«مباحث جدل‌برانگیز» از چاپ برآمد

«مباحث جدل‌برانگیز» نام مجموعه‌ی ‌مقالات دکتر مجیب‌الرحمان رحیمی است که در سه فصل و ۳۱۷ صفحه از سوی انتشارات عازم در کابل به چاپ رسیده است.

 دکتر رحیمی، مقاله‌های پژوهشی خویش را که در مقاطع ماستری و دکترا در چند سال پسین نگاشته است، در قالب کتابی تدوین و منتشر کرده است. این مقاله‌ها در زمینه‌های فلسفه، تاریخ، سیاست، فرهنگ، اجتماع، حقوق و دین طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ میلادی نگاشته شده است.

جمشید یما امیری، که این کتاب را ویرایش کرده، می‌گوید در کتاب «مباحث جدل‌برانگیز» موضوعات بسیاری مهمی را متوجه می‌شویم که حد اقل پیش از این در حوزه‌ی افغانستان به آن‌ها پرداخته نشده است.

آقای امیری به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که اکثر مباحث این مجموعه مقالات، موضوعات مورد منازعه و حساس را در بر گرفته است. مفاهیم دموکراسی، حقوق بشر، پلورالیسم، انتخابات، جامعه‌ی مدنی و … از جمله‌ی مفاهیمی استند که تأویل‌ها و تفسیرهای متکثری از آن‌ها وجود دارد. نویسنده همچنان برخی مسایل تاریخی- هویتی را که به عنوان یک ارزش پذیرفته شده‌ی ملی به خورد مردم داده شده است، به نقد و بررسی گرفته و  به چالش کشیده است. داکتر رحیمی همچنان بحث گفتمان شیعه- سنی را در حوزه‌ی جهان اسلام به کنکاش گرفته است.

به گفته‌ی آقای امیری در کنار این، نوع نگاه نویسنده به موضوعات مطرح شده نیز قسماً مناقشه‌برانگیز پنداشته می‌شود و به همین دلیل، عنوان کتاب نیز «مباحث جدل‌برانگیز» انتخاب شده است.

از دکتر رحیمی ده‌ها مقاله و چند کتاب به نشر رسیده است. یکی از کتاب‌های پرخواننده‌ی آقای رحیمی، «نقدی بر ساختار نظام در افغانستان» است. دکتر رحیمی در این کتاب، ساختار نظام متمرکز ریاستی را به چالش کشیده و طرح بدیل را در خصوص نوعیت نظام سیاسی افغانستان ارائه کرده است. نقدی بر ساختار نظام در افغانستان، نخستین کار جدی آقای رحیمی در حوزه‌ی علوم سیاسی و کارهای پژوهشی بود. در این کتاب، مباحث بسیار عمیق و تاریخی- هویتی به چالش کشیده است.

با این حال از ویراستار این کتاب پرسیدم که تفاوت کار نویسنده را در این کتاب در مقایسه با دیگر کتاب‌هایش چگونه یافته است. آقای امیری گفت که در واقع، در کار تازه‌ی نویسنده مطالبی را در حوزه‌های مختلف می‌توان سراغ کرد که هر کدام محل بحث و گفت‌وگو دارد. اما در کتاب‌های پیشین، یک‌سری بحث‌های مشخص در حوزه‌ی علوم سیاسی، گفتمان هویتی و تاریخی مورد توجه بوده است.

به باور وی در مجموعه‌ی مقالات تازه، سیر تحول فکری نویسنده را به خوبی می‌توان مشاهده کرد: مقاله‌هایی‌ که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ نگاشته شده است، نشان می‌دهد که نویسنده تحت تأثیر ادبیات عربی قرار دارد و همچنان رویکردی نسبتاً دینی به علوم سیاسی و اجتماعی داشته است. اما در مقاله‌های پسین، سایه‌ی واژه‌گان و ادبیات عربی از عبارات و جملات نویسنده تا اندازه‌ی ممکن برچیده شده و تحول بزرگی در افکار و باورهای نویسنده دیده می‌شود.

گفتنی است که «واکاوی گفتمان رسمی ظهور دولت در افغانستان»، کتاب دیگر آقای رحیمی است که به تازه‌گی به زبان انگلیسی در بریتانیا چاپ شده است. این کتاب تیزس دکترای آقای رحیمی از دانشگاه ایسکس بریتانیا است. آن‌گونه که یما امیری می‌گوید، در این کتاب، دکتر رحیمی برخی از تابوهای سیاسی و قومی را در افغانستان شکسته است. آقای امیری می‌گوید که مطمین هستم که با ترجمه آن به فارسی بحث‌ها و گفت‌وگوهای گسترده‌ای در میان روشنفکران، نویسنده‌گان، فرهنگیان و مؤرخان به راه خواهد افتید.

مشخصات کتاب:

نام کتاب: مباحث جدل‌برانگیز

نویسنده: دکتر مجیب‌الرحمان رحیمی

ویراستار: جمشید یما امیری

طرح جلد و برگ آرایی: عصمت‌الله احراری

تعداد صفحات: ۳۱۷

ناشر: انتشارات عازم

شماره‌گان: ۲۰۰۰ نسخه

دیدگاه are closed.