بی‌توجهی ادامه‌دار معاون والی کندز؛ مقام‌ها نباید در گسترش کرونا الگوی بد شوند

۸صبح، کابل: هر چند دو روز پیش ۸صبح با دریافت سندی از ابتلای حشمت‌الله رحیمی عرضبیگی، معاون والی کندز و رییس کمیته مبارزه با ویروس کرونا در این ولایت به بیماری کووید-۱۹ پرده برداشت، اما برخی از مسوولان محلی در کندز می‌گویند که آقای عرضبیگی با وجود ابتلایش به گرونا، در دو روز گذشته نیز در دفتر کارش حضور داشته و در نشست‌ها نیز اشتراک می‌کند.

در حالی که حضور آقای عرضبیگی در اجتماع مایه‌ی نگرانی شهروندان و فعالان صحی در ولایت کندز شده، اما ارگان‌های محلی به تازه‌گی آقای رحیمی را سرپرست ولایت کندز نیز تعیین کرده است و این باعث شده که وی بیش‌تر در اجتماعات و دفتر حاضر باشد.

براساس این سند، ابتلای حشمت‌الله عرضبیگی معاون اداری مقام ولایت کندز به ویروس کرونا روز یک‌شنبه مثبت گزارش شده است

یک تن از داکتران شفاخانه کووید-۱۹ کندز به شرط فاش نشدن نامش در این مورد با ابراز نگرانی گفت که با نادیده گرفتن ویروس کرونا از سوی عالی‌ترین مقام در این ولایت و گریز آنان از قرنطین، دولت نخواهد توانست که مردم را به جدی گرفتن این ویروس متقاعد کنند و تمام هزینه‌ها، از جمله ۱۰۰ میلیون افغانی اختصاصی برای مبارزه با کرونا، در این زمینه‌ی هدر خواهد رفت.

وی افزود: «وقتی این مقام ولایت به این مساله بی‌توجه است و با آن‌که مبتلا شده‌اند، به جای ماندن در قرنطین، در مراسم و ادارات حضور یافته و شایعات دروغ‌بودن کرونا را تقویت می‌کند، نمی‌توان از مردم توقع داشت. مقام‌ها باید الگوی احتیاط در جلوگیری از گسترش کرونا باشند.»

دو رو پس از افشای ابتلای حشمت‌الله رحیمی عرضبیگی به کرونا توسط ۸صبح، ارگان‌های محل وی را سرپرست مقام ولایت کندز تعیین کرده است. این در حالی است که کارمندان شفاخانه‌ی کووید-۱۹ می‌گویند که باید آقای رحیمی دوره‌ی گذار از کرونایش را در قرنطین سپری می‌کرد، نه این رییس کمیته‌ی مبارزه با کرونا، خودش در گسترش کرونا سهم بگیرد.

در همین حال، ارگان‌های محلی می‌گوید که آنان از ابتلای کارمندان ولایتی‌شان نمی‌توانند خبر شوند، اما اداره‌ی‌شان آگاهی‌‌های لازم را به کارمندان‌شان داده است. سیدشاه سقیم، سخنگوی اداره ارگان‌های محل در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که نتیجه کرونای کارمندان محلی به مرکز فرستاده نمی‌شود، اما تصریح کرد که این اداره به کارمندانش در مورد ویروس کرونا توضیحات لازم ارایه کرده است. وی افزود که هیچ کارمند این اداره نباید زمینه را برای نشر این ویروس به سایر مردم فراهم کند.

نبی عظیم، آمر مراقبت‌های صحی اولیه کندز هرچند گفت که نتیجه آزمایش کرونای حشمت‌الله عرضبیگی هنوز در اختیار آنان قرار نگرفته است.

حشمت‌الله عرضبیگی اما با وجود تماس‌های مکرر، حاضر به وضاحت در این مورد نشد. با این حال، مسوولان محلی می‌گویند که آقای عرضبیگی امروز نیز در وظیفه‌اش حضور یافته و در برخی از نشست‌ها نیز اشتراک کرده است. نتیجه آزمایش کرونای وی روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم ثور توسط ۸صبح فاش شد که مثبت بوده است.

معاون والی و سرپست کندز  پس از ابتلایش به گرونا، بارها در اجتماعات، از جمله دیدار با سرپرست وزارت دفاع ملی، بدون ماسک حضور یافت که حتا سبب قوت گرفتن شایعه کرونای اسدالله خالد، وزیر دفاع ملی نیز شده بود.

در همین حال، نتیجه‌ی تست کریم‌الله عکاس آقای عرضبیگی نیز مثبت ثبت شده است.

۸صبح، کابل: بر اساس سندی که به #روزنامه‌ی_۸صبح رسیده است، آزمایش کرونای حشمت‌الله عرضبیگی معاون اداری مقام ولایت کندز دو…

Gepostet von ‎روزنامه هشت صبح‎ am Dienstag, 19. Mai 2020

گفتنی است که به جز حشمت‌الله رحیمی عرضبیگی معاون مقام ولایت و کریم‌الله عکاس او، تاکنون نتیجه دو کارمند دیگر مقام ولایت کندز نیز مثبت اعلام شده است. حشمت‌الله عرضبیگی پس از استعفای عبدالجبار نعیمی از سمت ولایت کندز، مسوولیت سرپرستی مقام ولایت و ریاست کمیته مبارزه با کرونا را نیز بر عهده دارد.

تا کنون ۸۳ واقعه‌ی مثبت کرونا در کندز به ثبت رسیده که از این میان، ۲۶ تن صحت‌یاب شده و سه تن دیگر نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن