کار ساخت یک هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی با کمک چین در شهر کابل آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت شهرسازی و اراضی اعلام کرد که کار ساخت فاز اول «پروژه مساعدت چین» در آینده نزدیک آغاز می‌شود که طی آن یک هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی ساخته خواهد شد. این واحدها در منطقه نیله باغ دارالامان از مربوطات ناحیه ششم شهر کابل ساخته خواهد شد.

حشمت‌الله ناصری، سخنگوی وزارت شهرسازی و اراضی به روزنامه ۸صبح گفت که قرارداد ساخت فاز اول این پروژه روز سه‌شنبه، یکم میزان در ارگ ریاست جمهوری امضا شده است.

چین چهارسال پیش تعهد کرده بود که ۱۰ هزار واحد مسکونی در شهر کابل می‌سازد.

این کشور در سال ۱۳۹۵ خورشیدی ۸۰ میلیون دالر معادل ۵۰۰ میلیون یوان چنایی را نیز برای ساخت فاز نخست پروژه ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی کمک کرده بود.

هرچند سید سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی وقت در آن زمان اعلام کرد که کار ساخت فاز اول به زودی آغاز خواهد شد، اما به نظر می‌رسد تاکنون کار ساخت این فاز آغاز نشده است.

قرارداد ساخت فاز اول این شهرک بین وزارت شهرسازی و اراضی و شرکت تطبیق کننده MCC19 امضا شده است.

طبق این قرارداد، قرار است کار زیربناسازی و ساختمان‌سازی فاز اول این شهرک در مدت ۴۰ ماه تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

طبق اعلام وزارت شهرسازی و اراضی، فاز اول این شهرک در مساحت مجموعی بیش از ۲۱ هکتار زمین در ساحه دارالامان شهر کابل به هزینه ۷۱ میلیون دالر کمک بلاعوض چین ساخته می‌شود.

حشمت‌الله ناصری گفت که در فاز اول این شهرک، ۵۶ بلاک رهایشی پنج منزله شامل یک هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی در نظر گرفته شده است. یک هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی شامل ۲۸۰ اپارتمان چهار اتاقه، ۵۶۰ اپارتمان سه اتاقه، ۵۶۰ اپارتمان دو اتاقه است.

ناصری می‌گوید که ساخت جاده‌ها، پیاده‌روهای عصری، ایجاد سیستم قطره‌ای آب برای سرسبزی، پارکینگ وسیع، سیستم عصری مدیریت فاضلاب و تصفیه خانه بخشی از مفاد این قرارداد است.

هم‌چنان ساخت شبکه‌های منظم آب و برق، نصب انترنت و سیستم‌های ارتباطی، ایجاد ذخایر آبی، سیستم منظم گرمایش جداگانه برای هر واحد مسکونی، ساحه سبز، پارک‌های تفریحی و اجتماعی و ساحات تجارتی و خدماتی شامل پلان این شهرک است.

قرار است واحدهای مسکونی که در این شهرک ساخته می‌شود به کارمندان خدمات ملکی توزیع شود.

سخنگوی وزارت شهرسازی و اراضی می‌گوید که روز جزییات فنی توزیع این واحدها کار جریان دارد.

دکمه بازگشت به بالا