کوپا امریکا؛ دست مسی به جام ملی می‌رسد؟

حسیب بهش

رقابت‌های کوپا امریکای ۲۰۲۱ به مراحل حذفی رسیده است. این بازی‌ها اما زیر سایه رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ قرار دارد که برگزاری آن به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیر افتاده بود. یکی از موارد حساس این دیدارها، تقلای لئو مسی برای کسب جام ملی در رده بزرگ‌سالان است؛ بازیکنی که به باور خیلی‌ها، تنها یک گام تا تبدیل شدن به بهترین بازیکن تاریخ فوتبال فاصله دارد. آن‌گونه که شرایط پیش می‌رود، آرژانتین برای برنده شدن چانس کافی دارد، اما نباید از یاد برد که تیم‌های امریکای جنوبی چغرند و بد‌بدن. به هر حال تحلیل برخی از منابع ورزشی نشان می‌دهد که اگر آرژانتین قهرمان کوپا امریکا شود، مسی بدون شک در کنار جام ملی در رده بزرگ‌سالان، به هفتمین توپ طلایش نیز خواهد رسید.

رقابت‌های کوپا امریکایی که قرار بود سال گذشته میلادی برگزار شود، با یک سال تاخیر در بیست‌وچهارم جوزا با حضور ده تیم امریکای جنوبی در کشور برازیل آغاز شد. هرچند برنامه‌ریزی شده بود که آسترالیا و قطر نیز به عنوان مهمان در این رقابت‌ها شرکت کنند، اما این کار به دلیل کرونا امکان نداشت. از سوی دیگر، قرار بود این رقابت‌ها در یکی از کشورهای آرژانتین یا کولمبیا برگزار شود، اما این دو کشور از جمع گزینه‌های میزبانی کناره‌گیری کردند و سرانجام برازیل با وجود چالش‌های کرونا، میزبانی را قبول کرد.

در اولین دور از دیدارهای گروهی، تیم‌های آرژانتین، یوروگوای، پاراگوای، شیلی و بولیویا در گروه اول قرار گرفتند. هم‌زمان با این، برازیل، کولمبیا، اکوادور، پیرو و ونزویلا در گروه دوم با هم رقابت کردند. سرانجام پس از برگزاری ۲۰ دیدار، آرژانتین، یوروگوای، پاراگوای و شیلی به ترتیب از گروه اول و برازیل، پیرو، کولمبیا و اکوادور از گروه دوم به مرحله حذفی راه یافتند. آرژانتین با مسی از چهار دیدار، سه برد و یک تساوی به دست آورد. یاران نیمار در تیم برازیل نیز با عین فرمول جلو رفتند.

قرار است دیدارها حذفی این رقابت‌ها سر از بامداد شنبه پی‌گیری شود. در دیدارهای حذفی، برازیل با شیلی، آرژانتین با اکوادور، پیرو با پاراگوای و یوروگوای با کولمبیا رقابت خواهد کرد. از آن‌جایی که برازیل، یوروگوای، پیرو و پاراگوای در یک سمت قرار دارند، برنده دیدار برازیل ـ شیلی در برابر برنده دیدار پاراگوای ـ پیرو رقابت خواهد کرد و برنده آن دیدار هم روانه دیدار نهایی خواهد شد. در سمت دیگر، برنده دیدار آرژانتین ـ اکوادور و یوروگوای ـ کولمبیا در برابر هم قرار می‌گیرند و تیم برنده به دیدار نهایی می‌رود.

حالا این دیدار به مراحل حساسی رسیده است. تا این‌جای کار، برازیل و آرژانتین خوب عمل کرده‌اند. در عین حال یوروگوای، پاراگوای،  کولمبیا، شیلی، اکوادور و پیرو نیز چانس قهرمانی دارند. هرچند آرژانتین کمی لغزنده به این‌ مرحله رسید، اما حضور لئونل مسی و درخشش پی‌هم وی، هم‌چنان چاره‌ساز تیم لئونل اسکالونی است؛ مربی‌ای که مسوولیت خطیری را در این دور برای تیم آرژانتین برعهده دارد.

مسی تا این‌جای کار سه گول زده، دو پاس گول داده و سه بار در مجموع چهار دیدار انجام شده، بهترین بازیکن زمین بوده است. جدا از این، او در حال حاضر بیش‌ترین دریبل، شوت، پاس منجر به پاس گول، نبردهای فردی، ضربه آزاد، گول از راه دور و سهم در گول‌ها را در کوپا امریکای ۲۰۲۱ ثبت کرده است. به این ترتیب مسی هنوز ناجی آرژانتین است، هرچند این بار تیم اسکالونی کمی بهتر عمل می‌کند. دفاع خوب آرژانتین تا این‌جای کار جواب داده است و این تیم روند را به خوبی می‌پیماید.

سایر تیم‌ها نیز خطرناک به نظر می‌رسند، اما برازیل رقیب جدی آرژانتین در کسب این جام است. تیته و شاگردانش در تیم ملی فوتبال برازیل قرار است از این جام دفاع کنند؛ زیرا در جریان دیدارهای کوپا ۲۰۱۹، برازیل با نتیجه ۳ بر ۱ توانست پیرو را در دیدار نهایی مغلوب کند. نیمار در این دور رقابت‌ها عالی عمل کرده است و تیم برازیل نیز مهره کم ندارد. به این ترتیب، مسی کار سختی برای رسیدن به این جام خواهد داشت.

حالا همه چیز به آرژانتین بسته‌گی دارد. اگر این تیم برنده کوپا شود، مسی به اولین جام ملی‌اش در رده بزرگ‌سالان می‌رسد، چرا که فصل تقریباً خوبی را با بارسلونا پشت سر گذاشته و آمار چشم‌گیری داشته است. آرژانتین در ۲۰۱۴ و در دیدار نهایی برابر آلمان شکست خورد تا دست مسی به جام ملی، به ویژه جام جهانی نرسد. از سوی دیگر، قهرمانی آرژانتین راه را برای مسی هموار می‌کند که هفتمین توپ طلایش را کسب کند. این کار در واقع او را در برابر رقیبش، کریستیانو رونالدو، دست‌نیافتنی می‌سازد؛ زیرا او فصل نه‌چندان خوبی با یوونتوس داشت و با پرتگال نیز از جام ملت‌های اروپا حذف شد.

در حال حاضر همه چیز به آرژانتین و مسی بسته‌گی دارد. اگر مسی این بار نیز قهرمان کوپا امریکا نشود، چانس بزرگی را برای کسب جام ملی از دست می‌دهد؛ جامی که نداشتن آن، مسی و میلیون‌ها هوادارش در جهان را رنج می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا