غیبت ادامه دار وکلای مجلس؛ ده‌ها فرمان تقنینی هم‌چنان بلاتکلیف است

عبدالسمیع ضربی

دومین نشست پی هم مجلس نماینده‌گان به دلیل تکمیل نبودن نصاب بی‌نتیجه پایان یافت تا شش موضوع مورد بحث در اجندای این مجلس هم‌چنان بلاتکلیف باقی بماند. شماری از اعضای مجلس با انتقاد از غیرحاضری مداوم شمار زیادی از نماینده‌گان، می‌گویند که نیاز است بر اساس اصول وظایف داخلی این مجلس، معاش و سایر امتیازات اعضای غایب مجلس قطع و اسامی آنان با رسانه‌ها در میان گذاشته شود. در نشست روز گذشته مجلس نماینده‌گان، از میان ۲۴۸ عضو مجلس بیش از ۱۵۰ نفر، از جمله ۱۱ رییس کمیسیون این مجلس غایب بودند. این در حالی است که تکلیف حدود ۵۰ فرمان تقنینی ریاست جمهوری هنوز روشن نبوده و شماری از قوانین، از جمله قانون حمایت از کودکان، هنگام تصویب در این مجلس جنجالی شده است.

نشست روز شنبه، ۱۴ میزان مجلس نماینده‌گان به دلیل غیابت شمار زیادی از اعضای مجلس و تکمیل نشدن نصاب، بی‌نتیجه پایان. این نشست در حالی برگزار شد که هنگام رای‌دهی، حدود ۱۱۰ عضو مجلس حاضر بودند، اما این میزان در اواخر مجلس به ۶۵ نفر کاهش پیدا کرد. قرار بود اعضای مجلس در نشست روز گذشته روی شش مورد، از جمله بحث قرضه و کمک‌های عربستان سعودی تصمیم بگیرند تا در سند بودجه شامل شود، اما اعضای حاضر در مجلس موفق نشدند به دلیل غیابت شمار زیادی از نماینده‌گان مجلس، روی این موارد بحث کنند.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان با انتقاد از غیابت شمار زیادی از اعضای مجلس، می‌گویند که ناتوانی هیأت اداری و نیز عدم مسوولیت‌پذیری بیش‌تر اعضای مجلس سبب شده که بسیاری از نماینده‌گان به کارهای‌شان حاضر نشوند و نشست‌های مجلس نیز بی‌نتیجه پایان یابند. رمضان بشردوست، عضو مجلس نماینده گان در اعتراض به غیابت شماری از وکلا، رییس مجلس نماینده‌گان را به تطبیق نکردن اصول وظایف داخلی مجلس متهم کرد و گفت که هیأت اداری برای تطبیق اصول وظایف داخلی مجلس اراده ندارد.

الله‌گل مجاهد، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان گفت که شماری از اعضای دوتابعیتی مجلس به دلیل خرید خانه و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور، برخی از اوقات در مجلس حضور می‌یابند و حدود دو تا سه ماه را در خارج به سر می‌برند، باید معاش‌شان قطع و نام‌شان در مطبوعات گرفته شود. پیش از این نهادهای مدنی و استادان دانشگاه با انتقاد از حضور نیافتن اکثریت اعضای مجلس در نشست‌های عمومی این نهاد، گفته بودند که اعضای مجلس مصروف تجارت و زدوبندهای شخصی هستند.

در جریان کمپین‌های انتخابات ریاست جمهوری نیز شماری از نشست‌های مجلس چندین بار به دلیل تکمیل نبودن نصاب بی‌نتیجه پایان یافت. عرفان‌الله عرفان، معاون منشی مجلس نماینده‌گان در آن زمان گفته بود که به دلیل انتخاباتی بودن اوضاع، بیش‌تر نماینده‌گان مصروف کمپین با برخی از تکت‌های انتخاباتی‌اند و به دلیل تکمیل نبودن نصاب مجلس، شماری از مواد و مقرره‌های فرستاده شده به مجلس از تصویب باز می‌ماند. در همین حال میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در ادامه مجلس به منشی این مجلس دستور داد فهرست وکلایی که بیش از هفت روز غایب بوده‌اند، ترتیب شود تا آنان در نشست آینده مجلس روی آن تصمیم بگیرند. پیش از این و به دنبال نشر فهرست وکلای غایب از سوی دارالانشای مجلس نماینده‌گان، اختلاف‌هایی در این مجلس به میان آمده بود.

این در حالی است که سند بودجه سال ۱۳۹۹ حدود دو هفته پیش به مجلس نماینده‌گان ارایه شد، اما مجلس هنوز در مورد آن تصمیم نگرفته است. مسوولان در وزارت مالیه پیش‌تر از اعضای مجلس خواسته بودند که کار روی این سند را هرچه زودتر آغاز کنند. شماری از اعضای کمیسیون مالی و بودجه‌ی مجلس نماینده‌گان پیش از این در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته بودند که سند بودجه سال آینده مالی دارای مشکلاتی است و نیازمند بحث‌های جداگانه و وقت بیش‌تر است.

در اصول وظایف داخلی مجلس نماینده‌گان آمده که از میان ۲۴۸ عضو مجلس، باید دو ثلث اعضا در نشست‌های عمومی حاضر باشند تا روی سند‌های تقنینی رای‌گیری کنند. در این نشست اما بیش از ۱۵۰ تن از اعضای مجلس غایب بودند تا بحث روی موضوعات اجندای روز شنبه به بن‌بست بخورد. نشست روز چهار شنبه، ۱۱ جدی مجلس نیز  به دلیل نداشتن نصاب بی‌نتیجه پایان یافته بود و اعضای مجلس نتوانستند در مورد مسوده‌های ارجاع شده به این مجلس تصمیم بگیرند. قرار است اعضای مجلس نماینده‌گان تا چند روز دیگر به رخصتی‌های زمستانی بروند. گفتنی است که میزان کرسی‌های مجلس به ۲۵۰ تن می‌رسد اما پس از استعفای دو عضو مجلس، تعداد اعضای مجلس به ۲۴۸ تن کاهش یافته است.

بر اساس ماده ۷۴ اصول وظایف داخلی مجلس نماینده‌گان، در صورتی که اعضای این مجلس بیش از ۴۴ روز کاری در نشست عمومی مجلس یا کمیسیون‌ها غایب باشند، وظایف آنان به تعلیق در می‌آید و از معاش و سایر امتیازات محروم می‌شوند. در ماده ۱۲۹ اصول وظایف داخلی مجلس هم‌چنان تصریح شده در صورتی که غیرحاضری غیر موجه اعضای مجلس به بیش از هفت روز برسد، معاش روزهای غیرحاضری آنان وضع و نام‌شان در ختم هر ماه از طریق رسانه‌ها نشر می‌شود.

حدود یک‌ماه پیش، اعضای مجلس پس از جنجال‌ها، قانون تصویب شده حمایت از کودکان را به دلیل تکمیل نبودن نصاب، بی‌اعتبار اعلان کردند. این قانون بیش از سه سال می‌شود که در بحث‌های مجلس گنجانیده شده اما به دلیل اختلاف‌ها، هنوز تصویب نشده است. شماری از آگاهان حقوقی در هنگام جنجال‌ها بر سر تصویب قانون حمایت از کودکان، گفته بودند که نیاز است مجلس به جای جنجال بر سر ماده‌های قانون حمایت از کودکان، در مورد فرمان‌های تقنینی رییس جمهور غنی تصمیم بگیرند. وزارت دولت در امور پارلمانی در حال حاضر تایید می‌کنند که میزان این فرمان‌ها پس از گفت‌وگوها در درون کمیسیون‌های مجلس نماینده‌گان کاهش یافته است. نشست‌های مجلس در حالی با معضل تکمیل نشدن نصاب مواجه می‌شود که آغاز کار دور هفدهم مجلس نماینده‌گان نیز با زدوبندها بر سر کرسی مجلس همراه بود و این معضل حدود یک‌ماه ادامه داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن