کرونا هم‌چنان در حال اوج‌گیری، ادعای مرگ‌ومیر روزانه ۳۰ بیمار در هرات

محمدحسین نیک‌خواه

یک عضو شورای ولایتی هرات ادعا دارد، یافته‌های او نشان می‌دهد، روزانه دست‌کم بین ۳۰ تا ۴۰ تن به دلیل بیماری کووید-۱۹ در شهر و ولسوالی‌های این ولایت، جان می‌دهند و آمار ارایه شده از سوی صحت عامه، غیرواقعی است.

ریاست مبارزه با کرونا در هرات، می‌پذیرد که طی روزهای اخیر، روزانه ۳۰ مورد فوتی در این شهر ثبت شده است، اما از دید این نهاد، تنها افرادی که آزمایش شده باشند، در فهرست قربانیان کرونا، ثبت می‌شوند.

آمار رسمی ریاست صحت عامه هرات نشان می‌دهد، طی ۱۴ روز گذشته ۳۱ تن به دلیل بیماری کووید-۱۹ جان‌باخته‌اند، اما آگاهان امور پزشکی باور دارند، شمار قربانیان، تفاوت زیادی با آمار رسمی دارد.

از نظر فعالان مدنی، کم‌بود امکانات برای آزمایش، بزرگ‌ترین مشکل سکتور صحت در مهار بیماری کووید-۱۹ است و همین مسأله، سبب تفاوت میان آمار رسمی و آمار غیررسمی شده است.

آمار رسمی کرونا غیرواقعی است

از زمان ثبت نخستین مورد مثبت بیماری کووید-۱۹ در هرات، حدود چهار ماه می‌گذرد، در این مدت بر اساس آمار رسمی حکومت، ۶۶ تن به دلیل ابتلا به این بیماری جان‌باخته‌اند. برخی از اعضای «ستاد مبارزه با کرونا» در هرات باور دارند، شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر، خیلی بیش‌تر از آماری است که از سوی صحت عامه همه‌گانی می‌شود.

داکتر نوراحمد حیدری، عضو ستاد مبارزه با کرونا و عضو شورای ولایتی هرات، در صحبت با ۸صبح می‌گوید تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا، در حال افزایش است. به گفته‌ی او، ظرفیت آزمایش کرونا، در هرات اندک است و میزان تلفات واقعی، با آمار رسمی تفاوت زیادی دارد.

وی می‌افزاید، بر اساس گزارش‌های مردمی و یافته‌های خودش، در شهر و ولسوالی‌های هرات، روزانه ۳۰ تا ۴۰ تن به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان‌های‌شان را از دست می‌دهند، اما حکومت آمار افرادی که خارج از شفاخانه‌ها فوت می‌شوند را ندارد.

آقای حیدری توضیح می‌دهد که شمار زیادی از بیماران کووید-۱۹ خارج از شفاخانه‌های دولتی، در خانه‌ها و مراکز درمانی غیردولتی فوت می‌شوند، اما ریاست صحت عامه تنها آمار افرادی را به عنوان فوتی‌های کرونا ارایه می‌کند که در شفاخانه‌های اختصاصی این بیماری جان باخته‌اند.

آگاهان امور پزشکی نیز باور دارند، جان‌باختن روزانه ۳۰ تا ۴۰ تن به دلیل ابتلا به کرونا در هرات، واقعیت دارد و با افزایش چشم‌گیر افراد آلوده به ویروس و اوج گرفتن بیماری، ممکن تعداد قربانیان از این هم بیش‌تر باشد.

هشدار پزشکان از پی‌آمدهای خطرناک پنهان‌کاری حکومت

برخی اعضای اتحادیه داکتران هرات باور دارند، آمار رسمی ارایه شده از سوی صحت عامه در پیوند به مبتلایان و قربانیان کرونا، غیرواقعی است. داکتر نثاراحمد مصدق، رییس این اتحادیه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید شمار زیادی از بیماران با نشانه‌های کرونا، خارج از شفاخانه‌ها فوت می‌شوند و حکومت در مورد آنان آمار درستی ندارد.

او می‌افزاید، طی روزهای اخیر، دست‌کم دو عضو فامیل و ۱۲ تن از دوستانش، به دلیل بیماری کووید-۱۹ خارج از شفاخانه‌ جان‌باخته و از سوی اعضای فامیل‌شان دفن شدند، اما مرگ آنان در میان قربانیان کرونا، ثبت نشده است.

آقای مصدق هشدار می‌دهد، پنهان‌کاری حکومت و نهادهای صحی در ارایه‌ی آمار واقعی قربانیان کرونا، می‌تواند پی‌آمدهای خطرناکی به دنبال داشته باشد و با گسترش بیماری، کار به جایی برسد که دیگر حکومت محلی هرات و حکومت مرکزی نتوانند همه‌گیری ویروس را کنترل کنند.

از جانب دیگر، اعضای «مجمع عمومی مبارزه با کرونا در هرات» باور دارند، به دلیل کم‌بود امکانات برای آزمایش، احتمال دارد آمار رسمی در مقایسه با آمار غیررسمی، تفاوت داشته باشد.

عبدالقدیر صالحی، عضو این مجمع، در صحبت با ۸صبح می‌گوید که مردم هنوز هم کرونا را جدی نگرفته‌اند و با وجود افزایش چشم‌گیر مبتلایان و مرگ‌ومیر، بازهم موارد بهداشتی رعایت نمی‌‌شود.

آمار رسمی طی ۱۴ روز اخیر

آمار رسمی ارایه شده از سوی ریاست صحت عامه هرات نشان می‌دهد، طی ۱۴ روز گذشته از تاریخ پنجم تا هژدهم جوزای سال روان، ۳۱ تن به دلیل بیماری کووید-۱۹ در این ولایت جان‌باخته است.

داکتر زمری حصین، رییس مبارزه با کرونا در هرات، به ۸صبح می‌گوید در جریان روزهای اخیر، هر ۲۴ ساعت حدود ۲۰ تا ۳۰ تن از ساکنان هرات فوت کرده‌اند، اما از دید این نهاد، همه‌ی فوتی‌ها کرونایی نیستند و تنها افرادی که آزمایش‌شان مثبت باشد، در فهرست فوتی‌ها ثبت می‌شوند.

وی می‌افزاید، در برخی موارد که بیماران برای درمان به شفاخانه‌های اختصاصی کرونا انتقال می‌یابند و در این مراکز پس از بستری‌شدن جان می‌دهند، باوجود فوت‌شدن در شفاخانه‌، بدون انجام آزمایش، در فهرست فوتی‌های کرونا ثبت نمی‌‌شوند.

مقایسه‌ی آمار رسمی حکومت و آماری که برخی اعضای «ستاد مبارزه با کرونا» ارایه می‌کنند، تفاوت زیادی را آشکار می‌کند و اگر آمار صحت عامه غیرواقعی و آمار منابع دیگر واقعیت باشد، شمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، خیلی بیش‌تر از آمار رسمی صحت عامه است.

آمار ریاست صحت عامه هرات، هر ۲۴ ساعت یک‌بار، از سوی این نهاد نشر می‌شود و بررسی آن‌ها نشان می‌دهد، از میان نزدیک به دو هزار بیمار جدید که طی ۱۴ روز گذشته به شمار مبتلایان اضافه شده‌اند، ۳۱ تن جان باخته‌اند که با این حساب، میزان مرگ‌ومیر مبتلایان حدود ۱.۵ درصد است.

دکمه بازگشت به بالا