یک‌ساله‌گی کرونا در افغانستان؛ واکسیناسیون آغاز می‌شود

محمدحسین نیک‌خواه

وزارت صحت عامه از آغاز «مرحله عملی اجرای واکسین کرونا»، یک‌ سال پس از ثبت نخستین موارد مثبت بیماری کووید-۱۹ در کشور خبر می‌دهد. منابع در این وزارت می‌گویند که به زودی از واکسین کرونا رونمایی و روند عملی تطبیق واکسین آغاز می‌شود. سال گذشته در تاریخ پنجم ماه حوت، وزارت صحت عامه کشور ثبت نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا را تأیید کرد. بر مبنای آمار رسمی وزارت صحت عامه، در جریان یک ‌سال گذشته، حدود دو هزار و ۵۰۰ بیمار کرونا در کشور جان باخته و حدود ۵۰ هزار فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند. یک ‌سال پس از ثبت نخستین واقعه مثبت کووید-۱۹ در افغانستان، افرادی که با این بیماری درگیر شدند، خاطرات تلخی از مجادله با کرونا دارند. ویروسی که زنده‌گی افراد را در سراسر جهان دگرگون کرد و تلفات جانی و زیان‌های بزرگ اقتصادی به دنبال داشت. آمار وزارت صنعت و تجارت نشان می‌دهد که به دلیل همه‌گیری کرونا، میزان تجارت در کشور حدود «۱۰ درصد» کاهش یافته است. اداره هوانوردی ملکی نیز تأکید دارد که همه‌گیری کرونا مشکلاتی را برای سکتور هوایی به میان آورده است.

آماده‌گی برای آغاز روند واکسین کرونا

منابع در وزارت صحت عامه کشور به روزنامه ۸صبح می‌گویند که احتمال دارد امروز سه‌شنبه، پنجم حوت، از واکسین کرونا در کشور رونمایی شود و مرحله عملی اجرای واکسیناسیون در سالروز ثبت نخستین واقعه مثبت کرونا در افغانستان، آغاز شود. عثمان طاهری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید واکسین کرونا که از سوی کشور هندوستان در اختیار افغانستان قرار گرفته، برای ۲۵۰ هزار شهروند کشور توزیع می‌شود و آماده‌گی‌ها برای آغاز روند عملی برنامه واکسیناسیون روی دست گرفته شده است. از میان مجموع ۲۵۰ هزار واکسین کرونا، ۱۲۰ هزار آن برای نیروهای امنیتی توزیع خواهد شد و ۱۳۰ هزار دیگر برای غیرنظامیان مطابق «برنامه اولویت‌بندی» و فرم‌هایی که در اختیار افراد قرار گرفته، توزیع خواهد شد.

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در پنجم ماه حوت سال گذشته در هرات ثبت شد

معاون سخنگوی وزارت صحت عامه می‌افزاید که از چند روز قبل فرم‌های ثبت‌ نام به افرادی که برای دریافت واکسین در اولویت هستند، از سوی وزارت صحت عامه توزیع شد و در قدم نخست قرار است کارمندان سکتور صحت، نیروهای امنیتی و فعالان رسانه‌ای واکسین کرونا را دریافت کنند. به گفته او، دو هزار بستر برای درمان بیماران در سطح کشور، یک مرکز ویژه درمان کووید-۱۹ در هر ولایت و ۱۸ آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در ۱۲ ولایت ایجاد شده و شمار آن تا دو ماه آینده به بیش‌تر از ۴۰ آزمایشگاه افزایش می‌یابد. از دید وزارت صحت عامه، «موج اول» و «موج دوم» همه‌گیری کرونا در افغانستان سپری و تمام آماده‌گی‌ها برای مهار ویروس روی دست گرفته شده است. افزون بر این، جامعه پزشکی نسبت به یک‌ سال قبل تجربه‌های خوبی برای مقابله با ویروس کرونا و درمان بیماران مبتلا به آن کسب کرده است.

تأثیرات اقتصادی کرونا

مقام‌ها در اداره هوانوردی ملکی کشور می‌گویند که سال ۱۳۹۹ خورشیدی هم‌زمان بود با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و این مسأله «دنیایی از چالش‌ها و مشکلات» را در فعالیت شرکت‌های هوایی و حمل‌ونقل هوایی به میان آورد. نعیم صالحی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که برای جلوگیری از زیان‌های مالی و به «صفر رسیدن» فعالیت شرکت‌های هوایی، دستورالعمل آغاز فعالیت شرکت‌های هوایی پس از دوره قرنطین نهایی و عملی شد.

به گفته او، پس از توقف پروازها در زمان قرنطین، بر مبنای رهنمود سازمان جهانی هوانوردی ملکی، پروازهای داخلی و خارجی با رعایت موارد بهداشتی آغاز شد و این امر سبب کاهش زیان مالی برای سکتور هوایی کشور گردید، اما هنوز پروازهای خارجی به حالت عادی بازنگشته است.

مقام‌های وزارت صنعت و تجارت باور دارند که در آغاز همه‌گیری کرونا، تصور می‌شد افغانستان دچار «قحطی بزرگ» شود، اما وضعیت کنترل شد. فواد احمدی، سخنگوی این وزارت، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که تنها در سه ماه اول اوج همه‌گیری کرونا، مشکلاتی به گونه مقطعه‌ای در بخش صنعت به میان آمد.

بررسی‌های وزارت صعنت‌ و تجارت نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا در بخش صنعت تأثیر زیادی نداشت و گزارش‌های موجود نشان‌گر کاهش «۱۰ درصدی» سطح تجارت نسبت به سال گذشته است، اما در مقایسه با کشورهای همسایه که سطح تجارت‌شان حدود «۵۰ درصد» کاهش یافت، وضعیت افغانستان بهتر است.

از جانب دیگر، فعالان اقتصادی تأکید دارند که همه‌گیری ویروس کرونا در کشور زیان بزرگ مالی برای آنان در پی داشت و سبب محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی و مانع گسترش تجارت و کسب‌وکارشان شده است.

روایت مردم از ویروس کرونا

یک ‌سال پیش، هیولای کرونا از شهر قُم کشور ایران به هرات انتقال یافت. در نخستین روزهای همه‌گیری کرونا در هرات، مردم از این ویروس وحشت داشتند و ترس از بیماری سبب شد برخی بیماران بستری در شفاخانه، به خانه باز نگردند و جان خود را از دست دهند. کبیر سیار، مردی که در هرات به این بیماری مبتلا شد، ۵۲ روز در سخت‌ترین شرایط دور از اعضای خانواده در مراکز درمانی خود را قرنطین کرد تا مبادا سبب انتشار بیش‌تر ویروس در جامعه شود. او خاطرات تلخی از حضور در مراکز درمانی دارد و هنوز هم فوت بیمارانی که در کنارش بستری بودند را از یاد نبرده است.

از دید وی، مهم‌ترین تجربه و درسی که می‌توان از بحران همه‌گیری کرونا گرفت، این است که افراد باید در برابر مشکلات زنده‌گی مبارزه کنند و نباید خیلی زود تسلیم سختی‌های روزگار شوند، بلکه باید در برابر بحران‌ها مقاومت کنند و مسیر زنده‌گی را ادامه دهند. رامین امین، از ساکنان هرات که پدرش به دلیل ابتلا به ویروس کرونا وفات کرد، در صحبت با روزنامه ۸صبح باور دارد که حکومت در مدیریت کرونا «کاملاً ناکام» بود و امکانات کافی برای درمان بیماران در هنگام اوج همه‌گیری ویروس در مراکز درمانی وجود نداشت. به گفته او، بیماران در شفاخانه درمان بیماران کرونا در هرات، به دلیل کمبود آکسیجن و کم‌توجهی پزشکان، با مشکلات زیادی دست‌به‎‌گریبان بودند و او در جریان یک شبانه‌روز، گواه فوت دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ بیمار در شفاخانه کووید-۱۹ هرات بود. بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه، در جریان یک ‌سال گذشته، دو هزار و ۴۳۵ بیمار کرونا در کشور جان باخته، ۴۸ هزار و ۸۹۵ بیمار بهبود یافته، ۲۸۸ هزار و ۲۸۴ نمونه مشکوک گرفته شده و ۵۵ هزار و ۶۴۶ آزمایش کرونا در سطح کشور انجام شده است.

نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا از ایران به کشور برگشته بود

دکمه بازگشت به بالا
بستن