توقف ساخت‌و‌ساز در شهرک مهاجرین غزنی از سوی طالبان؛ مردم شکایت دارند

۸صبح، غزنی

شماری از باشنده‌های شهرک مهاجرین (البیرونی) در شهر غزنی، از توقف کار ساختمانی از سوی طالبان در این شهرک شکایت دارند.

به گفته باشنده‌های این شهرک، طالبان برخی نمرات رهایشی این شهرک را که قبلاً از سوی حکومت پیشین توزیع شده است، در نظر دارند تا برای افراد خود توزیع کنند.

شهرک البیرونی که مشهور به شهرک مهاجرین است، نزدیک به ۱۵ سال پیش از سوی حکومت وقت، به عودت‌کننده‌گان توزیع شد.

این شهرک بالاتر از هفت هزار نمره رهایشی دارد که برای مستحقان توزیع شده است، اما در جریان سال‌های پس از توزیع زمین، شماری از مهاجران که نتوانسته‌اند نمرات رهایشی‌شان را اعمار کنند و به علت مشکلات اقتصادی، مجبور به فروش زمین‌ها شده‌اند، دوباره راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند.

آن شمار از مهاجرانی که بنا بر مشکلات نتوانسته‌اند در زمین‌شان ساختمان اعمار کنند، ‌نمرات‌شان به‌گونه «سفید» باقی مانده است. به گفته منابع، اکنون طالبان در نظر دارند تا این نمرات را به افراد خود توزیع‌ کنند.

از سویی هم شماری دیگر از باشنده‌های این شهرک که کار ساختمانی برای اعمار منزل را در این شهرک آغاز کرده‌اند، از ممانعت و توقف کار از سوی افراد طالبان شاکی‌اند.

عبدالخالق سیرت، باشنده این شهرک، می‌گوید: «پس از سال‌ها زحمت توانستم یک مقدار پول پس‌انداز کنم و یک‌ نمره زمین برای اعمار سرپناه برای خانواده‌ام در شهرک خریدم. سند در اختیار دارم که این زمین در نخست به‌گونه قانونی به یکی از دوستان ما توزیع شده است و وی پارسال دوباره راهی ایران شد. من زمینش را با  با دو اتاق ‌مسکونی، خریداری کردم. حالا که می‌خواهم در ساحه دوباره کار ساختمانی را آغاز کنم، طالبان برایم اجازه کار ‌نمی‌دهند‌.» وی از طالبان می‌خواهد که برای مردم مشکل ایجاد نکنند‌.

نعمت‌الله، از دیگر باشنده‌های این شهرک، می‌گوید در این شهرک فقیرترین مردم غزنی نمرات رهایشی دارند که در طول سال‌های متمادی توانسته‌اند اندکی پول جمع‌آوری کنند و حالا که می‌خواهند برای‌شان سرپناه بسازند، از سوی طالبان اجازه کار داده نمی‌شود.

منع ساخت‌وساز در این شهرک نه‌تنها برای باشنده‌های محل مشکل ایجاد کرده‌، بلکه برای فروشنده‌های مواد ساختمانی و کارگران روز‌مزد نیز مشکل‌ساز شده است.

آنان می‌گویند که این کار طالبان باعث شده است تا آنان کار‌شان را از دست دهند و درامد‌شان به صفر رسیده است.

علی‌احمد که شغل معماری دارد، می‌گوید که از توقف کار در این شهرک دو ماه سپری شد و وی در این مدت حتا یک افغانی درامد نداشته است. وی از طالبان می‌خواهد تا به این چالش نقطه پایان بدهند.

با این حال، مسوولان طالبان در ریاست مهاجرین و عودت‌کننده‌گان غزنی، توقف کار ساختمانی در این شهرک را تایید کرده‌اند.

مولوی محمد‌عمر عادل، سرپرست ریاست مهاجرین طالبان در غزنی، دلیل این کار را «غصب» زمین در ساحه عنوان کرده می‌گوید که آنان در تلاش بازداشت غاصبان هستند.

وی هم‌چنان تایید کرده است که در صورت لزوم، ‌نمرات سفید که هنوز در آن کار ساختمانی صورت نگرفته است را مسترد و دوباره به افراد این گروه توزیع خواهند کرد.

با این حال صاحبان این نمرات رهایشی، این کار طالبان را «ظلم آشکار علیه مردم فقیر این ساحه» می‌دانند. آنان تاکید دارند که طالبان به جای این کار، با مردم بی‌بضاعت این ساحه کمک کنند تا صاحب سرپناه شوند.

دکمه بازگشت به بالا