خطر کرونا جدی‌تر از همیشه؛ وزارت صحت از فاجعه انسانی هشدار می‌دهد

محمدحسین نیک‌خواه

به دنبال افزایش واقعات مثبت و تلفات ناشی از بیماری کووید-۱۹ در برخی ولایت‌های کشور، وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که اگر مردم موارد بهداشتی را مراعات نکنند، احتمال وقوع فاجعه انسانی در افغانستان وجود دارد. براساس معلومات مقام‌های وزارت صحت عامه، نوع جهش‌یافته (ویروس انگلیسی) در شماری از ولایت‌های کشور به شمول کابل مشاهده شده و وزارت‌های حج و اوقاف و انکشاف دهات، در هماهنگی با وزارت صحت عامه، برنامه آگاهی‌دهی عمومی به مردم را آغاز کرده‌اند. در پی افزایش وحشت‌ناک مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در هند، بسیاری از کشورها محدودیت‌های تازه‌ای برای مهار ویروس اجرایی کرده‌اند. ایران نیز تمامی مرزهای مشترک خود با افغانستان را به روی ورود شهروندان افغانستان مسدود کرده است. آگاهان امور صحی از کم‌توجهی وزارت صحت عامه و بی‌پروایی مردم در برابر ویروس کرونا، نگران هستند و باور دارند که جنگ و مشکلات امنیتی در افغانستان سبب شده تا مردم کم‌تر به مسایل بهداشتی توجه کنند و ترسی از بیماری کووید-۱۹ نداشته باشند.

هشدار وزارت صحت عامه

آمار وزارت صحت عامه کشور نشان می‌دهد که در جریان دست‌کم دو هفته اخیر، شمار واقعات مثبت و تلفات ناشی از بیماری کووید-۱۹ افزایش یافته است. دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح از اقدامات این نهاد برای مهار ویروس کرونا خبر می‌دهد. وزارت صحت عامه برنامه‌ مشترک آگاهی‌دهی را در هماهنگی با وزارت‌های حج و اوقاف و انکشاف دهات آغاز کرده‌ که در  آن عالمان دین از طریق مساجد و ارباب‌ روستاها در مناطق دوردست و ولسوالی‌ها، در پیوند به تهدید «موج سوم» ویروس کرونا آگاهی‌دهی می‌کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که اگر مردم مسایل بهداشتی را مراعات نکنند، احتمال وقوع «فاجعه انسانی» ناشی از کرونا در کشور وجود دارد. وی افزود که تاکنون حدود ۱۰۰ واقعه ویروس «جهش‌یافته انگلیسی» در ولایت‌های گوناگون به شمول کابل ثبت شده است. با این وجود، برنامه واکسیناسیون ویروس کرونا در کشور هم‌چنان جریان دارد و تمامی افرادی که سن‌شان بیش‌تر از ۱۸ سال باشد، می‌توانند واکسین کرونا را از مراکز درمانی به گونه رایگان دریافت کنند. آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در جریان شبانه‌روز گذشته، ۳۵ هزار شهروند کشور واکسین کرونا را دریافت کرده‌اند و بر‌مبنای فتوای وزارت حج و اوقاف، دریافت واکسین در ماه رمضان مشکلی ندارد و مردم می‌توانند واکسین کرونا را دریافت کنند.

کم‌توجهی حکومت و بی‌پروایی ملت

در حالی که مقام‌های وزارت صحت عامه از احتمال بروز «فاجعه انسانی» ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا هشدار می‌دهند، اما در ولایت‌های گوناگون و شهرهای بزرگ کشور مردم مسایل بهداشتی را کم‌تر رعایت می‌کنند. آگاهان امور پزشکی عقیده دارند که بی‌پروایی مردم و کم‌توجهی حکومت در مهار موج تازه ویروس کرونا، احتمال دارد پی‌آمدهای ناگواری در پی داشته باشد و میزان واقعات مثبت و تلفات جانی ناشی از بیماری کووید-۱۹ طی روزهای آینده افزایش یابد.

داکتر مهدی حدید، از آگاهان امور پزشکی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که جنگ، کشتار و ناامنی در افغانستان سبب شده تا مردم از بیماری کووید-۱۹ ترسی نداشته باشند و دغدغه اصلی آنان مسایل مرتبط با جنگ است. به گفته او، وزارت صحت عامه هم در برابر مهار موج تازه ویروس کرونا کم‌توجهی می‌کند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش ویروس در کشور عملی نکرده است. وی پافشاری دارد که نوع «جهش‌یافته ویروس» خطرناک‌تر از نوع سابق است و از جوانان و حتا کودکان هم قربانی می‌گیرد.

با این‌همه، هشدارهای وزارت صحت عامه و آگاهان امور پزشکی تأثیر چندانی بر رفتار مردم در رعایت مسایل بهداشتی نداشته و در شهرهای بزرگ کشور از ماسک، فاصله‌گیری اجتماعی و اقدامات پیش‌گیرانه برای مهار بیماری خبری نیست.

نگرانی از وضعیت ولایت‌های شرقی

هرچند در هنگام آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در کشور، نخستین واقعات مثبت آن در ولایت‌های غربی و شهر هرات ثبت شد، اما وضعیت بحرانی هند سبب شده تا این‌بار واقعات مثبت کرونا در ولایت‌های شرقی افغانستان بیش‌تر مشاهده شود. وزارت صحت عامه می‌گوید بررسی‌های این نهاد نشان می‌دهد که وضعیت ولایت‌های غرب کشور چندان نگران‌کننده نیست، اما تهدید ورود واقعات مثبت ویروس کرونا از طریق ولایت‌های شرق افغانستان وجود دارد.

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که بیش‌تر واقعات مثبت بیماری کووید-۱۹ در ولایت‌های ننگرهار، کنر و سایر ولایت‌های شرقی کشور به ثبت رسیده و این وزارت برای جلوگیری از گسترش ویروس تلاش می‌کند. آقای نظری پافشاری دارد که وضعیت کشور هند «بسیار وخیم» است و شهروندان کشور که مسایل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و در برابر ویروس کرونا بی‌پروایند، از طریق رسانه‌ها وضعیت هند را مشاهده و برای حفظ جان خود مسایل بهداشتی را رعایت کنند.

هرچند وزارت صحت عامه تأکید دارد که این نهاد در تلاش است تا تهدید موج تازه ویروس کرونا را در تمامی ولایت‌های کشور کاهش دهد، اما نگرانی اصلی مقام‌های صحی مهار واقعات مثبت بیماری کووید-۱۹ در ولایت‌های شرقی هم‌مرز با پاکستان است.

مسدود شدن مرزهای ایران با افغانستان

طی روزهای اخیر و پس از افزایش شدید تلفات ناشی از ویروس کرونا در هند، برخی کشورهای جهان اقداماتی برای مهار و جلوگیری از ورود ویروس «جهش‌یافته هندی» به کشورهای‌شان روی دست گرفته‌اند که مسدود شدن مرز ایران به روی ورود شهروندان افغانستان، از جمله آن است. مقام‌های محلی هرات می‌گویند که گذرگاه مرزی ایران به روی ورود مسافران افغانستان به خاک ایران، از روز پنج‌شنبه، نهم ثور، مسدود شده است. سیدوحید قتالی، والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که مقام‌های ایرانی مسدود شدن مرز را به آنان اطلاع داده‌اند.

به گفته او، مسافران از ایران می‌توانند وارد خاک افغانستان شوند، اما از افغانستان نمی‌توانند به ایران سفر کنند. این مقام محلی هرات افزود که در صورت افزایش تهدید کرونا، حکومت افغانستان نیز در پیوند به منع ورود مسافران از ایران، تصمیم خواهد گرفت. مقام‌های نماینده‌گی وزارت خارجه در هرات می‌گویند که منع ورود شهروندان افغانستان به خاک ایران تنها برای مسافران عادی است و راننده‌گان موترهای باربری می‌توانند به ایران سفر کنند و انتقال کالاها بدون محدودیت ادامه دارد.

با این‌همه، در پی افزایش بی‌پیشینه تلفات ناشی از بیماری کووید-۱۹ در هند و ثبت برخی واقعات جدید مثبت این بیماری در ولایت‌های شرقی افغانستان، حکومت ایران برای جلوگیری از ورود «ویروس جهش‌یافته هندی»، مرزهای خود را به روی ورود شهروندان کشور مسدود کرده است.

دکمه بازگشت به بالا