانواده خود تجلیل می‌کنند و به دیگران نیز توصیه کرده است که در خانه‌های‌ِ‌شان بمانند. وی نوشته است که با گرفتن میوه خشک از میوه‌دانی‌ها، ویروس احتمالی به سایر آن سرایت می‌کند و هیچ راه‌کاری برای ضدعفونی کردن آن وجود ندارد. سیدعباس ترابی، دیگر شهروند افغان نیز به کارزارهای محدود کردن تجلیل از عید پیوسته و گفته است که در نظر گرفتن هشدارهای صحی در روزهای عید ارجحیت دارد و مبادا که عید مسلمانان به دلیل بی‌توجهی به روزهای غم‌انگیزی بدل شود. وی گفته است که برخی از مردم توانایی خرید میوه را ندارند و از کاربران خواسته که بهتر است از خرید میوه خودداری کرده و عید را برای سال‌های آینده بگذارند.

این کارزار به شکل گسترده‌ای در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود. شماری از کاربران حتا برای مهمانان‌شان خط نشان کشیده‌اند. کنشکا نصیری، یکی از کاربران فیس‌بوک در صفحه‌اش نوشته است که مهمان نمی‌پذیرد و از دوستانش خواسته که سرگردان نشوند. وی نوشته است: «به اطلاع تمام دوستان، اقارب و همسایه‌ها رسانیده می‌شود برای حفظ سلامتی خانواده‌ها امسال عید را در خانه (قرنطین) تجلیل می‌کنیم و مهمان نمی‌پذیریم. امید کسی سرگردان نشود.» مسیح‌الله حق‌جو، دیگر کاربر فیس‌بوک با عین پُست به دوستانش آگاهی داده است که در روزهای عید در خانه بمانند. این در حالی است که بازارهای فروش میوه خشک در کشور هم‌چنان گرم است و مردم با شکستن قرنطین، برای خرید لباس و میوه‌ی عیدی‌شان به بازارهای رجوع کرده‌اند.

در همین حال، مسوولان صحی نیز هشدار داده‌اند که گشت‌وگذارها در روز عید می‌تواند زمینه نشر ویروس کرونا در خانواده‌ها را فراهم کند. خوشحال نبی‌زاده، رییس صحت عامه کابل با نشر توصیه یکی از پژوهش‌گران اسلامی، گفته است که بر اساس دستور مراجع معتبر فقهی و به منظور حفظ جان خود و دیگران، شهریان از گشت‌وگذار در روز عید بپرهیزند و از علمای دین خواسته که به نمازگزاران‌شان برگزاری نماز در خانه را تفهیم کند. پیش‌تر، ریاست صحت عامه هرات با نشر یک اعلامیه‌ای از باشنده‌گان آن ولایت خواسته بودند که از دیدوبازدید و گشتن خانه به خانه در جریان روزهای عید به دلیل بحران کرونا خودداری کنند. این ریاست هشدار داده بود که گذاشتن میوه خشک در سفره عیدی به دلیل احتمال تماس افراد مبتلا به کرونا نیز خطرناک است.

مسوولان در وزارت ارشاد، حج و اوقاف اما می‌گویند که این وزارت به زودی رهنمودی را در مورد تجلیل از عید نشر می‌کند. فضل‌محمد حسینی، سخنگوی این وزارت گفت که توصیه‌های وزارت ارشاد، حج و اوقات در روزهای آینده از طریق رسانه‌ها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. کارزارها برای جلوگیری از تجلیل عید در حالی به راه افتاده که برخی از کشورهای اسلامی از سخت شدن قرنطین در جریان عید پرده برداشته‌اند. عربستان سعودی به تازه‌گی اعلام کرده است که این کشور قرنطین را از روز اول تا سوم عید سخت‌تر می‌کند. هم‌زمان با این، عراق و فلسطین نیز به این روند پیوسته‌اند و انتظار می‌‌رود که سایر کشورهای اسلامی نیز قرنطین کامل را در جریان روزهای عید وضع کنند. این کشورها پیش از این بیش‌تر مناسک اسلامی، از جمله حج را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

گفتنی است که آمارهای ابتلا به ویروس کرونا در کشور رو به افزایش است. وزارت صحت عامه روز سه‌شنبه، ۲۹ ثور اعلام کرد که ۵۸۱ تن از شهروندان کشور در جریان یک شبانه روز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بر اساس آمارهای مجموعی این وزارت که روز گذشته نشر شد، هفت هزار و ۶۵۳ تن تا پایان روز گذشته در کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این میان، ۸۵۰ صحت‌یاب شده و ۱۷۸ تن دیگر نیز جان باخته‌اند. گفتنی است که کابل، هرات، قندهار، بلخ و ننگرهار ولایاتی‌اند که بیش‌ترین مورد مثبت کرونا در آن ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن