کرونا در افغانستان – خبرهای لحظه به لحظه – سه‌شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دیروز نخستین واقعه کرونا در افغانستان رسما توسط وزیر صحت عامه افغانستان تائید شد و افغانستان شامل کشورهایی شد که واقعه مثبت کرونا در آن به ثبت رسیده است. روزنامه ۸صبح خبرهای مربوط به کرونا را به صورت لحظه به لحظه منتشر می‌کند.


۱۱:۰۰ سه‌شنبه‌شب: به دنبال ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات، دولت افغانستان شام امروز سه‌شنبه، ششم حوت، جلسه‌ی‌ فوق‌العاده‌‌ای را به ریاست محمداشرف غنی تشکیل داد. محمداشرف غنی در این جلسه به وزارت مالیه دستور داده است که ۱۵ میلیون دالر را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در اختیار وزارت صحت عامه قرار دهد. رییس جمهور غنی هم‌چنان از وزارت مالیه خواسته است که ۱۰ میلیون پول ریزرفی دیگر را نیز برای مقابله با ویروس کرونا تخصیص دهد.

۸صبح، کابل: به دنبال ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات، دولت افغانستان شام امروز سه‌شنبه، ششم حوت، جلسه‌…

Gepostet von ‎روزنامه هشت صبح‎ am Dienstag, 25. Februar 2020

معاون وزیر صحت ایران به کرونا مبتلا شد.


۴:۳۰ پس از چاشت: فردی که به گمان مبتلا شدن به ویروس کرونا در شفاخانه‌ی ولایتی غور قرنطین شده بود، فرار کرده است. مقام‌ها در ولایت غور با تأیید این رویداد می‌گویند که این مرد ۳۵ ساله بامداد روز سه‌شنبه ششم حوت در شفاخانه‌ی ولایتی غور بستری شد، اما حوالی ساعت یک‌ونیم چاشت فرار کرده است. داکتر فضل‌الحق فرجاد، سرطبیب شفاخانه‌ی ولایتی غور در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید در پی درگیری وابسته‌گان این فرد با کارمندان شفاخانه او موفق به فرار شده است. این فرد پیش از این سابقه‌ی سفر به کشور ایران را داشت و مشکوک به ویروس کرونا بود. با این حال مقام‌های ریاست صحت عامه غور تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند. از محل بودوباش این فرد اطلاع دقیقی در دست نیست و مقام‌های محلی غور در جست‌وجوی او برآمده‌اند. پیش از این خبری در مورد فرار یک مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات نیز نشر شده بود، اما از سوی وزارت صحت عامه کشور رد شد.

مرد مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ی ولایتی غور فرار کرد


۳:۲۹ پس از چاشت: عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات به روزنامه ۸صبح گفته است که معاینات چهار مورد مشکوک به کرونا در هرات منفی بوده است. به گفته آقای تمنا، معاینات این افراد مشکوک به کرونا دیروز به مرکز کشور ارسال شده بود. تا اکنون تنها یک واقعه مثبت کرونا در افغانستان به ثبت رسیده است. این فرد از شهر قم ایران به هرات بازگشته بود.

وزارت صحت عامه نیز این موضوع را تأیید کرده است.

اطلاعیه!نمونه های معاینات هفت واقعه مشکوک به ویروس کرونا که از ولایت هرات برای تشخیص به لابراتوارهای مرکزی کابل فرستاده…

Gepostet von Ministry of Public Health of Afghanistan am Dienstag, 25. Februar 2020

۳:۱۶ پس از چاشت: «قرنطین خانه‌گی» دو نفر مشکوک به کرونا در فراه

عبدالجبار شایق، رییس صحت عامه ولایت فراه به روزنامه ۸صبح می‌گوید روز گذشته دو نفر که گمان می‌رفت به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، در خانه‌های‌شان قرنطین شدند. آقای شایق می‌گوید که این دو نفر از دکان‌داران بازار مشترک افغانستان-ایران در بندر شیخ ابونصر فراهی هستند و بنا بر رفت‌وآمد اتباع ایرانی در این منطقه، کارمندان صحی در محل هر دو نفر را قرنطین کردند. فراه یکی از ولایت‌های مرزی افغانستان با ایران است. وی تصریح می‌کند که حال هر دو نفر امروز بهبود یافته‌اند، اما اگر علایم مشخصی از ویروس کرونا در آنان مشاهده شد، نمونه‌های خون‌شان به لابراتوار مرکزی جهت تشخیص فرستاده می‌شود. رییس صحت فراه می‌افزاید که فعلا این موضوع قابل نگرانی نیست و تدابیر لازم برای کنترل کرونا در این ولایت گرفته شده است.


۱۲:۳۰ چاشت: امروز سه‌شنبه، ۶ حوت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهر ساوه ایران اعلام کرد که نتیجه نهایی آزمایش کروناویروس روی دو بیمار تازه فوت شده در این شهر مثبت بوده است. به این ترتیب، شمار قربانیان این ویروس در ایران به چهارده نفر رسیده که پس از چین، بالاترین تعداد در جهان است.


فیصل کریمی استاد دانشکده خبرنگاری دانشگاه هرات در مقاله‌ای برای ۸صبح نوشته است:

در چنین شرایطی که کرونا در افغانستان شیوع یافته، باید مرجعیت اطلاع‌رسانی به وزارت صحت عامه و یا کمیته مدیریت ویروس کرونا داده شود. متأسفانه راهبرد مدیریت ارتباطات بحران در میان مسوولان و نهادهای دولتی افغانستان در بسا موارد سکوت است و تا مجبور نشوند، پاسخگویی به موقع و شفاف ندارند. بنابراین وزارت صحت عامه باید با تشکیل میز ارتباطات بحران، دقیق‌ترین، معتبرترین و کامل‎ترین اطلاعات را به گونه‌ی سریع در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار دهد. در این صورت، مردم برای گرفتن اطلاعات و دریافت خبرهای مورد نیازشان به منابع غیررسمی  و جای‌گزین مراجعه نخواهند کرد. از سوی دیگر در راهبرد اطلاع‌رسانی از شیوع ویروس کرونا، حکومت افغانستان باید یکی دو سخنگو بیش‌تر نداشته باشد تا از چندگانه‌گی، تضاد و تعارض در اطلاع‌رسانی و خبرها جلوگیری شود.

اطلاع‌رسانی از ویروس کرونا چگونه باید باشد؟


۱۲:۱۵ چاشت: یک مقام صحی در ولایت غور به روزنامه ۸صبح گفته که نخستین واقعه مشکوک کرونا در ولایت غربی غور به ثبت رسیده است. این بیمار شدیدا تحت مراقبت قرار گرفته و معاینات وی برای تثبیت، قرار است به کابل ارسال شود.این فرد به تازه‌گی از ایران به ولایت غور سفر کرده است.

۱۱:۰۰ پیش از چاشت: تازه‌ترین آمار واقعات کرونا بر اساس کشورها تا ساعت ۱۱ امروز

آمار جهانی تا ساعت ۱۱ امروز به وقت افغانستان
شماره نام کشور (مکان) تعداد مبتلایان واقعات فوتی
 

۱

 

چین

 

۷۷,۶۵۸

 

۲,۶۶۳

 

۲

 

کوریای جنوبی

 

۸۹۳

 

۸

 

۳

 

کشتی Diamond Princess

 

۶۹۱

 

۴

 

۴

 

ایتالیا

 

۲۲۹

 

۷

 

۵

 

جاپان

 

۱۵۹

۱
 

۶

 

سنگاپور

 

۹۰

۰
 

۷

 

هانگ‌کانک

 

۸۱

۲
 

۸

 

ایالات متحده

 

۵۳

۰
 

۹

 

ایران

 

۴۷

۱۴
 

۱۰

 

تایلند

 

۳۷

۰
 

۱۱

 

تایوان

 

۳۱

۱
 

۱۲

 

استرالیا

 

۲۳

۰
 

۱۳

 

مالزی

 

۲۲

۰
 

۱۴

 

آلمان

 

۱۶

۰
 

۱۵

 

ویتنام

 

۱۶

۰
 

۱۶

 

امارات متحده عربی

 

۱۳

۰
 

۱۷

 

انگلستان

 

۱۳

۰
 

۱۸

 

فرانسه

 

۱۲

۱
 

۱۹

 

ماکائو

 

۱۰

۰
 

۲۰

 

کانادا

 

۱۰

۰
 

۲۱

 

فیلیپین

 

۳

۱
 

۲۲

 

هند

 

۳

۰
 

۲۳

 

کویت

 

۳

۰
 

۲۴

 

اسپانیا

 

۳

۰
 

۲۵

 

عمان

 

۲

۰
 

۲۶

 

روسیه

 

۲

۰
 

۲۷

 

افغانستان

 

۱

۰
 

۲۸

 

بحرین

 

۱

۰
 

۲۹

 

بلژیک

 

۱

۰
 

۳۰

 

کمبودیا (کامبوج)

 

۱

۰
 

۳۱

 

مصر

 

۱

۰
 

۳۲

 

فنلاند

 

۱

۰
 

۳۳

 

اسرائیل

 

۱

۰
 

۳۴

 

لبنان

 

۱

۰
 

۳۵

 

نیپال

 

۱

۰
 

۳۶

 

سریلانکا

 

۱

۰
 

۳۷

 

سویدن

 

۱

۰

۱۰:۱۰ پیش از چاشت: خبرنگاران محلی در هرات گزارش داده‌اند که ترکمنستان لحظاتی قبل مرز خود با افغانستان از بندر تورغندی را مسدود ساخت. منابع خبری می‌گویند: این مرز بدون اطلاع به جانب افغانستان به روی رفت‌وآمد مسافرین و ترانزیت دو طرف بسته شده است.

گفته می‌شود که ترکمنستان گذرگاه مرزی تورغندی در مرز با هرات را مسدود ساخته است.

۱۰:۰۰ پیش از چاشت: مسوولان محلی در هرات می‌گویند که باز شدن مجدد مرز میان افغانستان و ایران می‌تواند «فاجعه‌بار» تمام شود. لحظاتی پیش شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که مرز میان افغانستان و ایران را مجددا باز می‌کند. داکتر عبدالحکیم تمنا رئیس صحت عامه هرات در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید: با آن‌که مسوولان صحی از مشکلات جدی شهروندان کشور و تبعات اقتصادی مسدودیت مرز آگاه‌اند، اما باز بودن مرز از دید صحی می‌تواند «فاجعه‌بار» باشد.

تمنا: باز شدن مرز به لحاظ صحی می‌تواند، فاجعه‌بار باشد.

۹:۵۵۰ پیش از چاشت: سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید که در حال حاضر مرزهای افغانستان با ایران به روی رفت‌وآمد باز است و مردم می‌توانند با رعایت تدابیر صحی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ایران رفت‌وآمد کنند. جاوید فیصل، روز سه‌شنبه، ششم حوت، در توییتی نوشت که براساس فیصله کمیته کاری ویروس کرونا، روند مسافرت به ایران طبق رهنمایی سازمان صحی جهان، اجرای اقدامات پیش‌گیرانه وزارت صحت عامه و با تفاهم وزارت امور خارجه، ادامه می‌یابد.

در این مورد بیشتر بخوانید:

سخنگوی شورای امنیت ملی: در حال حاضر مرزهای افغانستان با ایران به روی رفت‌وآمد باز است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن