کرونا در یک‌قدمی افغانستان؛ زنگ خطر وزارت صحت عامه به ‌صدا درآمد

عبدالاحمد حسینی

پس از ثبت نشانه‌هایی از ویروس کرونا در قم ایران و تأیید مرگ ده شهروند ایرانی، مسوولان در وزارت صحت عامه کشور در مورد احتمال ورود این ویروس به قلمرو افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند. مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند از آن‌جایی‌ که شهروندان کشور نسبت به سایر کشور‌ها بیش‌تر به ایران تردد دارند،‌ احتمال شیوع این ویروس در کشور بیش‌تر شده است. از این رو وزارت صحت‌ عامه تیم‌های صحی‌اش را در مرزهای کشور گماشته تا شهروندانی را که از ایران به کشور می‌آیند، معاینات صحی کنند.

رسانه‌های ایران روز پنج‌شنبه، یکم حوت، اعلام کردند که ده تن از شهروندان این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. وزارت صحت پس از نشر این خبر یک جلسه اضطراری را دایر کرده است. وحیدالله مایار،‌ سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در این جلسه به مسوولان این وزارت وظیفه داده شد تا در مرزها و بنادر کشور، به ویژه در مرزهای ولایات‌ فراه،‌ نیمروز و هرات، برنامه‌های عملی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا روی دست گیرند. او گفت که در حال حاضر تمامی اقدامات برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا روی دست گرفته شده و تیم‌های صحی در مرزهای کشور جابه‌جا شده‌اند تا کسانی‌ را که از ایران به کشور بر‌می‌گردد، ‌معاینه صحی کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه بیان داشت که مسوولان این وزارت در مرزها به کسانی ‌که وارد کشور می‌شوند، توصیه‌های لازم صحی را می‌دهند تا در صورت مشاهده علایم، به شفاخانه‌هایی که این وزارت برای ویروس کرونا اختصاص داده است،‌ مراجعه کنند. هم‌چنان افرادی که از شهر «قم» ایران به کشور بر‌می‌گردند، بررسی دقیق می‌شوند و در صورت مشاهد علایم ویروس کرونا، به مدت چهارده روز تحت قرنطین قرار می‌گیرند. ویروس کرونا در معمولی‌ترین حالت باعث سرماخورده‌گی می‌شود، اما در مواردی سبب مشکلات تنفسی نیز می‌گردد. علایم این ویروس تا دو هفته به آسانی قابل تشخیص نیست، اما نشانه‌ و علایم آن با تب، سرفه‌، ‌سردردی شدید و نفس‌تنگی همراه است. با این حال آقای مایار می‌گوید که وزارت صحت عامه در تمامی ولایت‌های یک بخش از شفاخانه‌ها را برای وقایه ویروس کرونا اختصاص داده است و در حال حاضر تمامی شفاخانه‌های این وزارت که در پلان «B» بوده‌اند، در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

در همین حال ریاست صحت عامه هرات در اعلامیه‌ای از مردم خواسته است، در صورتی ‌که علایم سردردی،‌ تب، سرفه و نفس‌تنگی دارند، به شفاخانه‌های این ولایت مراجعه کنند و معاینات صحی‌شان را بگذرانند.

سخنگوی وزارت صحت عامه از احتمال شیوع ویروس کرونا در کشور ابراز نگرانی کرد. او گفت که هرچند نشانه‌های ویروس کرونا پیش از این در چین به ‌کثرت دیده شده، اما با توجه به عدم تردد میان دو کشور، خطر شیوع این ویروس محسوس نبوده است. با این حال،‌ آقای مایار افزود که پس از تثبیت نشانه‌های شیوع این ویروس در ایران و میزان بلند تردد میان ایران و افغانستان، احتمال شیوع این ویروس افزایش یافته که سبب نگرانی مسوولان شده است.

از جانب دیگر، برخی از مسوولان صحی در غرب کشور از کمبود امکانات شکایت دارند. شماری از آنان که نخواستند نامی از آن‌ها گرفته شود، به روزنامه ۸صبح گفتند که مسوولان صحی این ولایت با کمبود امکانات مواجه‌‌اند. آنان می‌گویند، با توجه به این‌که شمار زیادی از شهروندان از ایران روزانه به کشور عودت می‌کنند، امکاناتی که در دست دارند کفایت نمی‌کند و آن‌ها نمی‌توانند معاینات صحی را انجام دهند. براساس آمارها روزانه در حدود سه الی چهار هزار نفر از مرزهای ایران وارد کشور می‌شوند. اکنون وزارت صحت عامه می‌گوید که از تمامی امکانات دست‌داشته‌اش برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا استفاده می‌کند. مسوولان این وزارت می‌گویند که امکانات لازم برای مسوولان صحی در غرب کشور فرستاده شده است.

هم‌چنان سخنگوی وزارت صحت عامه بیان داشت که براساس تخمینی که انجام شده است، برای مبارزه علیه ویروس کرونا این وزارت به ۲۰ میلیون دالر نیاز دارد. او گفت که تا کنون نزدیک به ۵ میلیون دالر آن جمع‌آوری شده است. او افزود: «دو میلیون از دولت افغانستان و سه میلیون از سازمان صحی جهان به دست آوردیم. ما در صدد کوشش جمع‌آوری کمک از شرکای بین‌المللی هستیم. هرچه در توان ما باشد، انجام می‌دهیم.»

آقای مایار خاطر‌نشان ساخت که تاکنون در بخش پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا وزارت صحت عامه خوب پیش رفته و با مشکلی مواجه نبوده است. او هشدار داد، در صورتی‌ که ویروس کرونا گسترش پیدا کند، وزارت صحت عامه با بعضی مشکلات مواجه خواهد شد.

سخنگوی وزارت صحت عامه از سویی هم از امکان تشخیص ویروس کرونا در داخل کشور خبر می‌دهد. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، بیان داشت که پیش از این امکان تشخیص ویروس کرونا در کشور وجود نداشت و برای تشخیص آن نمونه‌ها را به خارج از کشور می‌فرستادند،‌ اما در حال حاضر با دستگاه‌هایی که وزارت صحت عامه در اختیار دارد، قادر است ویروس کرونا را در داخل افغانستان تشخیص دهد.

انتقال محصلان از شهر ووهان چین به تعویق افتاد

قرار بود وزارت صحت عامه شماری از دانشجویان افغان را که در شهر ووهان چین گیر مانده‌اند، به افغانستان انتقال دهد. اکنون سخنگوی این وزارت می‌گوید که انتقال این دانشجویان از شهر ووهان چین تا زمان نا‌معلومی به تعویق افتاده است. او افزود: «محصلینی که قرار بود از ووهان انتقال پیدا کنند، به حالت تعویق در‌آوردیم.»

آقای مایار بیان داشت که وضعیت صحی دانشجویان و شهروندان افغان در ووهان چین قناعت‌بخش است. او گفت که وزارت صحت عامه در صحبتی که با سفیر چین در کابل داشته است، سفیر چین از وضعیت خوب آنان به وزارت صحت عامه اطمینان داده است. او گفت که اکنون این کشور تا جایی توانسته است که اوضاع را تحت کنترل خود درآورد و میزان ابتلا به کرونا و مرگ‌و‌میر را تا حدودی کاهش دهد.

منشأ ویروس کشنده کرونا شهر ووهان در ولایت هوبی چین اعلام شده است. در این شهر بیش از ۶۰ تن از شهروندان افغان زنده‌گی می‌کنند. تا کنون بیش از ۷۵ هزار تن در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و بیش از دو هزار و ۲۰۰ تن در پی ابتلا به این ویرس جان داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا