ادامه واکنش‌ها به کابینه طالبان؛ «ترکیب اعلام‌شده مردم را ناامید کرد»

۸صبح، کابل: در ادامه واکنش‌ها به اعلام کابینه سرپرست طالبان، محمدکریم خلیلی و محمد محقق در این مورد واکنش نشان داده‌اند.

محمدکریم خلیلی، رییس حزب وحدت اسلامی افغانستان، در پیامی گفته است که انتظار می‌رفت، طالبان مطابق به سیاست اعلامی خود در مشورت و تفاهم با همه جوانب دخیل در قضایای افغانستان یک نظم سیاسی جدید با بنیاد وسیع و مورد قبول همه را پایه‌ریزی کنند تا از این طریق ضمانت لازم برای صلح و امنیت پایدار در کشور فراهم شود.

به گفته او، با وجودی که طالبان اعلام کرده بودند که اداره افغانستان‌شمول می‌سازند؛ اما ترکیب اعلام‌شده کابینه یک‌ بار دیگر مردم را مأیوس و انتظارات مشروع آن‌ها را به ناامیدی مبدل کرد.

محمدکریم خلیلی گفته است که حکومت اعلام‌شده طالبان نه از لحاظ سیاسی یک حکومت فراگیر است و نه از لحاظ اجتماعی افغانستان‌شمول.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان می‌گوید که اداره طالبان «تک‌گروهی، تک‌قومی و تک‌جنسیتی» است که اگر در آن تجدید نظر صورت نگیرد نه تنها نمی‌تواند منافع علیای کشور را تضمین کند و به تحکیم وحدت ملی و برقراری ثبات و آرامش دایمی در کشور بینجامد؛ بلکه خود به عاملی برای تداوم و تشدید بحران در کشور مبدل خواهد شد.

به باور خلیلی، برقراری ثبات و آرامش دایمی در کشور بدون توافق همه جناح‌های سیاسی و اجتماعی کشور بر سر نقشه راه آینده افغانستان به شمول ساختار نظام، مشارکت معنادار همه مردم، تأمین عدالت اجتماعی و حفظ حقوق شهروندی ممکن نیست و در عین حال، عمر حکومتی که بر قاعده وسیع اجتماعی ایجاد نشده باشد، بسی کوتاه و ناپایدار است.

از جانب دیگر، خلیلی گفته است که مشروعیت بین‌المللی حکومت جدید و جذب کمک‌های بین‌المللی برای توسعه کشور در گرو ترکیب سیاسی و اجتماعی آن و نحوه سیاست و عمل‌کرد کارگزاران است.

او از طالبان خواسته است که باید اقتضائات بین‌المللی را درک کنند و در تفاهم با جریان‌های سیاسی دیگر، سیاستی را در پیش بگیرند که افغانستان به انزوای بین‌المللی کشیده نشود.

محمدکریم خلیلی می‌گوید، از جامعه جهانی انتظار می‌رود که مردم افغانستان را در ایجاد نظام مردم‌سالار و مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و حقوق بشر تنها نگذارد و در مشروعیت دادن به حکومتی که برای تمام مردم افغانستان قابل قبول نباشد، عجله نکند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، نیز در پیامی گفته است که انتظار مردم افغانستان و جهانیان این بود که طالبان مطابق وعده‌های خود حکومت همه‌شمول و قابل قناعت براى افکار عمومى ارایه کنند؛ اما فهرست نشرشده نشان می‌دهد که در این ترکیب مولفه‌هاى سیاسى، قومى، زبانى و مذهبى مردم افغانستان نادیده گرفته شده است.

به باور محقق، حکومت برای مردم حداقل باید دو شاخصه اساسى «مشروعیت دینى و مقبولیت مردمى» را داشته باشد که به گفته او، ترکیب کابینه طالبان مورد قبول تمام جناح‌هاى سیاسى و دیگر «مکونات» یادشده نیست. محقق می‌گوید که این ترکیب برای او نیز قابل قبول نیست.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفته است که این حرکت طالبان نشان می‌دهد که خلاف تحلیل‌های رایج فعلی، طالبان تغییر نکرده‌اند.

به گفته او، توقع می‌رود که تحریک اسلامى طالبان با تجدید نظر اساسى در روش کار‌شان و ارکان حکومت زمینه مشروعیت لیست وزیران ارائه‌شده و قناعت عامه مردم را فراهم و شرایط صلح و ثبات در کشور را تسهیل کنند.

محمد محقق گفته است که طالبان به اعتبار رای مردم اهمیت نمی‌دهد و از نظر فقهی بیعت مردم برای حاکم اسلامی با استعمال سلاح و زور مشروعیت نمی‌آورد.

طالبان شام روز سه‌شنبه، شانزدهم سنبله، فهرست ۳۳ نفر از سرپرست رییس‌الوزا، سرپرستان وزارت‌خانه‌ها، ریاست‌های عمومی و معینان وزارت‌خانه‌ها را اعلام کردند. این اقدام طالبان خوش‌بینی‌ها و نگرانی‌هایی را در پی داشته است. در سطح بین‌المللی نیز این اقدام واکنش‌های محتاطانه‌ای را به دنبال داشته است. چین و پاکستان استقبال کرده، اما امریکا و اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا