ادامه گمارش والی‌ها؛ سپیدار از اقدام یک‌جانبه ارگ تعجب کرد

عبدالاحمد حسینی

اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که روند گمارش والیان در ولایات‌ جریان دارد و تاکنون برای نزدیک به ۱۲ ولایت، والی جدید معرفی کرده است. این اداره می‌گوید که این روند ادامه دارد و قرار است برای شماری دیگر از ولایت‌ها نیز والی جدید معرفی شود. براساس گفته‌های اداره مستقل ارگان‌های محلی، والی‌ها براساس نیازها و اولویت‌های مردم تعیین می‌شوند. ‌از سوی دیگر معرفی والی‌ها مایه‌ی تعجب قصر سپیدار شده است. قصر سپیدار می‌گوید که تاکنون در معرفی والی‌ها با این نهاد کدام مشوره صورت نگرفته است. براساس توافق‌نامه‌ی سیاسی که بین عبدالله و غنی امضا شده، معرفی‌ والی‌ها باید براساس توافق دو طرف صورت گیرد.

سیدشاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که براساس پیشنهاد این اداره و حکم رییس جمهور، برای ولایت‌های لغمان، بغلان، خوست، سمنگان، نورستان و پکتیا والی جدی تعیین شده است. براساس معلومات وی، رحمت‌الله یارمل به حیث والی لغمان، تاج‌محمد جاهد به حیث والی بغلان، محمدصدیق پتمن به حیث والی خوست، محمدداوود کلکانی به حیث والی سمنگان، عبدالغفور ملک‌زی به حیث والی نورستان و حلیم فدایی به حیث والی پکتیا تعیین شده‌اند. قرار است این والیان در اخیر هفته جاری و یا هم در اوایل هفته بعدی توسط اداره مستقل ارگان‌های محلی معرفی شوند و به کارشان آغاز کنند.

اداره مستقل ارگان‌ها محلی تاکنون والی‌های ولایات هرات، بامیان، دایکندی، غور، زابل و لوگر را نیز تعیین کرده است. براساس معلومات، عبدالوحید قتالی به حیث والی هرات، سیدانور رحمتی به حیث والی بامیان، محمداجمل شاه‌پور به حیث والی لوگر، محمدضیا همدرد به حیث والی دایکندی، محمدنبی احمدزی به حیث والی زابل و نور‌محمد کوه‌نورد به حیث والی غور تعیین شده‌اند. اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که این والی‌ها براساس نیاز معرفی می‌شوند و قرار نیست که والی‌های تمامی ولایات تغییر کند. او بیان داشت که روند تعیین والی‌ها طوری است که این اداره نیازها و اولویت‌های مردم ولایات را بررسی و سپس شخص مناسب را به مقام ریاست جمهوری پیشنهاد می‌کند و ارگ نیز پس از رای‌زنی شخص متذکره را به حیث والی همان ولایت تعیین می‌کند.

سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی در این مورد گفت: «اداره ارگان‌های محلی زمانی که یک والی را به دفتر رییس جمهور پیشنهاد می‌کند، پیش از آن ولایت متذکره را ارزیابی کرده که حکومت‌داری در آن ولایت چگونه بوده، نیازمندی‌ها، اولویت مردم و پیشنهادها چه است. سپس ارزیابی می‌شود که چه کسی برای آن موثر است، هم در بخش حکومت‌داری هم در بخش امنیت، انکشاف متوازن و رسانیدن خدمات به مردم. در کل نزاکت‌های سیاسی در نظر گفته شده و یک فرد انتخاب می‌شود. آن فرد اگر مربوط تیم‌های انتخاباتی، حزب سیاسی و یا کدام فرد بی‌طرف باشد، توسط اداره ارگان‌های محلی و براساس حکم ریاست جمهوری فرستاده می‌شود. این‌ها زمانی که انتخاب می‌شوند، نمی‌بینند که مربوط کدام تیم و یا گروه‌اند، بلکه اولویت این والی‌ها افغانستان است.» از سوی دیگر وی تصریح کرد که در تعیین والیان پروسه رقابت مطرح نیست، زیرا پست‌های والیان سیاسی است و براساس نیازمندی‌ها و اولویت مردم تعیین می‌شوند.

افزون بر این، سیدشاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، خاطرنشان کرد که پس از تکمیل روند معرفی والیان، این اداره روی معرفی و تعیین معاون والیان کار می‌کند. او گفت که براساس هدایت رییس جمهور، قرار است برای تمام والیان، معاون والی زن معرفی شوند. در معرفی معاون والی در هر ولایت با نهادهای جامعه مدنی و شوراهای ولایتی مشوره صورت می‌گیرد و برای پست معاونیت پروسه رقابتی دایر می‌گردد. به گفته سقیم، پس از سپری کردن امتحانات، سه زن توانا و مناسب برای احراز کرسی معاونیت والی انتخاب و سپس به ارگ ریاست جمهوری پیشنهاد می‌شود. او گفت که در این روند نیز یک پروسه رقابتی را تکمیل می‌کنند و سپس یک تن به حیث معاون والی تعیین می‌شود. سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی هم‌چنان خاطر‌نشان کرد که پس از تکمیل این پروسه روی معرفی ولسوالان نیز کار می‌کنند. سقیم بیان داشت که ولسوالان همانند والیان براساس نیازها و اولویت‌های مردم انتخاب می‌شوند.

از جانب دیگر، معرفی والیان باعث تعجب قصر سپیدار شده است. یک منبع آگاه که نخواست نامی از وی گرفته شود، می‌گوید که ارگ ریاست جمهوری و اداره مستقل ارگان‌های محلی برای معرفی والیان با این نهاد مشوره نکرده است. این منبع آگاه می‌افزاید که براساس توافق‌نامه‌ی سیاسی که میان عبدااله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه و محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور به امضا رسیده است، والیان باید براساس «یک قاعده مورد توافق» معرفی شوند. این منبع به ۸صبح گفت که تاکنون محور اصلی بحث‌ها، تشکیل کابینه و تعیین معینیت‌ها بوده و والی‌ها در محور بحث دو طرف نبوده‌اند. وی گفت که معرفی والی‌ها به ویژه والی‌ها سمنگان و بغلان برای این نهاد «خلاف انتظار» بوده است، زیرا پیش از این آقای عبدالله برای این دو ولایت والی تعیین کرده بود.

این منع آگاه خاطرنشان کرد که براساس توافق‌، والیان باید با مشوره سپیدار تعیین شوند. او هم‌چنان بیان داشت که حدود ۱۴ ولایت سهم سپیدار است و این نهاد باید والی‌های آن را معرفی کند. از سوی دیگر این منبع افزود که شماری از ولایات هم‌چون فاریاب، جوزجان و تخار «خط قرمز» این نهاد است و رییس جمهور نباید بدون مشوره با این نهاد در این ولایت‌ها والی تعیین کند. این در حالی است که در متن توافق‌نامه مشخص نشده است که کدام ولایات سهم چه کسی است. در توافق‌نامه سیاسی آمده است: «والیان ولایات براساس یک قاعده مورد توافق دو جانب معرفی شوند.»

ارگ ریاست جمهوری هرچند در مورد چیزی نمی‌گوید، اما اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که حکومت در کُل یکی است و مرجع هدایت دهنده نیز یکی است. به باور این نهاد، صلاحیت و معرفی والیان به دوش ارگ است. سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی تصریح می‌کند که والیان براساس این روحیه نمی‌روند که مربوط کدام تکت انتخاباتی و یا جناح سیاسی است. او تأکید کرد که والیانی که از سوی این اداره معرفی می‌شوند، به نظام و حکومتی تعهد دارند که در رأس آن ارگ قرار دارد و از آن‌جا دستور و پیام دریافت و اجرا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن