ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان؛ طالبان قتل خبرنگار شبکه الجزیره را محکوم کردند

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه طالبان قتل شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه خبری الجزیره، مربوط به کشور قطر را که توسط نیروهای اسراییلی انجام شده، محکوم کرده است.

در پیامی که وزارت خارجه طالبان نشر کرده، آمده است: «اسراییل با حمله بر آزادی بیان، می‌خواهد جنایات خود بر مردم فلسطین را از چشم دنیا بپوشاند.»

گفتنی است که این خبرنگار، به روز چهارشنبه، ۲۱ ثور، هنگامی که از حمله‌ ارتش اسراییل بر یک اردوگاه آواره‌گان در کرانه باختری گزارش تهیه می‌کرد، هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

شبکه الجزیره اعلام کرده که نظامیان اسراییلی «عمداً» و «با بی‌رحمی» ابوعاقله را هداف قرار داده‌ و یک خبرنگار دیگر را زخمی کرده‌اند. ارتش اسراییل گفته است که این موضوع را بررسی می‌کند.

وزارت امور خارجه طالبان در حالی در حمایت از آزادای بیان سخن می‌گوید که خود نیز محکوم به قتل، شکنجه و تهدید خبرنگاران است.

با روی کار آمدن این گروه در افغانستان، آزادی مطبوعات که از مهم‌ترین دستاورد‌های دو دهه اخیر مردم افغانستان و جامعه جهانی محسوب می‌شد، در حال از بین رفتن است و فعالیت اکثریت رسانه‌ها متوقف شده است. از سوی دیگر، تعدادی از خبرنگاران از سوی این گروه گرفتار و به زندان انداخته شده‌اند. در مواردی خبرنگاران از سوی دادگاه نظامی این گروه محاکمه و بدون داشتن حق استیناف‌خواهی به تحمل زندان محکوم شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا