ادامه‌ی حملات سنگین طالبان بر غرب کشور

۸صبح، هرات: در ادامه‌ی حملات طالبان بر مناطقی در غرب کشور، دست کم ۵ سرباز در ولایت بادغیس و ۸ سرباز دیگر در ولایت فراه جان باختند. همچنان ۲۵ پولیس محلی در ولایت فراه، صفوف نیروهای امنیتی را ترک با طالبان یکجا شدند. در هفته‌های اخیر، غرب افغانستان شاهد سخت‌ترین درگیری‌ها و زد و خوردهاست.

طالبان امسال حملات خود را در ولایت‌های هرات، فراه، غور و بادغیس افزایش داده‌اند. مقامات محلی در غرب کشور می‌گویند که شورای کویته شماری از مسئولان نظامی خود را در غرب افغانستان برکنار و شمار دیگری را جاگزین کرده ‌است. غرب افغانستان در گذشته در مقایسه به جنوب، شرق و شمال افغانستان وضعیت نسبتاً آرام‌تری داشت.

طالبان در ولایت بادغیس تا دروازه‌های شهر قلعه‌‌ی نو حضور پر رنگی پیدا کرده‌اند، در هرات، حملات در چندین ولسوالی این ولایت افزایش یافته است. در ولایت‌های فراه و غور نیز نبردهای سنگینی میان نیروهای حکومتی و طالبان جریان دارد.

در تازه‌ترین حمله‌ی طالبان بر مواضع پولیس و درگیری دو طرفه، ۲۲ طالب کشته و ۱۶ طالب دیگر زخمی شده‌ است.

در این درگیری که حوالی ساعت ۱۲ یک‌شنبه شب رخ داده، پنج پولیس به شمول «قوماندان عبدالحکیم» فرمانده قرارگاه ریزرف کندک شاهراه در غرب کشور کشته و چهار تن‌شان زخمی شده‌اند.

نقیب امینی، سخنگوی پولیس بادغیس می‌گوید: «این زد و خورد در ابتدا از ساعت ۴ عصر روز یک‌شنبه آغاز شده بود، ولی حمله‌ی دیگری پس از یک توقف چندساعته، ساعت ۱۲ شب بر پاسگاه‌های تولی شاهراه در پایین بند سبزک رخ داد.»

بند یا دره‌ی سبزک نام منطقه‌ای سخت‌گذر، اما زیبا و دیدنی‌ای است که مرز بین ولایت هرات و ولایت بادغیس را مشخص می‌کند. این منطقه در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ یکی از مناطق اصلی زد و خورد میان نیروهای دولتی و مجاهدین وقت بود.

سخنگوی پولیس بادغیس تأکید دارد در این درگیری حدود ۷۰۰ طالب با تمامی امکانات سبک و سنگین خود از جمله سلاح‌های دید در شب و راکت‌انداز به میدان جنگ آمده بودند. آقای امینی می‌گوید که نیروهای پولیس در برابر تهاجم مخالفان دولت توانستند به خوبی ایستادگی کنند، ولی در نهایت ۵ تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند. به گفته‌ی او در این نبرد، ۲۲ طالب کشته و ۱۶ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

سخنگوی پولیس بادغیس هدف اصلی طالبان از این اقدامات را کنترول بر مسیر راهبردی هرات – بادغیس عنوان کرده‌اند. به گفته‌ی او، در صورتی که کنترول مسیر هرات – بادغیس به دست طالبان بیفتد، آن‌ها به راحتی می‌توانند از مردم و به ویژه موترهای باربری اخاذی کنند. بادغیس در ماه‌های اخیر پر از خبرهای درگیری بوده است. طالبان امسال فعالیت‌های خود را نسبت به گذشته در این ولایت چندین برابر افزایش داده‌اند.

همچنان به دنبال یک نبرد سنگین بین نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه، هشت نیروی پولیس کشته شدند.

شهلا ابوبکر، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی فراه گفته است که پس از یک جنگ چند ساعته در ولسوالی پشت‌رود این ولایت، هشت سرباز پلیس کشته شدند. به گفته‌ی او، این رویداد یک‌شنبه شب در روستای «گجگین» ولسوالی پشت‌رود رخ داده است.

او می‌گوید که در این رویداد به طالبان هم تلفاتی وارد شده، اما آمار دقیقی از این تلفات در دست نیست. در همین حال، ناصر مهری، سخنگوی ولایت فراه با تأیید این رویداد گفت که هنوز آمار دقیقی از تلفات دو طرف در دست نیست. او گفت که منابع مردمی برایش شمار کشته‌های پولیس را سه تن عنوان کردند.

طالبان شمار کشته‌های پلیس را ۹ تن عنوان کردند. در چند روز اخیر ولسوالی پشت‌رود فراه سنگر طالبان شده و تلفات سنگینی از دو طرف به ثبت رسیده است.

در مورد تازه‌ای در فراه، ۲۵ سرباز پولیس محلی در ولسوالی بالابلوک این ولایت با سلاح و مهمات خود به طالبان پیوسته‌اند.

فرید بختاور، رییس شورای ولایتی فراه می‎گوید که در قریه‌ی سروغوندی ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، ۲۵ سرباز پولیس محلی با سلاح‎های خود به طالبان پیوسته‌اند.

او گفت هنوز انگیزه‌ی پیوستن این سربازان مشخص نیست، ولی ناامنی‎های اخیر در این ولایت، مردم و نظامیان را نگران ساخته است.

خواستیم در این مورد دیدگاه مقام‌های محلی و امنیتی فراه را داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق به این کار نشدیم.

فراه از ولایت‌های ناامن در غرب کشور است. این ولایت در این اواخر گواه ناآرامی‌های فراوانی بوده است. هر ماه شمار زیادی از سربازان در این ولایت در نبرد با طالبان جان می‌دهند. فراه از ولایت‌هایی‌ است که بلندترین آمار قربانیان نظامیان را دارد.

روز جمعه، یک چرخ‌بال نیروهای ارتش در ولسوالی خاک ‌سفید فراه سقوط کرد. در این حادثه ۵ تن به شمول یک افسر برجسته‌ی نیروهای هوای ارتش کشور جان باخت.

غرب افغانستان امسال بیش از شمال و جنوب کشور گواه خبرهای خشونت و درگیری میان دولت و گروه‌های مسلح است. مواردی از ناامنی‌ها همچنان در ولایت‌های هرات و غور نیز افزایش یافته است.

محمد‌آصف رحیمی، والی هرات به تازگی گفته است که طالبان برای انجام حملات هراس‌افگنانه در غرب افغانستان به گونه‌ی مستقیم از شورای کویته پاکستان دستور می‌گیرند.

چنان که والی هرات می‌گوید، رهبری طالبان در پاکستان، شماری از فرماندهان محلی این گروه در غرب افغانستان را به دلیل تخریب‌نکردن پروژه‌های اقتصادی و ناتوانی در درگیری در برابر نیروهای امنیتی برکنار کرده ‌است.

دکمه بازگشت به بالا