ادامه جنگ و خشونت در کشور؛ در دو سال گذشته پنج میلیون نفر بی‌جا شده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که در دو سال گذشته بیش از پنج میلیون تن خانه‌های‌شان را به دلیل ادامه جنگ و خشونت ترک کرده‌ و در مناطق امن مسکن‌گزین شده‌اند.

غلام بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، روز پنج‌شنبه، هفدهم سرطان، در یک نشست خبری گفت که ادامه جنگ و خشونت از سوی گروه طالبان، زیان‌های مالی و جانی زیادی را به شهروندان رسانده‌ است. به گفته جیلانی، در جریان دو سال گذشته حدود پنج میلیون تن در سراسر کشور از مناطق اصلی‌شان بی‌جا شده و در مناطق امن و مراکز شهرهای بزرگ پناه برده‌اند.

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث افزود که در جریان شش ماه گذشته ۶۲ هزار و ۴۸۰ خانواده از مناطق اصلی‌شان به دلیل تداوم جنگ و خشونت بی‌جا شده‌اند. او با ابراز نگرانی از وضعیت افزود که تنها در یک ماه گذشته، ۳۲ هزار و ۳۸۴ خانواده در ۲۵ ولایت کشور از مناطق‌شان بی‌جا و به مراکز شهرها مسکن‌گزین شده‌اند.

با این حال او تصریح کرد که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از تمامی امکانات خود برای رسیده‌گی به مشکلات بی‌جا شده‌گان استفاده کرده‌ است. او فزود که از میان ۶۲ هزار خانواده‌ای که در جریان شش ماه گذشته بی‌جا شده‌اند، به بیش از ۵۲ هزار خانواده کمک کرده است.

هم‌چنان طبق گفته‌های او، از مجموع ۳۲ هزار خانواده‌ای که تنها در جریان یک ماه گذشته بی‌جا شده‌اند، به ۲۰ هزار خانواده رسیده‌گی شده است.

جیلانی گفت که هم اکنون کارمندان این وزارت در حال سروی و شناسایی خانواده‌های بی‌جا شده هستند.

او گفت که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث در حال حاضر برای ۹۶ هزار خانواده گندم، برای ۴۲ هزار خانواده برنج، برای ۱۰۰ هزار خانواده مواد غذایی شامل آرد، برنج، روغن، بوره، لوبیا، چای و نمک و برای ۱۰۰ هزار خانواده دیگر بسته‌های غیر‌غذایی کمک فراهم کرده و به ولایت‌ها انتقال داده است.

در کنار این، او یادآور شد که براساس هدایت رییس جمهور، ۱۹۱ میلیون افغانی پول نقد نیز برای کمک به بی‌جا شده‌گان به ولایات ارسال شده است.

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث افزود از آن‌جایی که کشور همه‌روزه شاهد بی‌جا شدن مردم است، این وزارت به امکانات بیش‌تری نیاز دارد.  طبق برآورد او، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث برای کمک به آسیب‌‌دیده‌گان جنگ و حوادث طبیعی، به ۵۰۰ میلیون افغانی دیگر نیاز دارد. او از حکومت و نهادهای ملی و بین‌المللی خواست که این مقدار پول را فراهم کنند تا این وزارت به بی‌جاشده‌گان رسیده‌گی کند.

گفتنی است که در جریان ماه‌های اخیر میزان خشونت از سوی گروه طالبان افزایش یافته است. این گروه هم‌زمان با آغاز خروج نیروهای خارج، حملاتش را در سراسر کشور گسترش داد و بیش از ۱۰۰ ولسوالی را تصرف کرد.

دکمه بازگشت به بالا