ویروس کرونا در افغانستان؛ حکومت برای جلوگیری از شیوع این ویروس ۲۵ میلیون دالر اختصاص داد

۸صبح، کابل: به دنبال ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات، دولت افغانستان شام امروز سه‌شنبه، ششم حوت، جلسه‌ی‌ فوق‌العاده‌‌ای را به ریاست محمداشرف غنی تشکیل داد.

محمداشرف غنی در این جلسه به وزارت مالیه دستور داده است که ۱۵ میلیون دالر را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در اختیار وزارت صحت عامه قرار دهد.

رییس جمهور غنی هم‌چنان از وزارت مالیه خواسته است که ۱۰ میلیون پول ریزرفی دیگر را نیز برای مقابله با ویروس کرونا تخصیص دهد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که جلسه فوق‌العاده حکومت به هدف اتخاذ تدابیر برای مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع آن در کشور برگزار شده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در این جلسه گزارش داده است که یک کمیته کاری برای مبارزه با ویروس کرونا تشکیل شده است تا آمار دقیق واقعات ابتلا به این ویروس را ثبت کنند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در این جلسه گفته است که وزارت صحت عامه در پنج محور اساسی، نظارت و شناسایی واقعات، هم‌آهنگی و بسیج، مدیریت واقعات، ترویج خدمات صحی، مدیریت خطرات و نیاز سنجی‌ها، آماده‌گی لازم را روی دست گرفته است.

محمداشرف غنی پس از ارایه گزارش‌ توسط نهادهای مسوول، دستور داده است که نهادهای مربوط در سطح منطقه و سازمان‌های بین المللی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هم‌آهنگی ایجاد کنند.

او هم‌چنان گفته است که به والیان هدایت داده شود تا در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های همه جانبه‌ی آگاهی عامه را روی دست گرفته و به مردم اطلاع رسانی کنند.

محمداشرف غنی با تأکید بر بسیج ملی برای مبارزه با ویروس کرونا، گفته است: «گروپ کاری موظف است که با سکتور خصوصی به هدف جلوگیری از شیوع این ویروس به تفاهم برسد و به گونه هم‌آهنگ با دولت کار کند.»

فراهم‌سازی تسهیلات در بندرهای زمینی و هوایی، شناسایی نقاط آسیب‌پذیر، توجه به ذخایر مواد غذایی و سوخت از دیگر دستوراتی است که محمداشرف غنی به نهادهای مسوول داده است.

او هم‌چنان گفته است که باید آگاهی‌دهی در محلات پُرتجمع، دانشگاه‌ها و مکاتب صورت گیرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور وظیفه گرفته است که برنامه آگاهی عامه را ترتیب کند.

وزارت صحت عامه روز گذشته ثبت اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را تأیید و در ولایت هرات وضعیت اضطرار صحی اعلام کرد. فردی که به این ویروس مبتلا شده است، باشنده هرات است و از شهر قم ایران به این ولایت برگشته است. شهر قم ایران کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در کشور به شمار می‌رود.

هم‌چنان مواردی مشکوکی از ابتلا به ویروس کرونا در ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و غور شناسایی شده است. وزارت صحت عامه پس از آزمایش طبی اعلام کرد که از هفت مورد مشکوک در هرات، نتایج چهار مورد آن منفی بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن