سیر کرونا در بامیان و میدان‌وردک؛ نیاز به آزمایشگاه در مناطق مرکزی

سیدحسن حسینی

با گذشت هر روز از زمان شیوع ویروس کرونا در افغانستان، سیر ویروس در گوشه‌گوشه کشور به دید می‌رسد. بامیان و میدان‌وردک، از ولایت‌های مرکزی کشور، با هم تا کنون سه نفر را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و جمعاً ۱۵۲ مورد مثبت را در خود ثبت کرده‌اند. مسوولان صحی این دو ولایت از مرکز کشور خواهان راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در مناطق مرکزی افغانستان هستند. وزارت صحت عامه اما در پاسخ، راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا را نیازمند اعتباردهی سازمان جهانی بهداشت می‌داند.

عملیات‌خانه فعال نیست

کمبود تجهیزات مورد نیاز برای مراقبت از بیماران کرونایی، نبود عملیات‌خانه مجهز جهت عملیات‌های فوری بیماران مبتلا به کرونا و نبود آزمایشگاه تشخیص کرونا در مناطق مرکزی کشور، مسوولان صحی ولایت‌های این نقطه از کشور را وادار کرده که از وزارت صحت عامه افغانستان خواهان برطرفی فوری نیازمندی‌های صحی این ولایت‌ها شوند.

بامیان از ولایت‌های مرکزی کشور در شمار ولایت‌هایی است که هنوز آمار مبتلایان به کرونا در آن رشد صعودی زیادی نداشته است. گزارش وزارت صحت عامه کشور نشان می‌دهد که تا کنون ۳۷ مورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این ولایت به ثبت رسیده که از این میان ۹ نفر بهبود یافته‌اند و فقط یک نفر جان باخته‌ است.

دکتر علی‌آقا ناصری، رییس صحت عامه ولایت بامیان، از دولت مرکزی کشور می‌خواهد که برای برطرفی نیازمندی‌های صحی این ولایت، بیش‌تر توجه شود. آقای ناصری می‌گوید که بخش رسیده‌گی به بیماران فوری کرونایی در ولایت بامیان فعال نیست. به گفته وی، وعده‌هایی از سوی مسوولان مرکزی کشور در این زمینه داده شده، اما هنوز عملی نشده است. او هم‌چنین تصریح می‌کند که نمونه‌های مشکوک برای آزمایش به لابراتوار مرکزی در پایتخت کشور فرستاده می‌شود و گاه به دلیل تراکم کاری، نتیجه آزمایش بعد از سه تا چهار روز اعلان می‌شود.

در ولایت بامیان یک مرکز بستر و درمان بیماران کرونایی با ۲۰ بستر وجود دارد، اما به گفته رییس صحت عامه این ولایت، نیاز است که حداقل یک‌صد بستر برای بیماران کووید-۱۹ مدنظر گرفته شود.

نیاز به آزمایشگاه در مناطق مرکزی

در ولایت میدان‌وردک هم مانند سایر ولایت‌های کشور، وضع مبارزه با کرونا کماکان به یک شکل دوام دارد.

بر بنیاد آمار رسمی دولت افغانستان، تا کنون ۱۱۵ نفر مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در ولایت میدان‌وردک ثبت شده که از این میان، چهار نفر بهبود یافته و دو نفر جان باخته‌اند.

دکتر محمد‌سالم اصغرخیل، رییس صحت عامه ولایت میدان‌وردک، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که بودجه ولایتی و مرکزی کشور برای مبارزه با بیماری کرونا در دسترس قرار گرفته، اما هنوز عملیات‌خانه مجهز برای بیماران کرونایی در این ولایت فعال نشده است. او تصریح می‌کند که تجهیزات مورد نیاز هم به حد کافی وجود دارد و حداقل پنج دستگاه تنفس مصنوعی برای رسیده‌گی به وضعیت بیماران فوری هم به دسترس قرار گرفته است. او اضافه می‌کند که در روزهای کنونی، نمونه‌های مورد نیاز برای بررسی و آزمایش به ولایت کابل فرستاده می‌شود و برخی مواقع کادر پزشکی و افراد مشکوک باید چند روز منتظر نتیجه آزمایش‌ها باشند. او از مسوولان دولت در مرکز کشور می‌خواهد که برای ولایت‌ها و مناطق مرکزی کشور، یک آزمایشگاه تشخیص کرونا فعال شود.

نیاز به اعتباردهی سازمان جهانی بهداشت

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید در هر ولایتی که واقعه مثبت کرونا زیادتر ثبت شده، امکانات و تجهیزات بیش‌تری مد نظر گرفته شده و در اولویت مبارزه با کرونا قرار دارد.

توحید شکوهمند، مسوول اطلاع‌رسانی وزارت صحت عامه افغانستان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که پس از ولایت‌هایی که بیش‌ترین واقعه ثبت کرونا را دارند، به ولایت‌هایی توجه شده که از نگاه ثبت میزان واقعات مثبت کرونا در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. او تصریح می‌کند که به این ترتیب تا کنون به همه ۳۴ ولایت کشور امکانات، بودجه و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا اختصاص یافته و منتقل شده است. وی اضافه می‌کند که نیازمندی‌های دیگر این ولایت‌ها هم به مرور زمان برطرف خواهد شد.

آقای شکوهمند می‌افزاید که ایجاد آزمایشگاه تشخیص کرونا نیاز به اعتباردهی سازمان جهانی بهداشت دارد و تا زمانی که این سازمان در زمینه اعتباردهی مراکز تشخیص کرونا اقدام نکند، وزارت صحت عامه افغانستان قادر به ساخت آن نیست. به گفته وی، معیارهای مورد نیاز برای ایجاد آزمایشگاه را فقط سازمان جهانی بهداشت تایید می‎‌کند.

بنا بر تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامه، تا کنون بیش از ۲۴ هزار نمونه مشکوک کرونا در افغانستان آزمایش شده که از این میان، دست‌کم هفت هزار و ۶۵۳ نفر مبتلا به بیماری کووید-۱۹ ثبت شده‌اند. آمار نشان می‌دهد که تا کنون بیش‌تر از ۸۰۰ نفر بهبودی خود را باز یافته‌ و کمی بیش‌تر از یک‌صد نفر در سراسر کشور به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن